FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Umparken Im Kopf*

21 Mart 2014 04:27
Umparken Im Kopf*
Tweet It! Facebook

“*Kafalardaki yeri değiştirmek, sloganıyla Opel, yepyeni bir ivme ile önce 2016’ya sonra 2022’ye doğru yola çıktı!”

Karl-Thomas Neumann, Adam Opel AG’in tam bir yıldır Yönetim Kurulu Başkanı ve General Motors’un da Avrupa Başkanı… 53 yaşında, 3 erkek çocuk babası, iyi bir maraton koşucusu ve “Koç burcu”!.. Liderlik karakterini daha önce Motorola, Continental ve Volkswagen markalarında da göstermiş, otomotivin en popüler Alman simalarından… Elektro Teknik okumuş, sonra da Mikro Elektronik doktorası yapmış… Otomobilin elektronik çekiş kontrol sistemleri üzerine, tam bir uzman!.. Fakat, artık, Opel’in yeniden kalkınma projesini yöneten tek isim! Üstelik tam yetkili!..

Kendisiyle Cenevre Otomobil Fuarı’nda çok özel bir söyleşi gerçekleştirdik…

Markanın görünümü değiştiren Adam’dan bahsederken, Adam müşterilerinin yarısının Opel’e yeni katılanlar olduğunu anlatarak, sohbetimizi başlatıyordu… Ve, Adam’cıların yüzde 70’inin de kadınlar olduğunu belirtiyordu… Fakat, erkek müşteri sayısını yükseltmek için ise, Adam Rocks’un ile birlikte şimdi de 150 HP’lik Adam S’i çıkardıklarını belirtiyor…

Diğer yanda Opel’in şu anda kullanmaya başladığı motorların yüzde 80’inin yepyeni motorlar olduğunun altını çiziyordu… 100 gr/km CO2 emisyon oranının altına inen, 3.7 lt/100 km tüketime sahip ekonomik ve çevreci 3 silindirli benzinliden, yeni 1.6 lt CDTi’a… 

KT Neumann’ın asıl müjdesi ise, GM’in 6.5 Milyon müşterisinin kullandığı, imdat telefonu, otomatik kaza yardım çağrısı, arıza duyuru sinyali ve telefon üzerinden aracı uzaktan kumanda gibi çok sayıda imkanı olan OnStar sisteminin Avrupa’da Opel modellerinde de artık bulunabileceğini duyurmasıydı… 4G Wi-Fi HotSpot’un da giriş modellerinde bile, her Opel’de olacağını söyleyen Neumann, bu data bağlantılarıyla, otomotivde yepyeni bir “iş” modelinin de başlayacağına işaret ediyordu…

Kendisine, Opel’in fabrikalarındaki yenilikleri sorduğumuzda, İspanya Zaragoza tesislerinde PSA Grubu’yla ortak yeni MPV modelini duyurarak sözlerine başladı… Ayrıca geçen yıl 90 bin adet talep gören Mokka modelinin de artık Avrupalı olması gerektiğini ve Zaragoza’da üretime gireceği bilgisini verdi!.. İspanya’daki tedarikçilerin sadece Mokka için değil, belki yeni nesil Meriva için de tüm kabiliyetlerini sunabileceklerini söyledi…

PSA ilişkilerini de, ortak lojistik, tedarikçileri birleştirme ve üç yeni üretim platformu başlıklarında büyük bir memnuniyet ile geliştirdiklerini anlatan Neumann, Zafira ve Meriva’nın yerine geçecek iki yeni MPV’nin Peugeot ve Citroen zemininde geliştirildiğini ve üretimlerinin da birlikte yapılacağını açıklarken, üçüncü platformun da küçük bir LCV olacağının haberini verdi!..

Yani, yeni Opel Combo, artık Fiat Doblo’nun “rebadge” şekli olmayacak!.. Gelecek nesil Peugeot Partner ve Citroen Berlingo’nun Opel logolusu olacak!..

