FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Zorlu Fiat

20 Temmuz 2013 20:39
Zorlu Fiat
Tweet It! Facebook

“Onlarca yeni modeli, sadece 2014 yılı için planlayan FIAT Grubu, Alfa Romeo'dan Jeep'e üreteceği yeni ürünler için İtalyan hükümetiyle ciddi bir pazarlık yapıyor... İtalya'daki iş şartları iyileşmezse, yeni yatırımlarına başka ülkelerde devam edebileceklerini fısıldıyor.”

Yeni Fiat, Alfa Romeo ve Jeep modellerinin üretimi, İtalya dışındaki tesisler için planlanabilir mi?.. 

İtalya'daki sendikaların ve hükümetin baskısı, oradaki fabrikalara yeni yatırımları zorlamaya başlarken, "ekstra" üretimin Türkiye, Çin, Brezilya, A.B.D. ve Sırbistan gibi "dış" tesislerde gerçekleştirilmesi, Fiat yönetimi tarafından daha mantıklı olarak görülüyor. Marchionne, İtalya'daki üretime yeniden konsantre olabilmeleri için, kendi önerdikleri esnek çalışma sisteminin kabul edilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak, tüm taraflarca anlaşma olmadığı takdirde, yeni modellerin mecburen başka ülkelere "kaçacağı"nı da gizlemiyor.

Jeep'in yeni küçük SUV'u ve Fiat 500, Melfi yerine 500L'leri üreten ve kapasite sorunu olmayan Sırbistan'da da üretilebileceği örneğinden başlayarak; Maserati Levante isimli yeni büyük SUV'u da, Miafiori yerine Detroit'te üretime girebileceği söyleniyor… Alfa Romeo'nun yeni "best seller"i olacak olan Orta Sınıf Sedan ve SW modeli Guilia da, Cassino yerine A.B.D.'deki Chrysler fabrikalarında değerlendirilebilirmiş!..

Diğer yanda hafif ticari araçlar ve yeni küçük modeller için Tofaş'ın kapasitesinden İtalya'ya transfer olmayacağı ve hatta, Tofaş'ın yeni B segmenti projelerinde İtalya'dan "iş" kaptığı da, da önceden beri biliniyor.

Aslında Fiat Grubu yönetiminin, Alfa Romeo ve Maserati markalarının 14 yeni modeli için ayırdığı 2 Milyar Euro'luk yatırımın tümünün İtalya'daki "az kullanılan" fabrikalara gideceği tahmin ediliyordu. Ghibli ve 4C, bu "yeniden ayağa kalkış"ın işaretiydiler… Yani, yeni canlılık, yepyeni iki heyecanlı modelle başlayacaktı…

Fakat, Marchionne'nin İtalya Hükümetinden istediği, Çin ve Brezilya gibi ülkelerdeki kadar bile olmasa da, en azından "pahalı" üretimin önüne geçecek "iş şartları"nın İtalya'da da oluşturulabilmesi!…

Yoksa, "kuşlar yuvadan kaçacak"!..

15 Temmuz tarihli AutoShow dergisinde de bu yazım yer almıştır.

Etiketler: Italia İtalya Fiat Alfa Romeo Jeep Maserati Tofaş Maserati Chrysler Giulia 500 500L 500X Marchionne

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..