FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yarışçı bir hibrid Yaris

08 Eylül 2013 19:28
Yarışçı bir hibrid Yaris
Tweet It! Facebook

“Toyota'nın bir hibrid ustası olduğunu kimse tartışamaz!.. Yaris gibi çok küçük bir modelde bile hibrid tekniğini kullanan Toyota, bunu şimdi 420 HP gibi bir performansa çıkarıyor!..”

Le Mans gibi dayanıklılık yarışlarından Formula 1'e kadar, artık hibrid teknolojisi, en önemli disiplin olma yönünde gelişiyor. 

Hibrid uzmanı Toyota ise, bu teknolojinin normal yol araçlarında da yaygınlaşması için en çok çaba gösteren marka!.. 
Şu an için bir konsept olan Yaris Hybrid-R da, bu yoldaki çalışmalardan biri...
3 kapılı küçük Yaris'e modifiyeli bir 1.6 lt benzinli motor ve iki adet elektrikli motorla “intelligent electric four-wheel drive capability" akıllı elektrikli dört çekerli sürüş kapasitesi koyan Toyota, artık gerçekten sınırları zorluyor!..

300 beygir gücündeki direkt enjeksiyonlu Turbo benzinli motor, özel olarak Almanya'daki Toyota Motorsport GmbH (TMG) tarafından FIA kurallarına uygun olarak geliştirilmiş ve bir "Global Race Engine" olarak değişik motorsporları branşlarında kullanılacakmış!..

Bu içten yanmalı motor Yaris Hybrid-R'da ön tekerlere tahrik verirken, arkadaki her bir teker ise herbiri 60 HP olan elektrik motorlar tarafından döndürülecekmiş. Aslında bunu bildiğimiz Yaris Hybrid'teki geometriye de benzetebiliriz... Fakat, bu yarışçı konseptin toplam gücü tam 420 HP!..

TS030 Hybrid endürans yarış aracındaki gibi bir Süper Kapasitör'de frenlemelerden elde edilen enerji geri kazanımını depolayan Toyota, Yaris'te bu kapasitörü arka koltukların altına yerleştirmiş. Yaris Hybrid'in bataryasının da aynı yerde olduğunu hatırlatırken, Süper Kapasitör'ün bataryaya göre daha yüksek bir güç yoğunluğuna ve çok daha hızlı bir şarj ve deşarj kapasitesine sahip olarak pistteki sportif sürüşlere çok daha uygun olduğunu belirtelim... 
Motor ve 6 ileri sequential şanzımanın arasında üçüncü bir 60 HP'lik elektrikli motoru da bulunan Yaris Hybrid-R, deselarsyon sırasında Süper Kapasitör'ü besliyor ve akselerasyon sırasında da gücü doğrudan arkadaki elektrik motorlarına aktarıyor...

Baştan aşağı performans odaklı hazırlanmış olan Yaris Hybrid-R, yeni farları, daha geniş bir panjuru, siyah ve mavi detaylarının beyaz gövde üstündeki "hızlı" çizgileri, ön tampondaki iki büyük hava girişi ve mavi LED DRL ışıkları, özel 18 inçlik TRD jantlarıyla asimetrik desenli 225/40 R18 Michelin Pilot Sport Cup lastikleriyle, tek kelime ile "müthiş" duruyor.

Önde 6 piston kaliperli oluklu ve perfore fren diskleri ve arkada 4 piston kaliperli fren diskleri, yarış tipi hızlı açılabilen benzin depo kapağı, LED arka ışıkları, tavana entegre spoiler, büyük difüzör ve ortada duran egzost çıkışı da, bu küçük yarışçı "yeşil" Toyota'nın diğer sportif ayrıntıları...

Konseptin kabin içindeki iki renkli Recaro sportif koltuklarındaki siyah deri kenarlar ve mavi Alcantara'da çok şık görünüyor... Bu döşemenin konsol ve kapı panellerinde de devam ettirilmiş olması da şıklığı tamamlıyor. Alcantara kaplı sportif direksiyon ve sürücünün sağ eline çok yakın vei yukarıda konumlandırılmış vites kolu da, Yaris'i tam bir yarışçı yapıyor. Özellikle de direksiyonun üstündeki “Track” veya “Road” modlarıyla "Boost" fonksiyonunu açan düğme de, tam kompetisyon tarzı!..

Yaris'in imajına sportiflik kazandıran bu konseptin, sınırlı sayıda da olsa gerçek üretime girmesini, diliyoruz!..


Tekrar olacak, fakat, bu ilginç otomobil için Toyota'nın orijinal bülteninden de alıntı yapmak istiyorum...

Toyota, 2013 Frankfurt Motor Show’da Yaris Hybrid-R konseptinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Yaris Hybrid-R konsepti 1,6 lt benzinli global yarış motoru (GRE) ile birlikte çalışan iki güçlü elektrik motoru sayesinde akıllı 4 çeker performansı sunuyor.

Yaris Hybrid-R konsepti özellikle motor sporlarında kullanılmak üzere Toyota Motor Sporları Takımı için tasarlanan 4 silindirli 300 beygir gücündeki 1,6 turbo motor ile donatıldı. Arkadaki iki tekerlek Yaris Hybrid modelinde kullanılan 60 beygirlik elektrik motoru ile destekleniyor. Yaris Hybrid-R konsepti, bu hibrit güç sistemi ile toplamda 420 beygirlik güç sunuyor. Hızlanma anında benzin motorunu destekleyen bu iki elektrik motoru frenleme esnasında elektrik jeneratörü vazifesi de görüyor.   

TS030 hibrit yarış otomobilinde olduğu gibi fren sırasında depolanan enerji ile hızla şarj edilebilen Yaris Hybrid-R konsept, hız ve yüksek enerji yoğunluğu konusunda da spor bir otomobile uygun teknolojiye sahip bulunuyor. Yaris Hybrid-R konsepti fren yaptığında süper kapasitör sayesinde 10 saniye içinde enerjisini yeniden kazanıyor. Hibrit otomobillerde kullanılan piller ile karşılaştırıldığında süper kapasitör daha yüksek güç yoğunluğuna ve çok yüksek verimlilikte şarj/deşarj hızına ulaşıyor.  

Yaris Hybrid-R konseptinin motor ve 6 vitese sahip sıralı şanzımanı arasında bulunan 3’ncü 60 beygirlik elektrik motoru, süper kapasitörü beslemek için yavaşlama esnasında bir jeneratör gibi çalışıyor ve hızlanma sırasında da arka elektrikli motorları destekliyor. Jeneratör, ivmeyi artırmak ve yol tutuşunu iyileştirmek amacı ile motor gücünü sınırlamak yerine elektronik çekiş kontrol sistemi gibi çalışmasını sürdürüyor ve tork gücünü arka tekerleklere elektrik enerjisi olarak yönlendiriyor. 

Arka elektrik motorları büyük ölçüde sol ve sağ arka tekerlekler arasında tork dağılımını değiştirerek virajlarda Yaris Hybrid-R’ın yol tutuş performansını artırıyor. Her bir elektrikli motor, akıllı tork dağılımı elde etmek için jeneratör veya motor olarak bağımsız olarak da kullanılabiliyor.

Etiketler: Toyota Yaris hybrid hibrid R Hybrid-R concept konsept IAA Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..