FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Zeka ve Duygu

16 Mart 2014 15:29
Zeka ve Duygu
Tweet It! Facebook

“Yanında 440 tasarımcıyla birlikte Mercedes-Benz’in günümüzü ve geleceğini şekillendiren Prof. Gorden Wagener ile yeni S-Klasse Coupe ve 5 “yıldızlı” tasarımı konuştuk…”

Muhteşem bir CL serisinin ardından şimdi S-Klasse Coupe’ye geçiyorsunuz?.. Neden?..
Belki de çok daha güzel olduğu içindir…
Fakat, markanın içinde de çok tartışıldı… C-Coupe ve E-Coupe’nin ardından bir S-Coupe yapmak, mantık gereğiydi… Müşterilerin daha kolay tercih yapabilmeleri için… Diğer yanda S-Klasse’nin kendisi tek başına bir marka!.. CL’in S-Klasse Coupe dönüştürülmesi, bir avantaj… Bugüne kadar üretilmiş en güzel S-Klasse Coupe ortaya çıktı… CL’ler de, aslında her zaman S-Klasse’lerin Coupe’leriydi… Şimdi artık doğru isimlendirme başlıyor.
Bu büyük Coupe’ler, Mercedes-Benz tarihininin zaferlerini oluşturdular. Benim için de şimdi yeni bir zafere imza atmak, onur verici… Üstelik geleceğe cesaretle bakan, yeni A ile başlamış bir tasarımı ortaya çıkararak…
Eski A’lerden yeni A-Klasse’ye olan değişimden çok daha radikal bir değişiklikle önceki CL’den bu S-Klasse Coupe’ye geçiş sağlandı!.. Dünya süper otomobiller ligininin zirvesine çıkıldı!.. 

O zaman S-Klasse Coupe’de dizel motor kullanılmayacağını anlıyoruz?!..
Sadece V8 ve V12 olacak!.. 500 ve 600’ün ardından 63 ve 65 AMG’leri olacak!..

Yani, tepenin zirvesi?!..
Evet, bu en pahalı otomobilimiz! Göründüğü gibi de gidecek olan bir model!.. Sesiyle ve performansıyla da, çok özel bir araç!.. Tasarladığımız en güzel Mercedes’lerden biri!..

Eskiden küçük Mercedes’ler en büyük Mercedes’lere benzemeye çalışırlardı… Şimdi ise en büyüklerin bile en küçük Mercedes’lere benzemeye başladıklarını fark ediyoruz… Yeni büyük S’in bile küçük A’ları andırdığını doğru mu görüyoruz?..
Öncelikle, Mercedes, Mercedes gibi görünmeli! Önceki nesillerde köşeliler ile yuvarlaklar aynı aile içinde farklılık oluşturuyordu… Benim görevim, modelleri birbirlerine yaklaştırmak… Fakat, Rus Matruşka bebekleri gibi, boy boy ikizler yaratmamalıyız…

A’lar, biraz vahşi ve daha genç… Yüzde 50’dan daha fazla yeni müşteri ve ortalama 30 yaş ile markamıza sadece bu yeni A için geldi… CLA ile ise yüzde 80’den fazla yeni müşteri kazandık… Yani, görev tamamlandı!.. Fakat, yeni S-Klasse’de sunum aslında çok daha farklı… Gövde üstündeki çizgileri olabildiğince azalttık… Radyatör önünde büyük yıldızlı SLS veya E-Coupe’nin sportif yüzüyle kaputun üstünde yıldız olan lüks yüzümüzü bir araya getirmeye çalıştık… Mercedes kimliğimizi oluşturan tüm elementleri koruduk… Fakat, bu sefer sadeliğe önem verdik… Seksi, yüksek teknolojili, zamana meydan okuyan, temiz çizgilerle aslında zıtlıkları kaynaştırdık… Aslında tüm bunlar bizim markamızın karakteri!.. Her zaman Gottlieb Daimler çok şık bir marka, Carl Benz çok akıllı bir markaydı… Zeka ve duyguları birleştirmek, Mercedes’tir!.. Biz buna modern lüks diyoruz… S-Klasse Coupe’nin taşıdığı tek çizgi gibi, saf ve temiz tasarımı büyük modellerde vurgularken, küçük modellerde artık biraz şımarıyoruz!.. fakat, yine de sektördeki en temiz tasarıma sahip marka olduğumuzu söylemeliyim… Güzellik de, temiz ve saf olmakla olmuyor mu?.. İnsanların hoşuna giden de, bu!..

