FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Montezemolo Ayrılmıyordu, Fakat

07 Eylül 2014 06:01
Montezemolo Ayrılmıyordu, Fakat
Tweet It! Facebook

“"Dedikodular halen devam etse de; Montezemolo, Ferrari’yi bırakmıyor!.." demiştik, fakat...”

Ferrari çalışanları ve fanatikleri, aderin bir nefes alabilir, demiştik... Otomotiv sektörünün en karizmatik yöneticisi Luca Cordero di Montezemolo, Alitalia’nın başına geçmek için bile Maranello’yu terk etmeyecek, diye yazmıştık!..

Yanılmışız!..

İtalya'da yapılan son Formula 1 Grand Prix'sinde büyük bir mağlubiyet yaşayan Ferrari, Fiat CEO'su Marchionne'nin çok sert eleştirilerine hedef olmuştu.

Marchionne, "Önemli olan tek şey Ferrari'nin mali durumu değil, aynı zamanda kazanmak da önemli ve biz 6 yıldır bunu yapamıyoruz" demişti. Ferrari'nin bağlı olduğu Fiat grubunun başındaki Marchionne, Ferrari'nin 6 yıldır Formula 1'de şampiyonluk elde edemediği gerekçesiyle Motezemolo'yu suçlamıştı.

Marchionne'nin çıkışının ardından Montezemolo'nun görevden alınacağı söylentileri ortaya atılırken Ferrari Başkanı, kontrat süresinin henüz dolmadığını ve görevden ne zaman ayrılacağına kendisinin karar vereceğini söylemişti.

Ancak 9 Eylül akşamı Fiat grubundan yapılan açıklamada, Montezemolo'nun Ferrari'deki görevinden 13 Ekim itibariyle ayrılacağı ve yerine Marchionne'nin geçeceği belirtildi.

1991'den bu yana Ferrari'nin başında olan Montezemolo, Fiat CEO'su Marchionne ile şirketlerin entegreasyonu konusunda da anlaşmazlık yaşıyordu.

Marchionne, Ferrari'nin Fiat grubuna daha fazla entegre edilmesini istiyor, Montezemolo ise Ferrari'nin otonomluğunu korumaya çalışıyordu.

Şimdi ise, Ferrari'nin 23 yıldır başkanlığını yapan Montezemolo'ya rekor bir tazminat ödemesi bekleniyor. İtalyan basınındaki haberlerde Montezemolo'nun 200-300 milyon Euro arası bir tazminat alacağı tahminlerinden söz ediliyor.

Diğer yanda Montezemolo, İtalya’nın TÜSİAD’ı Confindustria’nın Başkanı olmaya şimdilik devam edecek. Daha önce Fiat S.p.A.’nın da Başkanlığını yürütmüş olan Montezemolo, Avrupa’nın hızlı tren sistemi NTV’nin de kurucularından olmasının yanında İtalya’nın geleceği hakkında siyasi çalışmalar da yürütmüş tipik bir Avrupa aristokratı… Hatta, Bologna futbol takımının da Başkan Yardımcısı…

New York’taki tahsilinin ardından İtalya’ya otomobillerle “yarışmak” için dönen Montezemolo, Fiat’ta çok kısa süre çalıştıktan sonra 1973’te Enzo Ferrari’nin yardımcısı olmak üzere Maranello’ya taşındı. Tam 40 yıl önce ise Scuderia’nın direktörü oldu ve Niki Lauda pilotluğundaki 1975 ve 1977 Formula 1 Şampiyonluklarını yaşadı. Daha sonra Fiat’ın tüm yarış departmanlarından sorumlu olan Montezemolo, Fiat Grubu’nun neredeyse tüm endüstrilerinde teker teker yöneticilik yaparak kariyerini sürdürdü… Team Azzura ile America’s Cup tecrübesi bile yaşadıktan sonra İtalya’nın neredeyse tüm uluslararası organizasyon komitelerinde ismini göstermeye başladı. 

Gianni Agnelli’nin ricasıyla 1991 yılında Ferrari’nin Başkanlığına da atanan Luca di Montezemolo, markayı bir kez daha F1 Markalar Şampiyonluğuna çıkarmayı başardı. Diğer yanda normal yol Ferrari “iş”ini de zarardan karlılığa taşımayı bildi. Ardından Maserati’yi de adeta “kurtaran” Montezemolo, yarışlardan gelen kupalarla Ferrari coşkusunu fenomen hale getirdi. 

Dört yıl önce John Elkann’ın “yetişmesi”yle Fiat Başkanlığını teslim eden Luca di Montezemolo, “sprezzatura” yani “umursamaz şık”lığıyla 67 yaşında olmasına rağmen İtalya’nın halen en beğenilen centilmeni!..

“Ailemden sonra, Ferrari’dan daha önemli birşey yok!” diyecek kadar markasına tutkun olan Montezemolo, Etihad’ın Alitalia’yı satın alırken bu işin başına kendisinin getirilmesiyle ilgili  dedikoduların da yeniden başlamasına artık şaşırmıyor. “Ev”inden yani gruptan ayrılmayacağını ve “hava”dan maceralara atılmayacağını açıklamış olsa da Montezemolo, artık Ferrari’deki sorumlulukları sona erdiğine göre Alitalia’nın yeniden yapılanmasında “yetkisiz” rol alabilir!..

Fiat Chrysler evliliğinin ardından ortaya çıkan FCA’da kendisine bir “süper koltuk” verilmemiş olmasının da Montezemolo “kriz”inin asıl sebebi olduğu da konuşuluyor… 

Diğer yanda Ferrari’nin son yıllardaki aşırı yüksek karlılığı ve marka değerinin yükseltilerek niteliğin yanında niceliklerin de artışı, Formula 1’deki “yavaşlama”nın üstünü örtemiyordu!..

Fiat'ın asıl patronu John Elkann için ise artık yaşlanan Montezemolo isminin vazgeçilmez olmadığı da böylece ortaya çıkmış oldu!..

Luca di Montezemolo’nun emekli olmadan ayrılmak zorunda kalması, Ferrari’yi yeniden F1 Şampiyonu yapamayacağı anlamı da taşıyor!.. Bunun için sadece Montezemolo değil, hepimiz çok üzülüyoruz!..

*Bu konu hakkında "ayrılmayacak" şeklindeki yorumumuz, 18 Ağustos'ta Auto Show'da yazılmıştı. Şimdi düzeltiyoruz...

Etiketler: Luca Cordero di Montezemolo Ferrari Formula 1 FIAT F1 motorsport SuperSport Italian Italia İtalya tifosi Maranello sprezzatura Confindustria

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..