FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

GLA Aşkı Başlıyor!

14 Ağustos 2013 11:16
GLA Aşkı Başlıyor!
Tweet It! Facebook

“Ve küçük Mercedes-Benz SUV, daha doğrusu "CUV"u nihayet gerçek yüzüyle karşımızda!.. Konsepti kadar süslü olmasa da, GLA'ya ilk bakışta aşık olmak mümkün!.. ”

Mercedes-Benz, nihayet 2014 model küçük GLA'sını gösterdi!... Frankfurt IAA otomobil fuarıyla ilk kez sergilenecek olan GLA, aslında yeni A-Klasse'nin olabilecek en büyük, en yüksek, en kaslı şekli olarak da basitçe tarif edilebilir...

A'lara göre daha büyük jantlar, tavan rayları, dual egzost çıkışları, bagaj kapağına monte edilmiş spoiler ile farklı, fakat 5 yuvarlak havalandırmasıyla kabin içinde neredeyse aynı olan GLA, bir kompakt CrossOver olarak tanımlanıyor. Yani, bir arazi aracından önce bir LifeStyle aracı olarak gösterilen GLA, 4.417 mm uzunluk, 1.804 mm genişlik ve 1.494 mm yüksekliğe sahip gövdesinin aerodinamik katsayısı ise sadece 0.29!..


Bagaj hacminin 421 litreden arka koltukların yatırılmasıyla 836 litreye kadar büyütülebilmesinin yanında opsiyonel olarak sunulan "Load Compartment" paketiyle koltuk sırtları yatırılmadan bagajda ekstra 60 litrelik hacmin oluşturulması da mümkün. Böylece 481 litrelik yükseleme imkanı ortaya çıkarken, arka koltuk sırtı daha dik duruyor. İsteğe bağlı olarak bagaj kapağının elektrikli olarak açılabileceğini de hatırlatalım...

GLA'nın benzinli motorları, 156 HP'lik 1.6 lt ile GLA 200 ve 211 HP'lik 2.0 lt ile GLA 250'de karşımıza çıkacak. Bunlarla 7.1 lt/ 100 km minimum tüketimden de bahsediliyor.
Dizeller ise, 4.3 lt/ 100 km minimum tüketim sunan 136 HP ve 300 Nm'lik 2.2 lt'lik GLA 200 CDI  ve 170 hp ve 350 Nm'lik yine aynı 2.2 lt'lik GLA 220 CDI 'dan oluşuyor. Yani dizel tarafında GLA'nın Türkiye fiyatının oldukça yüksek olacağını söyleyebiliriz...
Tüm motorlarda Start/Stop fonksiyonunun standart olacağı açıklanırken, şanzımanlar 6 ileri manuel ve 7G-DCT olarak iki seçenek...

4MATIC'li GLA, şimdilik sadece benzinli 250 ve GLA 220 CDI ile sunulacak. Benzinlisinin 0-100 km/h hızlanmasının 6.5 saniyede gerçekleşecek olması da, yeni küçük Mercedes'in hiç de yavaş olmadığına işaret ediyor. Maksimum hız ise 233 km/h!.. Opsiyonel 'MATIC sistemiyle birlikte rampa iniş hız ayarı Downhill Speed Regulation (DSR) sisteminin ve şanzımanda bir OffRoad modunun da standart olarak geldiğini söyleyelim.
Ancak, OffRoad görünümü güçlendiren alt korumaların de ekstra olacağını hatırlatalım.Almanya'da 30.000 Euro olması beklenen fiyat etiketiyle Kasım ayıyla birlikte siparişlerin açılacağını ve GLA'ların Türkiye'ye 2014'ten önce gelmeyeceğini de söylerken, GLA'nın BMW X1 ve Audi Q3'lerle çıkacağı "maç"larda nasıl sonuçlar alacağını çok merak ettiğimizi de belirtelim.

Etiketler: Mercedes Daimler GLA 4MATIC Mercedes-Benz compact kompakt CrossOver SUV CUV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..