FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Riske Yatırım

19 Kasım 2013 13:05
Riske Yatırım
Tweet It! Facebook

“Dev otomobil markaları, bazen en güvendikleri yerlerdeki yatırımlarının tehlikeye dönüşmesiyle yüz yüzeler.”

AutoBest 2013 ödülü alan B-Max’in üretildiği Romanya tesislerine neredeyse 1 Milyar Euro yatırım gerçekleştirmişti. Büyük ümitlerle üretime başlayan Ford B-Max, otomotiv başlığında krizlerden sıyrılamayan Batı Avrupa’ya sunumun beklenenden çok daha düşük devam etmesi sebebiyle, artık durma noktasına geldi. Neyse ki, diğer Ford tesislerinde montaja giden Fox ve Sigma serisi motorlar da, bu Craiova tesislerinde üretiliyor ve B-Max bandında çalışan mavi yakalılar hem otomobil hem de motor üretiminde çalışacak kualifikasyona sahipler… Böylece, şiftler kaydırılarak, Craiova fabrikasının komple “durma”sının önüne geçilebiliyor… Tek tehlike, bu Ford tesisinin içindeki ve çevresindeki on-time çalışması gereken tedarikçilerin, kendi işçileriyle çok ciddi zararlara girmeleri!..

Diğer yanda Fiat’ın yine 1 Milyar Euro harcanmış 500L modellerinin üretildiği Sırbistan Kragujevac tesislerinde de daralan Avrupa pazarı nedeniyle maksimum kapasiteye ulaşılamıyordu… Bu fabrika için kendi üretimlerini ayarlamaya çalışmış ve Sırbistan’a tesis kurmuş olan tedarikçiler de çok zor durumda. Hatta, fabrikaya üretim parçası taşıyan şirketler de, düzensizlik nedeniyle rahatsızlar…

Ford’un İngiltere ve Belçika’daki dev fabrikaları kapanırken, Fiat’ın İtalya’daki bazı tesislerinden “Fiat” logosunu indirmeyi göze alması gibi örnekler, Avrupa Birliği sınırları içinde “otomobil üretme”nin artık tam bir rik olduğunu kanıtlmak için fazlasıyla yeterli… Markaları destekleyen yan sanayiciler de, iflas bayraklarını çekmeseler bile, “otomobil üretme” işinin AB’de artık pek keyifli olmadığını dile getiriyorlar.

Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi dimdik grafiklerle yükselen satış adetleri, otomotiv yatırımlarının doğal olarak BRIC ülkelerine kaymasına neden oluyor.

Aslında, markalar da, tedarikçiler de hep aynı!.. Sadece “yerleştikleri” ülkeler değişiyor!..

Ve, küresel otomobil üretimi de hızla gelişmeye devam ediyor. Avrupa’daki kriz, artık lokal bir sorun olarak global karlılığı etkilememeye başladı. Markaların tümü pozitif finansal sonuç açıklıyor!..

Fakat, ya BRIC ülkeleri de mali krize girerse?.. Herkesin en güvendiği piyasalar da, bir gün çöküşe geçerse?.. 

Sonuç olarak, otomotiv endüstrisinin de “riske yatırım” yaptığını da söylememiz mümkün. Yüksek karlılık elbette riske girerek gerçekleşebilir. Fakat, tek bir tesise Milyar Euro harcarken, “geri dönüş”ün bazen gecikebileceğini veya hiç gerçekleşmeyeceğini de görmeye başladık.

Dileğimiz ise, markalar zarar ihtimali görseler bile, bizlerin kullandığı otomobillerden “çalma”maları!.. Araçların tekniği zayıflatılmamalı!.. Donanımları ucuzlaştırılmamalı!..

Milyar Euro kar etmek, her zaman geçerli olmamalı!..

Markaları marka yapan müşterilerin keyfi korunmalı!..

Bu yazı 4 Kasım 2013 AutoShow dergisi için hazırlanmıştı.

Etiketler: Ford Fiat B-Max 500L Kragujevak Craiova tedarik supplier yan sanayi üretim fabrika production BRIC kriz Avrupa Europe yedek parça

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..