FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yerli D-Max

15 Kasım 2014 16:32
Yerli D-Max
Tweet It! Facebook

“2014 yılının en çok hoşumuza giden haberlerinden biri de, Isuzu D-Max'in Türkiye'de üretilmeye başladığının açıklanmasıydı!..”

2014 yılının başında D-Max üretim projesini sonuçlandıran Anadolu Isuzu, ilk yerli pilot D-Max’i 18 Şubat 2014 tarihinde Şekerpınar fabrikasında düzenlenen törenle üretim hattından indirmiş ve seri üretimine başlanan yerli D-Max Haziran ayında satışa sunulmuştu!..

Böylece; Türkiye, D-Max’in üretildiği ülkeler arasında dünyada yedinci, Avrupa’da ise ilk ülke oldu. Avrupa satış adetleri sıralamasında ise Türkiye;İngiltere’ den sonra ikinci sırada yer alıyor.  2014 yılında Türkiye  pick-up pazarında dörtte bir oranında daralma yaşanırken, D-Max pazar dilimini 5'te 1'e çıkarmayı başarmıştı.

Türkiye’de üretilen ilk modern pick-up olan D-Max, dünyanın en çok talep gören pick-up’ların başında geliyor. D-Max’in İngiltere, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerde aldığı sayısız başarı ödülü bulunuyor.

2004 yılından bu yana Türkiye’ye ithal edilen ve bugüne kadar 23 bin adedin üzerinde satılan D-Max’in hem 4x2 hem de 4x4 çift kabin modellerinin baz ve lüks olmak üzere ikişer versiyonu üretiliyor.

D-Max, aynı zamanda Türkiye’de seri olarak üretilen ilk ve tek 1 ton taşıma kapasiteli Pick-Up... Yerli üretim sayesinde Anadolu Isuzu, pazardan gelen talepler doğrultusunda esnek üretim kabiliyetine sahip olacak. Zamanla inovatif yaklaşım ile farklı versiyonlarını üretecek olan Anadolu Isuzu böylelikle  ürün gamını genişletmeyi planlıyor.

D-Max üretimi, kamyon fabrikası içinde N serisi üretim hatları paralelinde kurulan karoseri, ana montaj ve trim hatlarında yapılıyor. Sadece montaj değil, kaynak, boya, kataforez kaplama ve tüm kontrol, test işlemlerini içeren A’dan Z’ye bir üretim prosesine sahip. D-Max üretim hattı yılda 10.000’in üzerinde D-Max üretmeye uygun. Bu yılki pazar koşullarına göre 2014 yılı üretimi 2.000 adet seviyelerinde gerçekleşiyor...

Araçlar, 163 beygir güç üreten çift turbolu 2.5 litrelik dizel motor ve 6 ileri manuel şanzımanla donatılmışlar.  Otomatik şanzımanlı V-Cross paketi ve tek kabin versiyonu ise kısmen ithal edilmeye devam ediliyor...

Yerli D-Max üretimi için 2 milyon dolarlık yatırım yapılmış.  Önümüzdeki dönemde aracın önemli bir kısmı yerlileştirilerek bu yatırım miktarının  çok daha yüksek rakamlara ulaşması planlanıyor.

Üstün arazi performansı, 4x4’de sınıfının en yüksek (3.5ton) çekme kapasitesine sahip olması, segmentinde sadece ticari araç üreten ve satan kamyon DNA’sına sahip tek marka olması ile dayanıklılık açısından D-Max’i üstün kılan özelliklerden...

Isuzu D-Max tüm paketlerinde standart olarak sunulan ESC (elektronik stabilite kontrolü), TCS (çekiş kontrol sistemi), ABS (kilitlenmeyi önleyici fren sistemi), EBD (elektronik fren dağılımı) ve BAS (panik fren yardım sistemi) gibi aktif güvenlik sistemleri ile kazaları önlemede üzerine düşen görevi maksimum düzeyde yerine getiriyor. Güçlendirilmiş kabin, yaya koruma, sürücü ve yolcu hava yastıkları da pasif güvenliği sağlıyor. 1400 devirde 400 Nm’ye ulaşan yüksek tork sayesinde yakıt tüketiminde kullanıcısına büyük avantaj sağlıyor. Otomatik vites 4x4 V-Cross ile yapılan noter huzurundaki yakıt testinde ortalama 58 km/h hızla bir depo ile 1.301 km yol katetmeyi başarmış.

Düşük yakıt sarfiyatı, uygun servis maliyetleri, yedek parça tedariği, 2.el değeri, dayanıklı ve güçlü motoru ile kendini kanıtlayan bir model olması, ayrıca Türkiye geneline yayılmış 120 satış sonrası servis noktası , rekabetçi fiyat pozisyonu ile de meraklısını çekiyor.

Anadolu Isuzu

1983'te Isuzu ile lisans anlaşması yaparak o dönemin otomotiv sektöründe ilk Türk-Japon ortaklığını gerçekleştiren Anadolu Isuzu, ürün kalitesinde Japon standartlarını hedef alarak hafif kamyon, kamyonet, küçük otobüs, pick-up gibi ticari araçların üretim, ithalat, satış ve  pazarlamasını yapıyor. 

Anadolu Isuzu, küçük otobüs grubunda ürettiği araçlar için ihracat faaliyetlerini de yürütüyor. Şirketin ihracat faaliyetleri çoğunluğu Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkeyi kapsamakta. Türkiye’den yapılan küçük otobüs ihracatında önemli bir yere sahip olan Anadolu Isuzu, on yıldır (2004-2013) Türkiye küçük otobüs ihracat lideri konumunda. 750’ye yakın çalışanıyla, müşteri memnuniyetini şirketin temel görev ve sorumluluğu olarak benimseyen firmanın, “ISO 9001-2008 Kalite Belgesi” ve “ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistem Belgesi” bulunuyor.

Etiketler: Isuzu Dmax Anadolu Isuzu yerli Pick-Up pikap Japon japan 4x4 dört çekerli V-Cross D-Max LCV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..