Peki, hep bahsettiğiniz Avant-Garde de nedir?..
Herkesin anlayacağından çok daha öte, çok daha ileri bir tasarım için Avant-Garde diyoruz… Ancak, ne kadar Avant-Garde olarak genel beğenilerden “uzaklaştığınız” da tehlikeli olabilir… Ortalamanın çok da ötesine gitmemek gerek… Araştırmalar, bizim çoğunlukla sınırları aştığımızı gösteriyor… Müşteriler bizi arkadan takip ediyorlar… Rakiplerin de 3 ila 5 yıl ilersinde tasarımlarla ilerliyoruz… Avant-Garde olmak, o sebeple çok kötü değil!.. O sebeple yeni modellerimiz yollara çıkınca önce tam olarak anlaşılmıyorlar… Sonradan kabul görüyorlar… Benim için; heyecanı korumak, Avant-Garde’tır!..

S-Klasse Coupe’yi nasıl tanımlarsınız?..
Bu bir Grand GT’dir!.. Sade duruşunun altında fazlasıyla sportif ve belki agresif ayrıntılar gizli… Kaslı kıvrımları ve atak duruşu tek bir çizgi içinde bütünleştirebildik. Fakat, yeni C-Klasse’nin Coupe’sinde ise daha belirgin bir sportiflik fark edeceksiniz…

Geleceğin SUV’ları da bu çizgiye girecekler mi?..
GLA ile başlayan, yeni SUV görünümünde devam edeceğimizi söyleyebilirim. GLK’nın köşeli duruşuna veda edeceğiz!.. Fakat, alt yapının sertlik ve sağlamlığı, tasarımda da hissedilecek!..

Ortak platform, tasarımdeki farklılaşmayı zorlaştırır mı?..
Ortak platform kullanımı, otomotivde karlılık için bir şarttır… Fakat, modeller arasındaki farklar, tasarımla ortaya çıkabilmeli!.. Çok güçlü bir marka kimliği için ürünlerin birbirine benzemesine dikkat edilir. Ancak, her ürünün kendi karakteri ve şekli de olmalı…Farklı segmentlerdeki modellerin birbirlerine çok benzemeleri ise, bir sorundur!.. Bu aşılabilirse, başarı ortaya çıkar!..

CLA veya CLS gibi dört kapılı Coupe formlu modellerin arka koltuklarındaki darlık ve basıklık, ne kadar doğru?..
Evet, uzun boylular için bir problem… Fakat, bunlar 4 kapılı Coupe modeller… Hiçbiri bir gerçek sedan değil! Arkaya yerleşmek bir limuzin kadar kolay değil, ancak bunların çok daha güzel göründüğünü itiraf etmeliyiz!.. Farklı olmak için, katlanmak gerek!..

BMW 4-Serisi GranCoupe gibi bir C-Klasse seçeneği olacak mı?..
Hayır. CLA , müşterilerimiz için yeterli… BMW ile çok farklı bir model çizgimiz var… Bizim E-Cabrio ve E-Coupe modellerimizin karşısında seçenekleri yok… Ve S-Klasse Coupe’nin belki bir Cabrio’su da gelecekte olabilir!..

*Bu söyleşi, 10 Mart 2014 Auto Show dergisinde de yer almıştır...

Etiketler: Mercedes Daimler Benz Mercedes-Benz design dizayn tasarım Gorden Wagener Professor profesör Prof S-Klasse S-Class Coupe C-Klasse C-Class C serisi yıldız star CL

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..