FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Küçük SUV Yıldızı

18 Nisan 2013 17:39
Küçük SUV Yıldızı
Tweet It! Facebook

“Mercedes-Benz GLA, nihayet konsept şekliyle karşımızda!.. Tarzı bile, bu küçük Mercedes SUV'unun rakipleri X1 ve Q3 karşısında çok daha "güçlü" olduğunu gösteriyor!..”

Stuttgart'ın Compact OffRoader vizyonu, yeni A-Klasse'nin zemini üzerinde hazırlanıyor. Şu anda konsept şekli gösterilse de, 2013 Frankfurt fuarıyla birlikte üretim şeklini göreceğimiz GLA, 2014 yılbaşından itibaren satışa çıkacak!.. Yani, GLA için, "artık hazır" diyebiliriz!..
Concept GLA'nın "compact SUV segment"i için yeni bir yaklaşım olduğunu söyleyen Mercedes Cars Executive Vice President Joachim Schmidt, GLA'nın bu segmentin sportif ve daha çok Coupé benzeri bir evrimi olduğunu vurguluyor. 
Concept GLA, bir kompakt SUV olarak sportifliği kalite ile birleştiren çok iyi bir hobi partneri olarak, tarif ediliyor...
'Escape the everyday' yani "sıradan günlerden kaçış" sloganının altında, trafik içinde sıkıcı otomobil sürüşü kavramının çok ötesinde, her an istenilen sportif hobiye doğru otomobil sürebilme fikri, ortaya atılıyor...
Aslında, bu fikir çok yeni değil!.. Subaru Forester'dan Volvo XC70'e bir çok "CrossOver" ya da "light" OffRoader bu fikri çok önceden ortaya atmıştı!.. Günümüzda her markanın ortaya çıkardığı kompakt SUV trendi de, bu fikrin cazibesiyle bu kadar hızla gelişmişti!..
Bir tık daha küçük boyutlarıyla GM'in Encore/Mokka/Trax üçüzlerinden, Peugeot 2008 ve Renault Captur gibi ekonomik seçenekler de, bu trendin en kolay ulaşılabilen modelleri olarak yollara çıkmışken, Audi'nin allroad'larından sonra Q2 gibi "premium" özellikli CUV'ları hazırlanırken, Mercedes'in GLA'sı daha fazla gecikemezdi!..

Yeni A-Klasse'nin ve CLA'nın önden çekerli ve All-Wheel Drive MFA mimarisi üzerinde hazırlanmış olan GLA, 4,38 metre uzunluğa, 1,97 metre genişliğe ve 1,57 metre yüksekliğe sahip. Dingil mesafesi ise, 2.690 mm!..

Bu yüksek ölçülerin yanında A-Klasse hatchback'ten tavan rayları, tamponların altındaki metalik koruma plakaları, daha "bold" bir ön burun ve daha kaslı bir duruş ile SUV referansı sunan GLA, kabin içinde konseptlere özgü abartılı döşeme, kaplama ve füturistik konsol şekilleri sunuyor... Elbette, gerçek üretim şeklinde çok daha sade bir kabin içiyle karşılaşacağımızı bilsek de, yeni göstergelerin GLA için tam bir yenilik olduğunun altını çizmeliyiz!.. Çünkü, ne yeni A'da ne de CLA'da bu enstruman paneli yok idi!..
Diğer yanda dış tasarımı bu kadar gösterişli kılan, lazer ışınlı projektörlere sahip far sistemi de. sadece bu konsepte özgü... Bu projektörlerle, park yerlerinde duvara karşı kendi Drive-In sinemanızı yaratmanız da mümkün... Yani, bu da çok uçuk bir sadece konseptte görülebilecek bir özellik...

Fakat, GLA'nın A250'deki 2.0 lt Turbo 4 silindirli benzin motorunun 211 beygir gücü ve 7 ileri çift debriyajlı 7G-DCT şanzımanıyla 4MATIC dört teker çekiş sistemi ise, hayal değil!.. Hatta 300 HP'lik GLA 45 AMG de rüya değil!..

Böylece Mercedes-Benz, ilk kez G yani "Gelaendewagen" ailesinden bir üyeyi, halkın geneline sunmaya başlayacak!..
Büyük motorlarından dolayı bir türlü yüksek adetlere ulaşamayan GLK'ya da, küçük boylu da olsa bir seçenek yaratılmış olacak!..

Etiketler: Mercedes Mercedes-Benz star GLA concept konsept kavram 4matic AWD SUV CUV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..