FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar XFR

03 Şubat 2013 15:28
Jaguar XFR
Tweet It! Facebook

“AMG'li Mercedes E ve M5 gibi bir muhteşem BMW'ye bu kadar yakın bir başka Sedan olarak belki sonra bir Cadillac CTS-V gelir…Jaguar XFR ise, tüm bunların yanında en kolay ulaşılabilir ve belki de en kolay kullanılabiler seçenek. ”

Yeni XFR, yeni heyecanlara gazlamak için hazırlanmış, bir "normal" İngiliz!..

Yeni XFR'da, ön alttaki derin üç hava girişi, motor kaputu üstündeki soğutma amaçlı hava girişleri, yeni aerodinamik yan aynalar, yepyeni 20 inch'lik jantlar, arkadaki yeni stop lambaları grubu, yeni tampon ve difüzör tasarımı gibi yeniliklerinin hepsinden önce XJ'lerdekine benzeyen Bi-Xenon HID teknolojili yeni farlar ve ince J-Blade şekilli LED gündüz ışıkları fark ediliyor. Farların altındaki çok büyük o derin hava girişlerinin ise bu sert bakışların altında kükreyen bir Jaguar ağzı gibi durduğunu itiraf etmeliyiz. Kabin içinde kullanılan malzemenin kalitesi ve işilik seviyesi, bizlere anında Mercedes ve BMW kalitesini hatırlatırken, direksiyon simidinin ve havalandırma kumandalarının da yenilenmiş olduğunu görüyoruz. Diğer yanda koltukların artık çok değişik durduğunu söylemeliyiz. Vücudunuzun en konforlu ve en doğru pozisyonu için her yöne en geniş şekilde ayarlayabildiğiniz bu sportif "R" logolu koltuklardan artık en basit şekilde kontrol edilmek üzere yeniden programlanmış hassas navigasyon sistemi ve diğer eğlence yazılımına kumanda etmek, "gazlamak dışında" sizlere keyif verecek özelikler.

Yenilemelerde yürür aksam, direksiyon sistemi, tüm mekanik sistemler ve 5.0 litrelik SuperCharger V8 motorda değişikliğe gerek görülmemişken, oranları değiştirilmemiş olmasına rağmen 8 ileri ZF otomatik şanzımanın "Pist Sport" modunda fazlasıyla dinamik çalışması, kullanan herkesi gülümsetiyor… Sadece yarış pistinde değil, normal yol kullanımında bile bu 4 kapılı XFR, büyük iddia sahibi birçok gerçek sporcuyu geride bırakabilecek kadar çevik ve hızlı hareket ediyor... Ağır görünmesine rağmen, 

en keskin manevralarda bile dengesini koruyan, yalpaya girmeyen XFR, adaptif dinamik DSC sistemi, aktif elektronik diferansiyel kilidi E-Diff ve çok sıkı amortisörleriyle ani şerit değişikliklerinde ve slalomlarda adeta rayda gidiyormuş gibi sürücüsünü strese sokmadan ilerliyor!.. Jantlarına sığmayan frenlerinin ise, bu 1891 kiloluk iri kediyi istenilen noktada durdurmayı başardığını da, unutmadan belirtelim.

17 hoparlörlü 1200W DTS ve Dolby Prologic II Surround ses sistemi, 7 inch'lik TFT ekranı, 30GB hard diskli audio modülü, 510 beygir gücü ve 625 Nm maksimum torkunun getirdiği 4.9 saniyelik 0-100 km/h performansını ise, sanıyoruz, beğenmeyen çıkmayacak! Bir M5'e göre Avrupa fiyatlarında bile yüzde 10 daha ucuz olan yeni XFR, Türkiye'de de satılmaya başlandı... Bize göre, E segmentinde performans ve konforu en iyi birleştirebilen seçeneklerin başında duran Jaguar XFR, İngiliz prestijini sevenlerin göz bebeği olması gerekiyor!..

Etiketler: Jaguar XFR XF-R british ingiliz english M5 S6 AMG JLR lüks sedan

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..