FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Nesil Peugeot 308

13 Mayıs 2013 04:38
Yeni Nesil Peugeot 308
Tweet It! Facebook

“Peugeot, 2008 sunumunun hemen ardından ve yenilenecek 3008'i göstermeden, ikinci nesil 308'ini ortaya çıkardı!.. 308, aslında Peugeot markasının en önemli modeli...”

Alt Orta Sınıf'ta iddialı olmak, hiç kolay değil!.. Dünyanın en büyük üreticilerinin en çok önem verdiği bu klasman, büyük ve lüks otomobillerin özelliklerini kompakt ölçülerde elde etmek isteyen, çok zor beğenen müşterilere hitap ediyor!.. Megane, C4, Astra, Golf, Focus, Giulietta ve diğer C segmenti "iddia"ların arasında Peugeot 308, aslında, geçmişinde de bir "trend setter" idi!..  304, 305, 306, 307 ve ilk nesil 308 sırasında bu sefer "numara değiştirmeden" yeniliğe giden Peugeot, C segmentinde sadece Avrupa'da değil, özellikle Asya'da da daha büyük bir başarı hedefliyor.
508'e artık daha çok benzeyen yeni 308, 140 kg azaltılmış ağırlığıyla Peugeot'nun 307 ve ilk 308 arasındaki değişimden çok daha büyük bir adım farklılık sergiliyor... Uzunluğu 4.25 m ve yüksekliği ise artık 1.46 m, olan yeni 308, LED gündüz farı ve asıl "full LED" farlarıyla, o kadar değişik duruyor ki, sanki isminin 308 olmaması gerektiğini bile düşündürüyor...
Yeni 308'in Peugeot'nun baştasarımcısı Gilles Vidal ile başlayan yeni tasarım kodlarıyla değiştiğini de söylemeliyiz.  2010 yılının SR1 konseptiyle başlayan yeni Peugeot dizaynı, ilk kez 508 ile gerçeğe kavuşmuştu...  Krom panjur çerçevesiyle karakteri vurgulanan bu yeni tasarım anlayışı, şıklığı ortaya çıkarırken, arkada da bumerang tarzı stoplarla kendini gösteriyor. Böylece yeni 208 ile de aile bağı oluşturuluyor...  Yüksek omuz çizgisinin de bu tasarımın önemli bir ipucu olduğunu belirtelim... Kalın C direğinin ise, sağlamlık işareti olduğunu söyleyelim...

Aracın dışındaki "olgun" ve "dolgun" görünümün, kabin içine i-Cockpit denilen modern, abartısız, sade ve kullanışlı bir ergonomi olarak yansıması, Gilles Vidal ve ekibinin, yeni 308 için hedefledikleri "ana" pazarın Almanya olduğunu düşündürüyor!..

Yeni Citroën C4 Picasso'yla PSA'nın yeni modüler platformu EMP2'yi paylaşan yeni 308,  motor olarak da 85 gr/km CO2 emisyona kadar inebilen yeni nesil VTi, THP ve e-HDI seçeneklerini ve şanzıman olarak da geliştirilmiş BMP6'yi taşıyacak. 
Yeni şasi ve motor kombinasyonu ve genel kalite "his"si, bu ikinci nesil 308'in özellikle Almanya'da üretilen rakipleriyle daha kolay boy ölçüşmesini sağlayacak!.. Elbette, daha ekonomik yakıt tüketimi ve düşük emisyon değerleri de hedefleniyor...
Yeni 308'in önemli yeniliklerinden biri de, konsolda kolayca ulaşılabilen 9.7 inçlik dokunmatik ekran üzerinden klimadan navigasyona Bluetooth'tan audio'ya aracın eredeyse tüm ayar ve fonksiyonlarına kumanda edilebilmesi...
Çin'den önce Fransa'da üretilecek olan yeni 308, 2013 sonbahar aylarında satılmaya başlanacak...

Etiketler: Peugeot 308 MkII ikinci nesil yeni C segmenti Alt Orta fransız françois french PSA EMP2

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..