"Neden sadece bu üç model?", diye sorduğumuzda;

“Opel, Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi!.. Opel’in tüm modellerinin küresel GM modüler platformlarda üretildiğini hatırlarsak, sadece kompakt MPV’lerde ve bu LCV ölçeğinde diğer GM marka ve modelleriyle benzerlik yok!.. O sebeple PSA ile işbirliği yapıyoruz!.. Hem onlar, hem de biz üretim verimine kavuşacağız…” diye cevap veriyordu…

Benim bir başka sorum da; “Chevrolet’nin Avrupa’dan çekilme kararından sonra, Opel’in Ar-Ge bütçesi nasıl değişti?” şeklindeydi…

Neumann: “Rüsselsheim’de 6.000 mühendisimiz var. GM’in de Detroit ve Güney Kore ile birlikte en büyük üç Ar-Ge merkezinden birisi, orası!.. Rüsselsheim’de Chevrolet’nin parçalarını ve mimarilerini geliştiriyoruz, hatta yaratıyoruz… Chevrolet Avrupa’dan gitmiş olsa bile, hiçbirşey değişmedi… Özellikle yeni nesil çevreci motorlar için yepyeni mühendis grupları çalışmaya başladı… 230 Milyon Euro yatırımla yeni motor ve araç testi tesisleri kurduk… Kısaca, Ar-Ge’de azalan değil, artan bir bir değişim söz konusu!..”

Ayrıca Opel’in Avrupa dışında da satılmaya başlayıp başlamayacağını da sorduğumuzda; Neumann, “Opel’in Avrupa’daki gücünün dışarı taşmaması için hiçbir neden yok!” demesi, bizlerde uzak olmayan gelecekte belki Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde bile Opel logolu araçları görebileceğimiz fikrini oluşturdu…

Bu yıl sonunda göreceğimiz yeni Corsa hakkında ise, özellikle, General Motors’un küçük G-platformunda yeni modelin hazırlandığını, gelecek nesil Mokka’nın bile kullanacağı bu yenilenen G-platformunun önemininden bahsediyordu…

“Adam Opel, eğer bir GM platformu kullanıyorsa, bu en iyisidir! Eğer, GM’de olmayan bir platformda üretim gerekliyse, en iyi seçenek PSA’dir!..”

“Drive! Opel 2022 planımıza sadık kalarak, tüm fırsatları değerlendiriyor ve sağlam adımlarla Opel’in geleceğine doğru ilerliyoruz… Yönetim ve mühendislik ekiplerimiz artık tamamlandı… Tüm çalışanlarımıza yepyeni bir hedef kazandırdık… Artık pazar payı kaybetmek yok! Savaşacağız ve yapabileceğimizin en iyisini yapacağız! Bir maraton koşuyoruz, yolumuz uzun, fakat ne kadar ve nasıl koşacağımızı çok iyi biliyoruz!.. Yolumuza ne çıkarsa çıksın, artık koşmaya başladık ve başarmak zorunda olduğumuzu biliyoruz!.. Opel hakkındaki kötü dedikodular, artık geride kaldı!.. Tüm teşkılatımızda ve müşterilerin karşısında Umparken Im Kopf isimli bir kampanya başlattık!.. Yani, artık kafamızda da Opel’in yeri değişecek!.. Opel, yeniden parlamaya başlıyor!..” şeklinde konuştuktan sonra Almanya’dki yeni TV spotunu örneklendiriyor:

“Uçak kalktıktan sonra, hostes ekonomi ile business class arasındaki perdeyi kapatırken yerde bir Opel anahtarı görüyor… Hemen, ekonomi tanafında oturan yolculara, anahtarını düşüren var mı, diye soruyor… Fakat, o sırada business’te oturan Alman Milli Takım Direktörü Jügen Klopp seslenir ve benden düşmüş, der… Hostes, Sizin bir Opel kullanacağınızı tahmin edemedim, diye konuşunca; Klopp, kullanmadan önce kimse nasıl birşey olduğunu bilmiyor, diye cevap verir…”

“Önce 2016 yılında Opel’i tam gücüne ulaştıracağız!.. Hedefimiz, Avrupa’daki 3.lüğümüzü, 2.liğe doğru değiştirmek!.. Momentumumuzu koruyor ve pazar payımızı geliştirmeye devam ediyoruz!.. 2022 planı için ise, önce 2016’ya doğru koştuğumuz maratonu tamamlayacağız… Sonra da yepyeni fırsatlara açılacağız!..”

*Bu söyleşim, 17 Mart 2014 tarihli Auto Show dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Opel KT Neumann Insignia Adam GM General Moqtors Europe Avrupa Astra Corsa yeni Meriva Zafira MPV PSA Alman

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..