FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Montezemolo Ayrılmıyordu, Fakat

07 Eylül 2014 06:01
Montezemolo Ayrılmıyordu, Fakat
Tweet It! Facebook

“"Dedikodular halen devam etse de; Montezemolo, Ferrari’yi bırakmıyor!.." demiştik, fakat...”

Ferrari çalışanları ve fanatikleri, aderin bir nefes alabilir, demiştik... Otomotiv sektörünün en karizmatik yöneticisi Luca Cordero di Montezemolo, Alitalia’nın başına geçmek için bile Maranello’yu terk etmeyecek, diye yazmıştık!..

Yanılmışız!..

İtalya'da yapılan son Formula 1 Grand Prix'sinde büyük bir mağlubiyet yaşayan Ferrari, Fiat CEO'su Marchionne'nin çok sert eleştirilerine hedef olmuştu.

Marchionne, "Önemli olan tek şey Ferrari'nin mali durumu değil, aynı zamanda kazanmak da önemli ve biz 6 yıldır bunu yapamıyoruz" demişti. Ferrari'nin bağlı olduğu Fiat grubunun başındaki Marchionne, Ferrari'nin 6 yıldır Formula 1'de şampiyonluk elde edemediği gerekçesiyle Motezemolo'yu suçlamıştı.

Marchionne'nin çıkışının ardından Montezemolo'nun görevden alınacağı söylentileri ortaya atılırken Ferrari Başkanı, kontrat süresinin henüz dolmadığını ve görevden ne zaman ayrılacağına kendisinin karar vereceğini söylemişti.

Ancak 9 Eylül akşamı Fiat grubundan yapılan açıklamada, Montezemolo'nun Ferrari'deki görevinden 13 Ekim itibariyle ayrılacağı ve yerine Marchionne'nin geçeceği belirtildi.

1991'den bu yana Ferrari'nin başında olan Montezemolo, Fiat CEO'su Marchionne ile şirketlerin entegreasyonu konusunda da anlaşmazlık yaşıyordu.

Marchionne, Ferrari'nin Fiat grubuna daha fazla entegre edilmesini istiyor, Montezemolo ise Ferrari'nin otonomluğunu korumaya çalışıyordu.

Şimdi ise, Ferrari'nin 23 yıldır başkanlığını yapan Montezemolo'ya rekor bir tazminat ödemesi bekleniyor. İtalyan basınındaki haberlerde Montezemolo'nun 200-300 milyon Euro arası bir tazminat alacağı tahminlerinden söz ediliyor.

Diğer yanda Montezemolo, İtalya’nın TÜSİAD’ı Confindustria’nın Başkanı olmaya şimdilik devam edecek. Daha önce Fiat S.p.A.’nın da Başkanlığını yürütmüş olan Montezemolo, Avrupa’nın hızlı tren sistemi NTV’nin de kurucularından olmasının yanında İtalya’nın geleceği hakkında siyasi çalışmalar da yürütmüş tipik bir Avrupa aristokratı… Hatta, Bologna futbol takımının da Başkan Yardımcısı…

New York’taki tahsilinin ardından İtalya’ya otomobillerle “yarışmak” için dönen Montezemolo, Fiat’ta çok kısa süre çalıştıktan sonra 1973’te Enzo Ferrari’nin yardımcısı olmak üzere Maranello’ya taşındı. Tam 40 yıl önce ise Scuderia’nın direktörü oldu ve Niki Lauda pilotluğundaki 1975 ve 1977 Formula 1 Şampiyonluklarını yaşadı. Daha sonra Fiat’ın tüm yarış departmanlarından sorumlu olan Montezemolo, Fiat Grubu’nun neredeyse tüm endüstrilerinde teker teker yöneticilik yaparak kariyerini sürdürdü… Team Azzura ile America’s Cup tecrübesi bile yaşadıktan sonra İtalya’nın neredeyse tüm uluslararası organizasyon komitelerinde ismini göstermeye başladı. 

Gianni Agnelli’nin ricasıyla 1991 yılında Ferrari’nin Başkanlığına da atanan Luca di Montezemolo, markayı bir kez daha F1 Markalar Şampiyonluğuna çıkarmayı başardı. Diğer yanda normal yol Ferrari “iş”ini de zarardan karlılığa taşımayı bildi. Ardından Maserati’yi de adeta “kurtaran” Montezemolo, yarışlardan gelen kupalarla Ferrari coşkusunu fenomen hale getirdi. 

Dört yıl önce John Elkann’ın “yetişmesi”yle Fiat Başkanlığını teslim eden Luca di Montezemolo, “sprezzatura” yani “umursamaz şık”lığıyla 67 yaşında olmasına rağmen İtalya’nın halen en beğenilen centilmeni!..

“Ailemden sonra, Ferrari’dan daha önemli birşey yok!” diyecek kadar markasına tutkun olan Montezemolo, Etihad’ın Alitalia’yı satın alırken bu işin başına kendisinin getirilmesiyle ilgili  dedikoduların da yeniden başlamasına artık şaşırmıyor. “Ev”inden yani gruptan ayrılmayacağını ve “hava”dan maceralara atılmayacağını açıklamış olsa da Montezemolo, artık Ferrari’deki sorumlulukları sona erdiğine göre Alitalia’nın yeniden yapılanmasında “yetkisiz” rol alabilir!..

Fiat Chrysler evliliğinin ardından ortaya çıkan FCA’da kendisine bir “süper koltuk” verilmemiş olmasının da Montezemolo “kriz”inin asıl sebebi olduğu da konuşuluyor… 

Diğer yanda Ferrari’nin son yıllardaki aşırı yüksek karlılığı ve marka değerinin yükseltilerek niteliğin yanında niceliklerin de artışı, Formula 1’deki “yavaşlama”nın üstünü örtemiyordu!..

Fiat'ın asıl patronu John Elkann için ise artık yaşlanan Montezemolo isminin vazgeçilmez olmadığı da böylece ortaya çıkmış oldu!..

Luca di Montezemolo’nun emekli olmadan ayrılmak zorunda kalması, Ferrari’yi yeniden F1 Şampiyonu yapamayacağı anlamı da taşıyor!.. Bunun için sadece Montezemolo değil, hepimiz çok üzülüyoruz!..

*Bu konu hakkında "ayrılmayacak" şeklindeki yorumumuz, 18 Ağustos'ta Auto Show'da yazılmıştı. Şimdi düzeltiyoruz...

Etiketler: Luca Cordero di Montezemolo Ferrari Formula 1 FIAT F1 motorsport SuperSport Italian Italia İtalya tifosi Maranello sprezzatura Confindustria

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..