FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Egea Amerikaya

07 Mart 2016 00:27
Egea Amerikaya
Tweet It! Facebook

“Tofaş Doblo Amerikaya ihracatından sonra şimdi de Egea Amerikaya projesini başlatıyor!.. Dodge Neon olarak Meksika üzerinden Amerika Kıtasına ayak basacak olan Egea, artık tam bir Dünya Otomobili oldu!.. Bu, otomotiv endüstrimiz için yeni ve çok önemli bir kilometre taşıdır!..”

Öncelikle Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle ortalığı karıştıran ve C-segmenti sedan piyasanını ele geçiren Egea, Fiat’ın küresel Type 356 projesi olarak bu sefer Amerika Kıtasına doğru yola çıkıyor!..

İlk olarak Dodge logosu ile Meksika'da satılması planlanmış olan Egea’nın Amerika ismi 11 önce üretimini tamamlamış olan kompakt Amerikan Neon olacak!.. 

Dodge’un ünlü kros şeritli ön panjuru ve Amerika Kıta kurallarına göre modifiye edilmiş tamponuyla farklılaşacak olan “bizim” Egea’nın Neon hali, belki de gelecekte Chrysler 100 olarak da karşımıza çıkabilir!..

Dodge için Amerika standartlarında kabin içi değişiklikleri ve elbette Dodge yazılarının Egea’mızı kuşatacağını tahmin ediyoruz…

Boyutları ise Egea’larımızdaki gibi yani uzunlukta 4.5 metre, ringil mesafesinde 2.64 metre, genişlikte 1.78 metre ve yükseklikte 1.48 metre olarak aynı kalacak! 

510 litrelik bagaj hacmi de değişmeyecek!.. 

Motor konusunda ise, Amerika için daha büyük hacim beklentisi olsa da, oranın downsizing’ine tam uygun Fiat Avrupa motorları yeni Neon’da da devam edecek!.. 90 HP’lik 1.3 lt ve 120 HP’lik 1.6 lt Multijet dizel motorlar, Meksikalıların çok hoşuna gidebilecek olsa da, ilk etapta dizel ihracatı planlanmamış durumda!.. Diğer yanda asıl gidecek olan 1.6 lt E-Torq ve 1.4 lt “FIRE” benzinli motorların ekonomisi ve yeni Neon’a uygunlukları, herkesi çok şaşırtacak… 5 ileri manuel ile 6 ileri otomatik şanzımanların da olduğu gibi Amerika Kıtasına taşınacağını öğrenmiş bulunuyoruz…

1993 yılında üretimine başlamış olan Neon, Chrysler logolu olarak Avrupa’ya da getirilmişti… 2005’e kadar ABD, Meksika ve Venezuela’da üretilmiş olan Neon’lar, önce Chrysler’in PL platformunda, Plymouth’un son ekonomik kompakt otomobili olarak bantlara girmişti…

Neon'dan başka Dodge'un Meksika'da küçükten büyüğa sırasıyla Attitude, Vision, Dart gibi ekonomik sedanları var idi... Yeni Neon ile kompakt serisini tamamlayacak olan Dodge Meksika'nın Egea'ların en üst donanım şekillerini talep ettiğini biliyoruz...

Şimdi ise tam 11 yıl sonra yeni Neon ortaya çıkıyor!.. Üstelik "Türk Malı" olarak!..

Umarız, Egea ailesi, Doblo, Linea ve yeniden geliştirilen bu yıl yepyeni neslini göreceğimiz Minicargo ailesinin yanında Tofaş fabrikasında yeterince üretim kapasitesi kalır... Ya da, daha önceden de belirttiğimiz gibi, Tofaş bayrağını, başka ülkelerdeki yeni otomobil fabrikalarında da görmeye başlarsak, şaşırmayalım!..

