FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW M'den Hyundai N'ye

23 Aralık 2014 13:16
BMW M'den Hyundai N'ye
Tweet It! Facebook

“BMW M Mühendislik Başkan Yardımcısı Albert Biermann, artık Hyundai ve Kia'ları "çılgın"a çevirecek!..”

Geçtiğimiz yıl Detroit NAIAS fuarında "diyet yaparken daha dinamik olan" yeni nesil spor otomobiller ve özellikle yeni M3 ve M4 hakkında konuştuğumuz, BMW M Mühendislik Başkan Yardımcısı Albert Biermann, artık Hyundai'nin yeni performans serisi "N" ve daha dinamik özellikle kavuşturulacak yeni nesil sportif Kia'ları geliştirecek!..

Şimdi isterseniz, kendisininin sportif otomobillere bakış açışısını hatırlamak için, geçen yıl AutoShow dergisinde de yayınlanan kısa söyleşimizi, Sizlerle paylaşalım...

Detroit fuarının en önemli yenilikliği birçoklarına göre yeni 4 kapılı M3 ve M4 Coupe lansmanıydı… Çünkü, Alman otomobil mühendisliğinin zirvesi olarak kabul edilen “M” tekniği, artık çağ atlıyor, çok farklı bir karaktere bürünüyordu…

Albert Biermann ise, BMW M departmanına yıllarını vermiş, tüm M motorlarını ilk günden itibaren geliştiren ekipte yer almış, sektörün en “çılgın beyin”lerinden biri!..

Kendisini Almanya’dan çok uzaklarda yakalamış olsak da, bir litre daha küçük ve iki silindir eksik yeni “M” motoruları hakkında aklımıza takılanları sormadan edemedik…

BMW yeni M3 ve M4’lerdeki daha küçük sia hacimli fakat çok güçlü yeni sıralı 6 silindirli çok Turbolu bir motor, eski V8’ler kadar dayanıklı olacak mı?.. Malum, “M”ciler, bu motorları biraz fazla zorlamıyorlar mı?..

Biermann: “M” müşterileri çok hızlı cevap veren bir motor istiyorlar. Biz de bu sıralı 6 silindirli yepyeni “M” motorunu gaz pedalına çok duyarlı bir hale getirdik. Yeni M Twin Power Turbo, artık çok daha hevesli bir motor!.. Özellikle Spodrt veya Sport Plus modu seçtiğinizde, motorun hassasiyeti, dünyanın en iyi atmosferik motorlarından bile daha iyi… Diğer yanda da, bu yeni motorun çevreci karakteri, yüzde 25 daha düşük tüketimi, 11 beygirlik güç artışı söz konusu… Bunlar kağıt üstünde görünen veriler… Fakat, aslında kullanıcılar, erken ortaya çıkan çok yüksek tork sayesinde yeni performansı en az yüzde 25 daha fazlaymış gibi hissedecekler!.. Açık yolda, önceki M3’lere göre çok daha yüksek güç yaşayacaklar… Bir de; 7600 1/min’e kadar devirlenme, bir Turbo motor için aslında çok yüksek çalışma hızı!.. Eski şekildekine göre yüzde 40 daha yüksek olan 550 Nm’lik maksimum torkun 2.000 1/min devirin altında ortaya çıkması ve 431 HP’lik maksimum güce ise 7.300 1/min devirde ulaşılması, yeni “M”lerin çok geniş bir devir aralığında maksimum performans ile kullanılmasını sağlıyor!.. Yani, yeni sıralı 6 silindirli motorumuzun, eski V8’in çok ilerisinde olduğunu söylemeliyim!..

Yeni M3 ve M4’te “downsizing" ne anlama geliyor?..

Biermann: Karbon fiber, aluminyum ve hafif suspansiyon yapısıyla 80 kg verdik… Artık 1.5 tonun altındayız… Emisyon değerlerinde ve gövde ağırlığında ulaşılan daha “hafif” rakamlar, “M” için “downsizing”tir!..

Total performans için ise “upgrade” demeliyiz!.. Fakat, artık şehir içi sıkışık trafikte bile çok daha rahat kullanılabilecek, istenildiğinde de hiçbir değişiklik yapmadan piste yarışmaya sokulabilecek bir otomobil yaptık. İhtiyaç ve çılgınlık bir arada!.. Üstelik, öncekine göre dörtte bir daha az olan, 8.3 lt/100 km’e kadar!..

Eski nesil “M” motorları, Tuning ve Modifiye şirketlerince geliştirilmesi, büyük bir moda idi!.. Şimdi bu çok kompleks motorun, Sizce daha fazla “oynama” payı kaldı mı?..

Yoksa sıralı 6 silindir ile Siz maksimumu sunabildiniz mi?..

Biermann: Onlar, geçmişte de hep çok daha yüksek beygirlerden bahsediyorlardı!.. Fakat, o yüksek gücü, asfalta aktaramıyorlardı… Bizim “M” beygirlerimizin hepsi gerçek!.. Yani, hepsi, “M” sürücüsünün emrinde!.. Kayıp yok!.. Boşa harcanan bir kuvvet yok!.. 

Elbette, bu motor da, daha fazla geliştirilebilir… Fakat, otomobilin sadece tek bir noktasını geliştirirseniz, bütüne faydası olmaz!.. Motor performansıyla birlikte tüm yürür aksam, dış gövde aerodinamikleri ve hatta kabin içi ergonomi bile değiştirilmeli ve geliştirilmeli…

Gerçek “M” beygirleriyle, sahte beygirler, karşılaştırılamaz!..

Son olarak, Yeni M3 ve M4’lerde “smokey burnout function” diye bir lastik yakma fonksiyonuna neden ihtiyaç duyduğunuzu sormak istiyoruz?!..

Biermann: Yeni M3 ve M4’ler, dikkat ederseniz, çok agresif tasarıma da sahip değiller. Fakat, kullanıcılarının bu otomobillerle olabilecek en büyük eğlenceyi yaşamalarını istiyoruz. Lastik yakmak, aslında o kadar zor birşey değil, fakat motora ve debriyaja ciddi zararlar verilebilir… Amatör sürücülerin isterlerse bu keyfi en doğru şekilde yaşamalarını sağlıyoruz… Fakat, 4.2 saniyelik 0-100 km/h akselerasyon için bu özelliğe dokunmamaları gerek!.. 7 ileri çift kavramalı şanzımana güvenilirse, beşte bir oranında daha hızlı ve yarım saniye daha kısa zamanda fırlamanın zevki yaşanabilir…

*Biermann, defalarca Türkiye'ye de gelmiş, Türkiye'yi ve Türkleri çok seven bir çılgın mühendis!.. Kendisinin Hyundai Motor Company ile "yapacak çok işleri" olduğuna eminiz!..

Etiketler: BMW M M GmbH Hyundai N performans dinamizm dinamik güç Kia Biermann

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..