FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar XFR

03 Şubat 2013 15:28
Jaguar XFR
Tweet It! Facebook

“AMG'li Mercedes E ve M5 gibi bir muhteşem BMW'ye bu kadar yakın bir başka Sedan olarak belki sonra bir Cadillac CTS-V gelir…Jaguar XFR ise, tüm bunların yanında en kolay ulaşılabilir ve belki de en kolay kullanılabiler seçenek. ”

Yeni XFR, yeni heyecanlara gazlamak için hazırlanmış, bir "normal" İngiliz!..

Yeni XFR'da, ön alttaki derin üç hava girişi, motor kaputu üstündeki soğutma amaçlı hava girişleri, yeni aerodinamik yan aynalar, yepyeni 20 inch'lik jantlar, arkadaki yeni stop lambaları grubu, yeni tampon ve difüzör tasarımı gibi yeniliklerinin hepsinden önce XJ'lerdekine benzeyen Bi-Xenon HID teknolojili yeni farlar ve ince J-Blade şekilli LED gündüz ışıkları fark ediliyor. Farların altındaki çok büyük o derin hava girişlerinin ise bu sert bakışların altında kükreyen bir Jaguar ağzı gibi durduğunu itiraf etmeliyiz. Kabin içinde kullanılan malzemenin kalitesi ve işilik seviyesi, bizlere anında Mercedes ve BMW kalitesini hatırlatırken, direksiyon simidinin ve havalandırma kumandalarının da yenilenmiş olduğunu görüyoruz. Diğer yanda koltukların artık çok değişik durduğunu söylemeliyiz. Vücudunuzun en konforlu ve en doğru pozisyonu için her yöne en geniş şekilde ayarlayabildiğiniz bu sportif "R" logolu koltuklardan artık en basit şekilde kontrol edilmek üzere yeniden programlanmış hassas navigasyon sistemi ve diğer eğlence yazılımına kumanda etmek, "gazlamak dışında" sizlere keyif verecek özelikler.

Yenilemelerde yürür aksam, direksiyon sistemi, tüm mekanik sistemler ve 5.0 litrelik SuperCharger V8 motorda değişikliğe gerek görülmemişken, oranları değiştirilmemiş olmasına rağmen 8 ileri ZF otomatik şanzımanın "Pist Sport" modunda fazlasıyla dinamik çalışması, kullanan herkesi gülümsetiyor… Sadece yarış pistinde değil, normal yol kullanımında bile bu 4 kapılı XFR, büyük iddia sahibi birçok gerçek sporcuyu geride bırakabilecek kadar çevik ve hızlı hareket ediyor... Ağır görünmesine rağmen, 

en keskin manevralarda bile dengesini koruyan, yalpaya girmeyen XFR, adaptif dinamik DSC sistemi, aktif elektronik diferansiyel kilidi E-Diff ve çok sıkı amortisörleriyle ani şerit değişikliklerinde ve slalomlarda adeta rayda gidiyormuş gibi sürücüsünü strese sokmadan ilerliyor!.. Jantlarına sığmayan frenlerinin ise, bu 1891 kiloluk iri kediyi istenilen noktada durdurmayı başardığını da, unutmadan belirtelim.

17 hoparlörlü 1200W DTS ve Dolby Prologic II Surround ses sistemi, 7 inch'lik TFT ekranı, 30GB hard diskli audio modülü, 510 beygir gücü ve 625 Nm maksimum torkunun getirdiği 4.9 saniyelik 0-100 km/h performansını ise, sanıyoruz, beğenmeyen çıkmayacak! Bir M5'e göre Avrupa fiyatlarında bile yüzde 10 daha ucuz olan yeni XFR, Türkiye'de de satılmaya başlandı... Bize göre, E segmentinde performans ve konforu en iyi birleştirebilen seçeneklerin başında duran Jaguar XFR, İngiliz prestijini sevenlerin göz bebeği olması gerekiyor!..

Etiketler: Jaguar XFR XF-R british ingiliz english M5 S6 AMG JLR lüks sedan

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..