FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Corps à Corps

08 Aralık 2013 04:46
Corps à Corps
Tweet It! Facebook

“İki eskrimci birbirine çok yakın duruma geldiğinde, vücut teması varsa, bu duruma “kor a kor” (corps à corps) denir. Yeni Range Rover Sport da, olası SuperSport SUV rakiplerine karşı, şimdiden kılıç kuşanıyor!..”

Range Rover Sport, sportiflikle ekonomiyi bir arada zirveye taşıyabilmek için SDV8 seçeneğini gün yüzüne çıkarıyor!..

Geçtiğimiz ilkbaharda Daniel Craig tarafından gösterilen Range Rover Sport’ta şimdi SDV8, yani 339 HP’lik 4.4 litrelik twin turbo dizelin zamanı geldi.

Belki de, Range Rover Sport’ların arasında en çok tercih edilecek olan bu “süper” dizel Sport, 0-100 km/h hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlayabilse de, halen bir Porsche Cayenne kadar hızlı değil. Fakat, yine de çevik ve etkili bir sürüş sunan Sport, SDV8 ile şimdi çok keyifli hırıltılar çıkaran bir sese de sahip olmuş.

Aslında tüm Range Rover’ların geçmişten günümüze V8 geleneğine tam uyan bu Sport, elbette, benzinli SuperCharger’lı V8 şekline göre yarı yarıya daha az tüketiyor. Ancak, SDV8’lerin sadece Autobiography Dynamic paketiyle birlikte sunulacağını, tümüyle adaptif suspansiyon ve aktif anti-roll kontrol sistemlerinin bu yüksek performans dizeline bir spor otomobil dinamizmi kazandıracağını söyleyelim.

Böylece daha iyi bir yol tutuşa sahip olan ve yüksek motor gücünü keyifle yaşatan Range Rover Sport, bu büyüklükteki bir araç için, bizce fazlasıyla atik!.. Rakiplerinin karşısında “sessiz” kalmayacak olan bu süper dizel Sport’un göz yaşartan başka bir özelliği ise, yüksek fiyatı!..

İngiltere’de Bentley ve Aston Martin, İtalya’da Maserati ve Lamborghini, bugüne kadar hiç olmadığı gibi lüks SUV’lar hazırlıyorlar. Mercedes-Benz GL’sini, BMW X5’ini ve Cadillac Escalade’sini çok daha lüks ve teknolojik olarak yeniledi. Rolls-Royce bile bir SUV yapıp yapamayacağını değerlendiriyor. Çünkü, lüks otomobil pazarında artık en ekstrem donanımların yanında, en büyük gövdelerin içinde “salon konforu” da talep ediliyor…

Arazi kabiliyetli en lüks SUV’ların lider üreticisi Land Rover da, yıllarca Lincoln ve Cadillac ile Lexus, Infiniti ve Acura gibi lüks Amerikan SUV’larının karşısında yegane İngiliz olarak duruyordu. BMW ve Mercedes hariç kendine has stiliyle “tek” lüks SUV idi. Fakat, artık ultra lüksler de bu pazara girmek üzereler. Hatta en sportif markalar bile hayatlarında ilk kez SUV yapmaya çalışıyorlar… Diğer yanda Porsche Cayenne ve Audi Q7 de, iri 4x4 pazarının lezzetini yıllar önce almışlar ve şimdi varyasyonlara yoğunlaşıyorlar. Tüm bunların karşısında Land Rover’ın artık tüm modelleriyle güncel ve yakın gelecekteki rakiplerine karşı göğüs göğüse savaşabilmesi gerekiyor…
OffRoad kapasitesinin neredeyse sınırsız olması, gösterişli tasarımı ve tüm lüks donanımıyla kullanıcısını kesinlikle memnun edecek olan Range Rover Sport SDV8’in direksiyonuna geçmenin de elbette bir bedeli olması gerekiyor!.. Önceki Range Rover Sport V8 dizelin 2007’den beri nasıl tercih edildiğini hatırlarsak, o Jaguar kökenli motorun yerine bu “süper” dizelin nasıl daha fazla ilgi göreceğini tahmin etmek hiç zor değil.

*18 Kasım 2013 Auto Show'da da yayınlanmıştır. 

Etiketler: Land Rover Range Rover Sport lüks lux performans SDV8 dinamik dynamic Autobiography

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..