FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

GLA Aşkı Başlıyor!

14 Ağustos 2013 11:16
GLA Aşkı Başlıyor!
Tweet It! Facebook

“Ve küçük Mercedes-Benz SUV, daha doğrusu "CUV"u nihayet gerçek yüzüyle karşımızda!.. Konsepti kadar süslü olmasa da, GLA'ya ilk bakışta aşık olmak mümkün!.. ”

Mercedes-Benz, nihayet 2014 model küçük GLA'sını gösterdi!... Frankfurt IAA otomobil fuarıyla ilk kez sergilenecek olan GLA, aslında yeni A-Klasse'nin olabilecek en büyük, en yüksek, en kaslı şekli olarak da basitçe tarif edilebilir...

A'lara göre daha büyük jantlar, tavan rayları, dual egzost çıkışları, bagaj kapağına monte edilmiş spoiler ile farklı, fakat 5 yuvarlak havalandırmasıyla kabin içinde neredeyse aynı olan GLA, bir kompakt CrossOver olarak tanımlanıyor. Yani, bir arazi aracından önce bir LifeStyle aracı olarak gösterilen GLA, 4.417 mm uzunluk, 1.804 mm genişlik ve 1.494 mm yüksekliğe sahip gövdesinin aerodinamik katsayısı ise sadece 0.29!..


Bagaj hacminin 421 litreden arka koltukların yatırılmasıyla 836 litreye kadar büyütülebilmesinin yanında opsiyonel olarak sunulan "Load Compartment" paketiyle koltuk sırtları yatırılmadan bagajda ekstra 60 litrelik hacmin oluşturulması da mümkün. Böylece 481 litrelik yükseleme imkanı ortaya çıkarken, arka koltuk sırtı daha dik duruyor. İsteğe bağlı olarak bagaj kapağının elektrikli olarak açılabileceğini de hatırlatalım...

GLA'nın benzinli motorları, 156 HP'lik 1.6 lt ile GLA 200 ve 211 HP'lik 2.0 lt ile GLA 250'de karşımıza çıkacak. Bunlarla 7.1 lt/ 100 km minimum tüketimden de bahsediliyor.
Dizeller ise, 4.3 lt/ 100 km minimum tüketim sunan 136 HP ve 300 Nm'lik 2.2 lt'lik GLA 200 CDI  ve 170 hp ve 350 Nm'lik yine aynı 2.2 lt'lik GLA 220 CDI 'dan oluşuyor. Yani dizel tarafında GLA'nın Türkiye fiyatının oldukça yüksek olacağını söyleyebiliriz...
Tüm motorlarda Start/Stop fonksiyonunun standart olacağı açıklanırken, şanzımanlar 6 ileri manuel ve 7G-DCT olarak iki seçenek...

4MATIC'li GLA, şimdilik sadece benzinli 250 ve GLA 220 CDI ile sunulacak. Benzinlisinin 0-100 km/h hızlanmasının 6.5 saniyede gerçekleşecek olması da, yeni küçük Mercedes'in hiç de yavaş olmadığına işaret ediyor. Maksimum hız ise 233 km/h!.. Opsiyonel 'MATIC sistemiyle birlikte rampa iniş hız ayarı Downhill Speed Regulation (DSR) sisteminin ve şanzımanda bir OffRoad modunun da standart olarak geldiğini söyleyelim.
Ancak, OffRoad görünümü güçlendiren alt korumaların de ekstra olacağını hatırlatalım.Almanya'da 30.000 Euro olması beklenen fiyat etiketiyle Kasım ayıyla birlikte siparişlerin açılacağını ve GLA'ların Türkiye'ye 2014'ten önce gelmeyeceğini de söylerken, GLA'nın BMW X1 ve Audi Q3'lerle çıkacağı "maç"larda nasıl sonuçlar alacağını çok merak ettiğimizi de belirtelim.

Etiketler: Mercedes Daimler GLA 4MATIC Mercedes-Benz compact kompakt CrossOver SUV CUV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..

Lamborghini Rekor Kırdı

Ne bir hibrid, ne de Turbo!.. Safkan atmosferik bir V10 motorlu Lamborghini Huracán Performante, Porsche 918'i geçerek Nürburgring Nordschleife pist rekorunu kırdı!.. 6:52.01 !!!

Range Rover Velar

Land Rover, yeni modellerde hız kesmiyor! Şimdi de lüks serisine Evoque ve Range Rover Sport arasına Velar modelini getiriyor!..

Bayburt Of Geçidi

#EgeaDunyaTuru fotoğrafçısı Savaş Yılmaz, 41 bin kilometrelik Devr-i Alem macerasına başlamadan hemen önce, bir Ford Ranger ile, sadece Türkiye'nin değil dünyanın en zorlu dağ geçitlerinden biriyle mücadele etmişti...

Türkiye'de Yılın Otomobili

Otomotiv Gazetecileri Derneği OGD tarafından ilki düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili TYO yarışmasının 2016 Birincisi, tüm zorlu rakiplerini geride bırakmayı başaran Skoda Superb olmuştu!..

Daha Yeni Clio

En büyük üretimi OYAK-Renault fabrikasında gerçekleşen Renault Clio, 4. neslinin en önemli makyajıyla yenilendi!.. Yepyeni full-LED Pure Vision farlarıyla 20 yıldır üretilen 13 Milyon Clio arasında, belki de en güzeli!..