FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Volkswagen Yeni Passat Farkı

04 Temmuz 2014 02:15
Volkswagen Yeni Passat Farkı
Tweet It! Facebook

“VW yeni Passat ya da yarım asırlık geçmişin birikimiyle 8. nesil, yeni Passat!.. Her zaman Orta Sınıf'ın adeta bir standardı olmuş bir modelin, artık Üst Orta Sınıf ve belki Lüks Sınıf gibi görünme çabası!..”

4 Temmuz, Amerika'da "Kurtuluş Günü", Almanya'da Berlin'de ise sekizinci jenerasyon yeni Passat'ın doğum günü olarak kutlandı... Aslında Paris Mondial de l'Automobile ile lanse edilecek olan yeni nesil Passat, Volkswagen'in "halk otomobili" kavramını nasıl yukarıya çıkardıysa, "Alman Orta Sınıfı"nın da daha lüks seviyeye ve daha üst segmentlere taşındığını kanıtlıyor...
B8 kod ismiyle hazırlanan bu yeni Passat, lüks VW modeli Phaeton'a doğru fazlasıyla yaklaştırılmış...
Hatta Amerika pazarı için sunulan daha "büyük" Passat'a da biraz benzetilmiş...
B6 Passat'tan sonra bir "facelift" gibi duran B7 Passat gelmişti ve "değişiklikler yenilikler ne kadar az" diye çok sert eleştirilmişti... Şimdi ise B8 Passat, baştan aşağı yeni, daha pahalı ve büyük duruyor...
Aslında daha alçak, daha kısa ve sadece biraz daha geniş bir yeni Passat, geliyor... Dingil mesagesinin ekstra uzunluğu ise, belki de yeni nesildeki en büyük sır!..
Modular QuerBau mimarisinin en iri yapılarından biri olarak hazırlanmış olan yeni Passat, yepyeni motorları ve yepyeni teknolojileriyle, VW Grubu'nun yeni bayrak gemisi olmak üzere "görevlendirilmiş"...
Ekstra özelliklerine rağmen 85 kg daha hafif gövdesi, aktüel Passat'a göre yüzde 20'ye varan yakıt ekonomisi, 2 mm daha kısa gövdeli olmasına rağmen 2.79 m'ye uzatılmış dingil mesafesi, sedanın bagajınını 586 lt'ye ulaştıran 21 litrelik büyüme, "Variant" yani station wagon'un arkasını 650 lt'ye çıkaran 47 litrelik ek yükleme hacmi...
120'den 280 HP'ye 10 farklı direkt enjeksiyonlu Turbo motorları arasında 240 HP'lik 2.0 TDI dizeli ve 1.4 TSI ile bir küçük elektrik motorun kombine çalışacağı 211 HP'lik ve 966 km menzilli bir Plug-In Hybrid (50 km tümüyle elektrikli gidebilen) seçeneği de VW'nin Passat sürprizleri arasında!.. Türkiye'de şansları çok düşük olsa da 180 HP'lik 1.8 TSI, 220 ve 280 HP'lik 2.0 TSI benzinlileriyle 2.0 TDI'ın 150 ve 190 HP dizel seçenekeleri, yeni Passat'ın asıl motorları olacak.

Yeni Passat'ta da girişte sunulacak 125 ve 150 HP'lik 1.4 TSI benzinliler ve 120 HP'lik 1.6 TDI dizel motorları "Willkommen in der Türkei!" diyerek karşılamamız gerekiyor!..

Ön tekerleklerin 29 mm öne ve arka tekerleklerin 17 mm arkaya çekilerek uzayan dingil mesafesinin taşıdığı gövdenin 14 mm daha alçak ve 12 mm daha geniş olması da, gerçekten çok ilginç... 1456 mm yükseklik ve 1832 mm genişlik!..

LED far ve stop lambaları, Audi spor modellerindekileri hatırlatan tümüyle dijital gösterge paneli ve ön cama verileri uyarıları ve navigasyonu yansıtan Head-Up Display sistemi, arka trafik alarmlı "Side Assist", çeki asistanı, otonom sürüşe doğru ilk adım olan sıkışık trafik asistanı, aracı otomatik olarak durdurabilen City Emergency Braking ve otomatik park etme sistemi gibi çok sayıda "lüks" elektronik ve robotik donanıma da sahip...

Yeni Passat hakkında, asıl ayrıntıları Paris fuarıyla birlikte Sizlerle paylaşacağız...
Fakat, şunu söyleyelim; yeni Passat, sekizinci jenerasyon olmanın hakkını verecek kadar, olgun ve iyi hazırlanmış görünüyor!..

Etiketler: VW Volkswagen Passat yeni neu Das Auto new European Deutsch German nouvelle Mittlere Klasse Orta Sınıf

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.