Bir kez daha, AutoBest 2016 olarak seçilmiş olan Fiat Egea'nın, tüm kriterlerde zorlu rakiplerini "sollaması"yla gösterdiği niteliklerin uluslararası platformlarda nasıl doğrulandığını görmüş oluyoruz!..

Tofaş CEO Cengiz Eroldu'un Egea'nın Dodge Neon olarak Amerika ihracatı hakkındaki sözleri:

"Fiat Egea projesi, Sedan, Hatchback ve Station Wagon seçeneklerinden oluşan, toplam 1 milyar doları aşan bir yatırımla hayata geçen, Türkiye’nin önemli bir otomobil projesi olarak dikkat çekiyor. Fiat Egea model ailesinden 2023 yılına kadar toplamda 1.2 milyonu aşan bir üretim hedefimiz mevcut. Fiat Egea model ailesi ile 10 milyar dolarlık toplam ihracat gerçekleştirmek istiyoruz. 

Sedan açısından baktığımızda, satışlar çok iyi gidiyor. Egea, Türkiye’de kısa sürede 8 bin 500 adetlik satışa ulaşırken, Türkiye pazarı da dahil, EMEA Bölgesi’nde 20 bin adetlik toplam sipariş aldı. Şubat ayı itibarıyla Egea Sedan benzinli otomatik versiyonumuzu da pazara sunduk. Otomatik versiyon da satışlara ilave bir ivme kazandıracaktır. 

Ailenin tamamlanmasıyla birlikte, Avrupa ve Türkiye’de C segmentinde, Fiat markası açısından çok daha iyi sonuçlar elde edileceğini öngörüyoruz. 

Tüm bunların hayata geçmesinde, Fiat Egea projesinin üçlü model ailesine dönüşmesinde, rahmetli Mustafa Koç Bey’in elbette çok büyük katkısı ve desteği oldu. Tofaş çalışanları olarak Mustafa Koç Bey’in desteğini asla unutmayacağız. Mustafa V. Koç'un Egea projesindeki emeklerine layık olmak için var gücümüzle çalışacağız. 

Kuzey ve Güney Amerika dahil bütün Amerika kıtasında çok güçlü bir mirasa sahip Dodge markasının da ihracat portföyümüze katıldığını duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 

Dodge bildiğiniz üzere otomotiv sektöründe bilinirliği yüksek, güçlü mirasa sahip bir marka. Tofaş olarak Dodge markasına üretim yapacak olmamız çok önemli bir adım. 

Dodge markasıyla ilk etapta Meksika pazarına giriyoruz. Meksika önemli, köprü bir pazar. Rekabetin çok yaşandığı ve Türkiye’den daha büyük bir yapıya sahip… Meksika’da yılda 1.4 milyon adet araç satılıyor; buna karşın yıllık 3 milyon adetlik üretim kapasitesiyle Meksika’daki otomotiv endüstrisi Türkiye’den misliyle daha büyük bir yapıya sahip. Dodge ile Meksika pazarına elbette yine gururumuz Egea modelimizle giriyoruz. Türkiye’de üretilen Egea Sedan modelimiz, Dodge Neon adıyla bu pazara ihraç edilecek.  

Özetle Egea Sedan ile Dodge markasını portföyümüze katarak Amerika kıtasında bir kapı daha açıyoruz. Dodge Neon’u bu yıl Meksika’ya Bursa’dan ihraç etmeye başlayacağız. Meksika pazarında aracın sadece benzinli motor versiyonları satışa sunulacak. 

Tofaş olarak üretim yaptığımız başta Fiat markasını sayarsak (Fiat, Ram, Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall) 7. markamız Dodge oldu. Yani özetle Tofaş’ta yeni projelere duyduğumuz heyecan ve üretim ve satış tempomuz en üst düzeyde devam ediyor."

Etiketler: Tofaş Fiat Egea Tipo Neon Dodge Amerika 356 Egea Amerikaya RAM Peugeot Citroen Opel Vauxhall Dodge export ihracat AutoBest

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..