FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mercedes-Benz S-Klasse

26 Mart 2013 03:17
Mercedes-Benz S-Klasse
Tweet It! Facebook

“Lüks sınıfta diğer tüm markaların örnek aldığı S-Klasse, Mercedes-Benz için yenilemesi ve geliştirmesi en zor model serisi... W222 de, geçmişindeki diğer büyük yıldızlar gibi, "en iyi" olmak zorunda!..”


Lüks, konfor ve güvenlik başlıklarının altını 1951 yılından bugüne tüm dünyadaki otomobil üretici diğer markalara örnek olacak şekilde dolduran Mercedes-Benz S-Klasse, 62 yıldır tam 3.5 Milyon adet satılarak, lüks sınıfın en başarılı otomobili olduğunu niteliklerinin yanında nicelikle de başardı.
Typ 220 yane W187 kasasıyla 1954 yılında 2. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra başlayan bu üst sınıf otomobil hükümdarlığı için ilk adım, aslında 1951 yılının Typ 300 yani W186 kasa ünlü makam aracı "Adenauer-Mercedes" ile atılmıştı!.. 
1959'da gelen W111 "Heckflosse" de, Mercedes-Benz otoritesini tüm dünyaya yayarken; asıl 1963 yılında üretimine başlanan "büyük Mercedes" W100 kasa Typ 600, her ülkenin en yüksek politikacılarının resmi "limuzin" aracı olarak tercih edilecekti...
W108 ve W109 ise, klasik şıklıklarıyla 1965 yılından itibaren "sivil" zenginlerin beğenisine girdiler... Özellikle 1968 yılında Typ 300 300 SEL 6.3 sunulduğunda, gerçek bir "yıldız" da yollara çıkmış oldu. Typ 600'ün güçlü V8 motoruyla donanmış olan bu versiyon, o zamanların S-Klasse nesline "sportif" bir sıfat da eklemişti...
İlk gerçek S-Klasse ismi, 1972 yılında W116 kasaya konuldu. 1978 yılından itibaren bu seri, dünyanın ilk standart olarak ABS sistemiyle donatılmış otomobiliydi!..
Krom tamponlu W126 kasa S-Klasse, 1979'da yollara çıktığında, ilk modern tasarımdan da bahsedilmeye başlandı. 1981'de bu kasada ilk kez sürücü hava yastığı sunulurken, 1988'de yolcu için de hava yastığı bu W126'lara eklenmeye başlandı!..
1991 yılının W140 kasası, olabilecek en yüksek konfor ve performans için tasarlandı. Stuttgartlı "yıldızlı" marka ilk kez 600 SE ve 600 SEL tipleriyle V12 motorlarla donandı. ESP de, bu V12'lerin 1995 modelleriyle birlikte dünyada ilk kez standart donanıma girdi!..
1998 yılında önceki şekillerine göre çok daha zarif ve hatta ince bir şekle giren S-Klasse'nin kasa tipi W220 idi.
2005 yılıyla ise ilk entegre güvenlik konsepti, W221 S-Klasse'de tüm dünyaya tanıtıldı!.. 2009 yılında S430 HYBRID ile, lüks sınıf otomobiller ilk kez hibrid teknolojisiyle tanışacaktı... Aynı zamanda bu büyük hibrid, lithium-ion batarya taşıyan dünyanın ilk seri üretim otomobili de oldu!..


Evet, şimdi ise, sırada W222 kasa yeni S-Klasse var. 2013 yılında tüm otomobil teknolojilerinin ulaştığı en son noktayı sergilemek için, günümüzün değil geleceğin otomobil tekniğiyle donanmak zorunda olan yeni S-Klasse, diğer tüm markalara öncülük yapabilmek için ve otomobil kavramanın zirvesinde kalabilmek için tüm ayrıntılarında, güvenlikte, iletişimde, kalitede, sağlamlıkta, lükste, konforda, çevrecilikte ve performansta maksimumu gösterecek!.. Yine "ilk"lerin otomobili, olmaya devam edecek!..
Umarız!.. Çünkü, artık gölgesinde saklanacağı bir Maybach da yok!..

Etiketler: lüks luxus lux big sedan S-Klasse S-Class S super süper W222 Mercedes Mercedes-Benz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.