FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğin Yakıtı

14 Ağustos 2014 04:07
Geleceğin Yakıtı
Tweet It! Facebook

“Gelişen motor teknolojileriyle yükseyen hassasiyet, yakıtların niteliklerini de değiştirecek.”

Geleceğin otomobilleri için yeni motor seçenekleri ve yepyeni yakıt fikirleri geliştirilmeye devam ediliyor. Fakat, kimse geleceğin otomobillerinde nasıl bir yakıt kullanılacağı konusunda emin olamıyor…

Şu anda bizim Avrupa’da kullandığımız bildiğimiz yakıt çeşitlerinden başka, Latin Amerika’da örneğin bio-yakıt kullanılıyor… Şeker kamışından etanol ürettildikten sonra sonra şimdi de ikinci nesil etanol üretimi için çalışan yakıt firmaları, ulaşılan yüksek teknolojiler sayesinde doğaya en az zarar vermeyi de başarıyorlar… Ancak, yakıt üreticilerinin şu anda bir mozaik üzerinde çalıştıklarını biliyoruz. Yani tüm ihtimaller üzerine Ar-Ge yaptıklarını takip ediyoruz… Mobilitenin gidişatına göre yakıtlar da farklılaşacak!..

Örneğin Shell’in Qatar’daki devasa gazdan sıvıya GTL üretimi de, çok ilginç farklı çözümlerin başlangıcı gibi… Önümüzdeki yüzyıllarda petrol azalsa da, gaz çok daha uzun bir süre bulunmaya devam edeceği için, bu GTL seçeneklerininin değerlendirilebilmesi çok önemli…

LNG de başka bir ümit vaad ederken, hidrojen de diğer yanda yeni yakıt türleri olarak otomobil üreticilerinin ilgi alanına girdi.

Benzinin daha verimli olabilmesi için yeniden formüle edilmesi ise, RFG olarak yeni bir yakıt fikrini de ortaya çıkarıyor…

24 Saat Le Mans yarışları için Audi araçlarına Bosch Enjeksiyon ile birlikte çalışan Shell, özel bir “yarış dizeli” geliştirdi… Shell’in Ducati, Penske ve Ferrari ile olan ortak çalışmalarının yağlamanın ve benzinin en yüksek performansa uygun hale getirilmesinde de önemli bir birikim… 

Markalar ile birlikte yapılan Ar-Ge ile, motor teknolojilerinin ilerlemesine uygun olarak yakıtın içindeki yüksek enerji katkılarından yakıtın tüm niteliklerine geğişmesi ve çevreye en az zarar verme yönünde hassaslaştırılması, Shell gibi markaların sadece yakıt satmak değil, artık bir laboratuar gibi çalışmalarını sağlıyor!..

Bu yılki Eco-Marathon sırasında buluştuğumuz Shell’in satışlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Istvan Kapitany ve Shell’in baş bilim adamı Wolfgang Warnecke ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide geleceğin mobilite kavramında enerjinin “ne” olacağını konuştuk. Motorsporları ve Eco-Marathon gibi fırsatlarla denenen yeni teknolojilerin, sürdürülebilir gelecek için ümit veren sonuçlar ortaya çıkardığını anlatan Shell yöneticileri, şu anda silindirin üst tarafındaki yanma odasının ideal şekilde yağlanabilmesi için bir sürpriz buluş gerçekleştirebildiklerini de anlatıyorlardı. Aerodinamizmin eksterm role sahip olduğu Nascar yarışlarında en “hava alamayan” koşullarda sınırları zorlayan motorların aşırı yüksek yağ sıcaklıklarında çalışırken, yakıt ve yağın ulaşabildiği en iyi performans tecrübesini de, günümüzün küçülen ve kompleksleşen motorlarına aktaran Shell, 360 HP’lik 2.0 lt motorlardan yüksek yüklü 1.0 lt’lik yeni Turbo’lara kadar ideal yağ ve yakıt formüllerini geliştiriyor. Le Mans yarışlarında da organizatör ACO ile tüm yarışan takımların teknik danışmanlığını da yapan Shell’in asıl amacının bu ortamları Ar-Ge araştırma platformuna dönüştürmek!..

Böylece istasyonlarda satılan yakıtlarla, yarışçılara verilen yakıtın yüzde 99 aynı olduğunu iddia eden Istvan ve Wolfgang, en yüksek beygir gücünün yanında artık en düşük yakıt tüketiminin de hedeflendiği yarış pistlerinden normal yollara  yeni nesil motorlara uygun teknolojinin aktarılmasının amaçları olduğunu söylüyorlardı. 

Bu arada çok yakın bir gelecekte Shell’in 2014 sonuna kadar yepyeni nesil yakıt servisine başlayacağını da açıklayan Kapitany ve Warnecke, şu anda bu yeni yakıtların tüm dünyadaki üreticiler tarafından denendiğini ve otomobil markalarının yeni nesil içten yanmalı motorlarındaki performans ile ekonomi sonuçları karşısında şok olduklarını ve sabırsızlandıklarını da belirttiler!..

Shell’in benzin ve dizelde yepyeni formüllerle yeni nesil yakıtlar için hazırlanmış olması, ultra modern teknolojilere sahip yeni motorların performansının daha da yükselebileceği ve yakıt tüketimlerinin daha düşebileceği konusundaki inancımızı güçlendiriyor!..

Yani, içten yanmalı motorların çok daha fazla potansiyeli olduğunu şimdi rahatlıkla söyleyebiliyoruz!..

*9 Haziran 2014 tarihli Auto Show Automotive Insider yazısıdır...

Etiketler: Shell future oil gasoline diesel CNG LPG GTL Kapitany Warnecke benzin LNG bio-yakıt ethanol gelecek yakıt Helix V-Power

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..