FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jeep Wrangler Unlimited

09 Şubat 2013 01:12
Jeep Wrangler Unlimited
Tweet It! Facebook

“Jeep, Wrangler Unlimited ile yol dışında macera arayan tüm yetişkinler için tam bir oyuncak. "Sınır tanımaz" versiyon ismiyle tüm özelikleri tam uyum içinde olan en çılgın Jeep!..”

OffRoad’ta sınır tanımamak için illa 6 tekerlekli askeri Unimog’larla araziye dalmaya gerek yok!.. Jeep Wrangler Unlimited gibi araçlarla Offroad’ta limitlerin ötesine geçebilmek de mümkün. Üstün bir teknik alt yapıya sahip bir araçla geri dönüşü olmayan noktadan ileri gitmek için dünyanın ilk 4x4 markasının safkan ve huzursuz Wrangler’larının Unlimited seçeneklerine bakabilirsiniz… Arazide gittikçe gidebileceğiniz gerçek OffRoad makinalarından bahsediyoruz! Gerçekten arazi aracı arayanlar için rakipsiz bir model olan Wrangler, 460 Nm maksimum tork üreten güçlü motoru ile her türlü arazi koşulunda hoplaya zıplaya yol alıyor...
O kadar çok SUV arasında arazi özelliklerini karşılaştırdığımızda çoğunun ancak piknik yerlerine kadar yol dışına çıkabildiğini görüyoruz… Ağır arazi kabiliyeti sınırlı olan bu araçlar, daha çok şehirde güvenli ve daha güçlü araçlar isteyenlerin tercihi oluyor… Fakat, diğer yanda Land Rover Defender ve Jeep Wrangler gibi iki safkan arazi aracı var!.. Ki bunları da gerçek OffRoadçular tercih ediyor ve efsanelerini yaşatıyorlar. Tüm arazi tipli araçlara "jip" demeye alışmış olduğumuzdan, markanın gerçek OffRoad kabiliyetini birçok kişi küçümsemeye başlasa da, herkese Jeep’in gerçek karakterini hatırlatmanın zamanı geldi!..

Jeep Wrangler Unlimited bu konuya mükemmel iyi örnek oluşturan seçenek!.. Tam bir dağ sporcusu olan bu araçlar, gerçekten şehir içi caddelere hiç yakışmıyor ve vahşi doğaya dönmek istiyor gibi duruyorlar… Sport ve Rubicon donanım paketlerinin yanında özellikle Sahara donanım tipiyle de tasarımları, çizgileri ve hatta renkleri ile bile tam bir arazi aracı olarak duran Wrangler’lar, köşeli hatları, büyük siyah çamurlukları ve açılabilir siyah renkli tavanlarıyla adeta maceraya davet ediyorlar. Kapılarını bile söküp doğanın tüm şartlarını bire bir yaşamanız bile mümkün olan bu gerçek Jeep’ler, başka araçlarda elektrik kumandalı olan tüm ayrıntılarında mekanik kumanda sunarak sağlamlıklarını ve dayanıklılıklarını sergiliyorlar… Koltukları ve daha birçok parçası yıkanabilen bu Jeep’lerin, arazide çamurlarda gezdikten sonra çıkmaz lekelere üzülmenizi de engellemesi çok güzel… 
Diğer 4x4’lerin girmeyi akıllarından bile geçiremedikleri patikalardan tepelerin zirvelerine tırmandığınız bu araçlardaki 2.777 cc'lik 200 beygir gücündeki CRD dizel motorun 460 Nm muhteşem torkunun her eğimde memnun edecek bir çekiş sağlaması, gerçekten çok hoş… 
Arazi için tam uyumlu geometrisinin altındaki Heavy Duty adı verilen güçlü 4 tekerlekten çekiş sistemi, Rock-Trac arazi şanzımanı, ön ve arkadaki kilitli diferansiyeli, istendiğinde elektronik olarak devre dışı bırakılabilen viraj demir çubuğu, ve 5 ileri otomatik şanzımanının ekstra takviye vitesiyle üç buçuk tonluk çekme kapasitesinin sürpriz olmadığı da ortaya çıkıyor…

Jeep J8 adı verilen askeri versiyonuna en yakın model olan büyük Unlimited donanımlı şeklinin 1941 yılından beri üretilen, Amerikalılara adete 2. Dünya Savaşını kazandırmış olan Willys orijinal şekline benzetilmeye çalışıldığını da belirtmeliyiz. Unlimited şeklinin başlangıcı olan bu J8’ler artık çok geride kalırken, 1.339 kilogram taşıma kapasiteli Command-Trac 4x4 sistemli, 762 milimetre su geçiş kapasiteli kum fırtınalarında bile 5 saat kesintisiz ilerleyebilen bu Wrangler da, Sahara keyfini daha da ötelere taşıyabiliyor.
Şili’deki Ohos del Salado dağının zirvesinden 250 metre altına yani 6.646 metreye kadar tırmanarak irtifa rekoru kıran bu araç, ekstrem koşullara uygunluğunu bir kez daha kanıtlamıştı. Eksi 30 derecede gerçekleştirilmiş bu rekor sırasında “tık” demeyen Unlimited Wrangler, Rubicon’dan farklı olarak sadece 284 HP ve 347 Nm 3.804 cc'lik bir V6 benzinli motora sahipti… Fakat, bizden söylemesi, 2.8 litrelik Common Rail dizel motorlu şeklinin torkunun biraz daha yüksek olduğunu hatırlatmalıyız. 
Dana 44 denilen ön ve arka solid aksları, yeni elektrikli dingil kilitleri ve elektronik olarak sway çubuğu ayrımı gibi safkan arazi özellikleriyle bu Wrangler’lar, ayrıca X denilen arazi yarışlarına uygun versiyonlara da sahipler…

Kısa şasilisinde 38.4 derecelik yaklaşma, 25.1 derecelik geçiş ve 31.3 derecelik uzaklaşma açılarıyla, düşük hıza ayarlı uzun yollu amortisörleriyle adeta kirlenmekten korkmayın diyorlar… Jeep Trail Rated armasıyla artık; çekiş kapasitesi, yerden yükseklik, manevra kabiliyeti, tekerleklerin artiküler hareket uzunluğu ve derin su geçişi gibi özelliklerini yani gerçek arazi şartlarına bu modellerin uygunluğunu onaylayan Jeep, bu metodolojisini Nevada otomotiv test merkezindeki en zorlu arazi denemelerinde kanıtlıyor. Ve arazi aracı üreten markalar için en yüksek OffRoad standardını oluşturuyor. 

Heryere git, her şeyi yap, sloganıyla yollara çıkan bu Unlimited’lerin modern aktif güvenlik özellikleriyle, arazi dışında asfalt üstünde de artık çok hızlandıklarını son olarak söylemeliyiz…

 

Etiketler: Jeep Wrangler Unlimited Sahara Rubicon Sport OffRoad arazi kaya Rock-Trac Command-Trac

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..