FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Cadillac ELR

08 Şubat 2013 20:26
Cadillac ELR
Tweet It! Facebook

“ELR ile Cadillac, bir kez daha öne geciyor. Şarj istasyonu veya büyük bir priz aramayı gerektirmeyen uzatılmış menzilli mantığını, olabilecek en şık tasarımla sunuyor.”

Gelecekten günümüze gelmiş bir uzay çağı otomobili…Cadillac ELR, en az 20 yıl sonra çıkar diye düşündüğümüz Cadillac'ın en ilerici prototiplerinden biriydi… 4 yıl önce Converj konsept olarak bu çılgın Cadillac ile tanışmış idik… Fakat, lüks ve çevrecilik bir otomobilde buluşabilmeliydi!.. Ve nihayet, o hayal gerçekleşti ve Detroit fuarında karşımıza çıktı… Üstelik, üretime hazır olarak!.. Lüks bir Coupe olarak, fakat alt yapısında geleceğin teknolojilerini taşıyarak… Chevrolet Volt'un yürür aksamanı modifiye eden ve hatta fazlasıyla iyileştiren ELR, uzatılmış menzilli bir elektrikli araç!.. General Motors'un en üstün mühendisliğinin gösterildiği bu Cadillac, aklımıza, aslında geçmişte de Cadillac'ların rakiplerin hep 20 yıl ilersinde olduğunu getirdi!.. İlk dijital göstergeler, ilk LED ışıklar, vesaire, hep önce Cadillac'lardaydı… Şimdi bayrak ELR'a geçiyor… 
Rakipleri rüya kurarken, Cadillac geleceği gerçekleştiriyor… Tasarımda diğer tüm Cadillac'lardan farklı olarak, tüm model ailesinin yeni başlayacak değişimine de ışık tutan ELR, 480 km'lik bir menzille rakiplerini geride bırakıyor… Menzilini uzatan jeneratörü sayesinde elektrikli sürüşünü kesintisiz sürdüren ELR, limited edition olarak sadece çok şanslı kişiler için üretilecek… Yani volüm üretim olmayacak… Değerini korumak için sınırlı sayıda üretilecek… Regen On Demand teknolojisiyle ELR'nin momentumundan sadece gerektiğinde elektrik üretecek olan bu yeşil Cadillac'ın sürücüsü istediğinde direksiyon altındaki düğmelerle bu sistemi açıp istediği zaman elektrik depolamaya da başlayabiliyor… 20 inçlik fakat düşük sürtünmeli özel lastikleri, deri ve krom ile süslü kabin içi, CUE iletişim ve bilgi sistemindeki 3 boyutlu navigasyon sistemi gibi bilinen modern lüksün yanında programlanabilir araç şarj sistemi gibi yeni tanıştığımız teknolojilere de sahip olan ELR, güvenlik refleksli koltukları, önden çarpışma ve şeritten çıkma uyarı sistemi, arka çapraz trafiği kontrol eden yan kör nokta alarmları, maksimum hızda da çalışabilen adaptif hız sabitleyici, kesintisiz amortisör ayarıyla her zeminde yol tutuş ve konfor gibi ekstraları standardında taşıyor.
T şekilli 16.5 kWh'lik lityum iyon bataryasıyla 56 km menzile kadar sıfır emisyon ile dolaşabilen ELR, 1.6 metre uzunluktaki ve 198 kg ağırlıktaki bu bataryanın gelecekte küçülmesi ve daha yüksek kapasiteye ulaşmasıyla çok daha "yeşil" bir araca dönüşecektir… 4.5 saatte tümüyle şarj edilebilen ELR'nin menzil uzatmaya yarayan yani araç yoldayken bataryasını şarj eden ek motoru, 1.4 litrelik bir benzinli!.. Bu şekilde 207 beygir gücü ve 400 Nm maksimum torklu bir performans da ELR'de gizlenmiş… 161 km/h maksimum hız ve 0-100 km/h'ye 8 saniyede hızlanma da, ELR'nin dinamik karakterini kanıtlıyor… CDC elektronik kontrollü amortisörleri ve hidrolik HiPer ön suspansiyon sisteminin üstündeki Cadillac'ın en pahalı şıklığıyla doldurulmuş 2+2 kişilik kabin içinin konforu, 8 inçlik büyük ekranındaki alışkın olmadığımız grafikler ile en üst seviyeye çıkarılmış...
İşte, "yeşil" otomobiller arasında bir seksi "Amerikan"...

Etiketler: Cadillac ELR uzatılmış menzil Detroit elektrikli elektrik Converj GM Volt HiPer Regen on demand

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..