FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Nesil Peugeot 308

13 Mayıs 2013 04:38
Yeni Nesil Peugeot 308
Tweet It! Facebook

“Peugeot, 2008 sunumunun hemen ardından ve yenilenecek 3008'i göstermeden, ikinci nesil 308'ini ortaya çıkardı!.. 308, aslında Peugeot markasının en önemli modeli...”

Alt Orta Sınıf'ta iddialı olmak, hiç kolay değil!.. Dünyanın en büyük üreticilerinin en çok önem verdiği bu klasman, büyük ve lüks otomobillerin özelliklerini kompakt ölçülerde elde etmek isteyen, çok zor beğenen müşterilere hitap ediyor!.. Megane, C4, Astra, Golf, Focus, Giulietta ve diğer C segmenti "iddia"ların arasında Peugeot 308, aslında, geçmişinde de bir "trend setter" idi!..  304, 305, 306, 307 ve ilk nesil 308 sırasında bu sefer "numara değiştirmeden" yeniliğe giden Peugeot, C segmentinde sadece Avrupa'da değil, özellikle Asya'da da daha büyük bir başarı hedefliyor.
508'e artık daha çok benzeyen yeni 308, 140 kg azaltılmış ağırlığıyla Peugeot'nun 307 ve ilk 308 arasındaki değişimden çok daha büyük bir adım farklılık sergiliyor... Uzunluğu 4.25 m ve yüksekliği ise artık 1.46 m, olan yeni 308, LED gündüz farı ve asıl "full LED" farlarıyla, o kadar değişik duruyor ki, sanki isminin 308 olmaması gerektiğini bile düşündürüyor...
Yeni 308'in Peugeot'nun baştasarımcısı Gilles Vidal ile başlayan yeni tasarım kodlarıyla değiştiğini de söylemeliyiz.  2010 yılının SR1 konseptiyle başlayan yeni Peugeot dizaynı, ilk kez 508 ile gerçeğe kavuşmuştu...  Krom panjur çerçevesiyle karakteri vurgulanan bu yeni tasarım anlayışı, şıklığı ortaya çıkarırken, arkada da bumerang tarzı stoplarla kendini gösteriyor. Böylece yeni 208 ile de aile bağı oluşturuluyor...  Yüksek omuz çizgisinin de bu tasarımın önemli bir ipucu olduğunu belirtelim... Kalın C direğinin ise, sağlamlık işareti olduğunu söyleyelim...

Aracın dışındaki "olgun" ve "dolgun" görünümün, kabin içine i-Cockpit denilen modern, abartısız, sade ve kullanışlı bir ergonomi olarak yansıması, Gilles Vidal ve ekibinin, yeni 308 için hedefledikleri "ana" pazarın Almanya olduğunu düşündürüyor!..

Yeni Citroën C4 Picasso'yla PSA'nın yeni modüler platformu EMP2'yi paylaşan yeni 308,  motor olarak da 85 gr/km CO2 emisyona kadar inebilen yeni nesil VTi, THP ve e-HDI seçeneklerini ve şanzıman olarak da geliştirilmiş BMP6'yi taşıyacak. 
Yeni şasi ve motor kombinasyonu ve genel kalite "his"si, bu ikinci nesil 308'in özellikle Almanya'da üretilen rakipleriyle daha kolay boy ölçüşmesini sağlayacak!.. Elbette, daha ekonomik yakıt tüketimi ve düşük emisyon değerleri de hedefleniyor...
Yeni 308'in önemli yeniliklerinden biri de, konsolda kolayca ulaşılabilen 9.7 inçlik dokunmatik ekran üzerinden klimadan navigasyona Bluetooth'tan audio'ya aracın eredeyse tüm ayar ve fonksiyonlarına kumanda edilebilmesi...
Çin'den önce Fransa'da üretilecek olan yeni 308, 2013 sonbahar aylarında satılmaya başlanacak...

Etiketler: Peugeot 308 MkII ikinci nesil yeni C segmenti Alt Orta fransız françois french PSA EMP2

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..