FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Küçük SUV Yıldızı

18 Nisan 2013 17:39
Küçük SUV Yıldızı
Tweet It! Facebook

“Mercedes-Benz GLA, nihayet konsept şekliyle karşımızda!.. Tarzı bile, bu küçük Mercedes SUV'unun rakipleri X1 ve Q3 karşısında çok daha "güçlü" olduğunu gösteriyor!..”

Stuttgart'ın Compact OffRoader vizyonu, yeni A-Klasse'nin zemini üzerinde hazırlanıyor. Şu anda konsept şekli gösterilse de, 2013 Frankfurt fuarıyla birlikte üretim şeklini göreceğimiz GLA, 2014 yılbaşından itibaren satışa çıkacak!.. Yani, GLA için, "artık hazır" diyebiliriz!..
Concept GLA'nın "compact SUV segment"i için yeni bir yaklaşım olduğunu söyleyen Mercedes Cars Executive Vice President Joachim Schmidt, GLA'nın bu segmentin sportif ve daha çok Coupé benzeri bir evrimi olduğunu vurguluyor. 
Concept GLA, bir kompakt SUV olarak sportifliği kalite ile birleştiren çok iyi bir hobi partneri olarak, tarif ediliyor...
'Escape the everyday' yani "sıradan günlerden kaçış" sloganının altında, trafik içinde sıkıcı otomobil sürüşü kavramının çok ötesinde, her an istenilen sportif hobiye doğru otomobil sürebilme fikri, ortaya atılıyor...
Aslında, bu fikir çok yeni değil!.. Subaru Forester'dan Volvo XC70'e bir çok "CrossOver" ya da "light" OffRoader bu fikri çok önceden ortaya atmıştı!.. Günümüzda her markanın ortaya çıkardığı kompakt SUV trendi de, bu fikrin cazibesiyle bu kadar hızla gelişmişti!..
Bir tık daha küçük boyutlarıyla GM'in Encore/Mokka/Trax üçüzlerinden, Peugeot 2008 ve Renault Captur gibi ekonomik seçenekler de, bu trendin en kolay ulaşılabilen modelleri olarak yollara çıkmışken, Audi'nin allroad'larından sonra Q2 gibi "premium" özellikli CUV'ları hazırlanırken, Mercedes'in GLA'sı daha fazla gecikemezdi!..

Yeni A-Klasse'nin ve CLA'nın önden çekerli ve All-Wheel Drive MFA mimarisi üzerinde hazırlanmış olan GLA, 4,38 metre uzunluğa, 1,97 metre genişliğe ve 1,57 metre yüksekliğe sahip. Dingil mesafesi ise, 2.690 mm!..

Bu yüksek ölçülerin yanında A-Klasse hatchback'ten tavan rayları, tamponların altındaki metalik koruma plakaları, daha "bold" bir ön burun ve daha kaslı bir duruş ile SUV referansı sunan GLA, kabin içinde konseptlere özgü abartılı döşeme, kaplama ve füturistik konsol şekilleri sunuyor... Elbette, gerçek üretim şeklinde çok daha sade bir kabin içiyle karşılaşacağımızı bilsek de, yeni göstergelerin GLA için tam bir yenilik olduğunun altını çizmeliyiz!.. Çünkü, ne yeni A'da ne de CLA'da bu enstruman paneli yok idi!..
Diğer yanda dış tasarımı bu kadar gösterişli kılan, lazer ışınlı projektörlere sahip far sistemi de. sadece bu konsepte özgü... Bu projektörlerle, park yerlerinde duvara karşı kendi Drive-In sinemanızı yaratmanız da mümkün... Yani, bu da çok uçuk bir sadece konseptte görülebilecek bir özellik...

Fakat, GLA'nın A250'deki 2.0 lt Turbo 4 silindirli benzin motorunun 211 beygir gücü ve 7 ileri çift debriyajlı 7G-DCT şanzımanıyla 4MATIC dört teker çekiş sistemi ise, hayal değil!.. Hatta 300 HP'lik GLA 45 AMG de rüya değil!..

Böylece Mercedes-Benz, ilk kez G yani "Gelaendewagen" ailesinden bir üyeyi, halkın geneline sunmaya başlayacak!..
Büyük motorlarından dolayı bir türlü yüksek adetlere ulaşamayan GLK'ya da, küçük boylu da olsa bir seçenek yaratılmış olacak!..

Etiketler: Mercedes Mercedes-Benz star GLA concept konsept kavram 4matic AWD SUV CUV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..