FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Riske Yatırım

19 Kasım 2013 13:05
Riske Yatırım
Tweet It! Facebook

“Dev otomobil markaları, bazen en güvendikleri yerlerdeki yatırımlarının tehlikeye dönüşmesiyle yüz yüzeler.”

AutoBest 2013 ödülü alan B-Max’in üretildiği Romanya tesislerine neredeyse 1 Milyar Euro yatırım gerçekleştirmişti. Büyük ümitlerle üretime başlayan Ford B-Max, otomotiv başlığında krizlerden sıyrılamayan Batı Avrupa’ya sunumun beklenenden çok daha düşük devam etmesi sebebiyle, artık durma noktasına geldi. Neyse ki, diğer Ford tesislerinde montaja giden Fox ve Sigma serisi motorlar da, bu Craiova tesislerinde üretiliyor ve B-Max bandında çalışan mavi yakalılar hem otomobil hem de motor üretiminde çalışacak kualifikasyona sahipler… Böylece, şiftler kaydırılarak, Craiova fabrikasının komple “durma”sının önüne geçilebiliyor… Tek tehlike, bu Ford tesisinin içindeki ve çevresindeki on-time çalışması gereken tedarikçilerin, kendi işçileriyle çok ciddi zararlara girmeleri!..

Diğer yanda Fiat’ın yine 1 Milyar Euro harcanmış 500L modellerinin üretildiği Sırbistan Kragujevac tesislerinde de daralan Avrupa pazarı nedeniyle maksimum kapasiteye ulaşılamıyordu… Bu fabrika için kendi üretimlerini ayarlamaya çalışmış ve Sırbistan’a tesis kurmuş olan tedarikçiler de çok zor durumda. Hatta, fabrikaya üretim parçası taşıyan şirketler de, düzensizlik nedeniyle rahatsızlar…

Ford’un İngiltere ve Belçika’daki dev fabrikaları kapanırken, Fiat’ın İtalya’daki bazı tesislerinden “Fiat” logosunu indirmeyi göze alması gibi örnekler, Avrupa Birliği sınırları içinde “otomobil üretme”nin artık tam bir rik olduğunu kanıtlmak için fazlasıyla yeterli… Markaları destekleyen yan sanayiciler de, iflas bayraklarını çekmeseler bile, “otomobil üretme” işinin AB’de artık pek keyifli olmadığını dile getiriyorlar.

Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi dimdik grafiklerle yükselen satış adetleri, otomotiv yatırımlarının doğal olarak BRIC ülkelerine kaymasına neden oluyor.

Aslında, markalar da, tedarikçiler de hep aynı!.. Sadece “yerleştikleri” ülkeler değişiyor!..

Ve, küresel otomobil üretimi de hızla gelişmeye devam ediyor. Avrupa’daki kriz, artık lokal bir sorun olarak global karlılığı etkilememeye başladı. Markaların tümü pozitif finansal sonuç açıklıyor!..

Fakat, ya BRIC ülkeleri de mali krize girerse?.. Herkesin en güvendiği piyasalar da, bir gün çöküşe geçerse?.. 

Sonuç olarak, otomotiv endüstrisinin de “riske yatırım” yaptığını da söylememiz mümkün. Yüksek karlılık elbette riske girerek gerçekleşebilir. Fakat, tek bir tesise Milyar Euro harcarken, “geri dönüş”ün bazen gecikebileceğini veya hiç gerçekleşmeyeceğini de görmeye başladık.

Dileğimiz ise, markalar zarar ihtimali görseler bile, bizlerin kullandığı otomobillerden “çalma”maları!.. Araçların tekniği zayıflatılmamalı!.. Donanımları ucuzlaştırılmamalı!..

Milyar Euro kar etmek, her zaman geçerli olmamalı!..

Markaları marka yapan müşterilerin keyfi korunmalı!..

Bu yazı 4 Kasım 2013 AutoShow dergisi için hazırlanmıştı.

Etiketler: Ford Fiat B-Max 500L Kragujevak Craiova tedarik supplier yan sanayi üretim fabrika production BRIC kriz Avrupa Europe yedek parça

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..