FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Üstsüz Mustang

12 Aralık 2013 01:49
Üstsüz Mustang
Tweet It! Facebook

“Sienna Miller'ın tanıtımını yaptığı 6. nesil Ford Mustang, Fastback şeklinin yanında yeni Cabrio versiyonunu da bekletmeden getirdi.”

Uzun bekleyiş, artık sona erdi!..

Güçlü ve agresif tasarımıyla, modern zamanların en sert ifadeli yüzü ortaya çıktı!..
Trapezoid panjur ve yana uzayan keskin bakışlı farlar...
Klasik Fastback tavan şeklini vurgulayan camlara sahip Coupe'nin tavansızı ve daha büyük camlısı, Cabrio da geldi!..
Çıkıntılı motor kaputu, önlere göre daha geniş arka çamurluklar ve üç boyutlu üç şeritli arka stopların sıralı yanıp sönen sinyal lambaları...

Yeni Mustang'in asıl keyif şekli olan convertible hali, kumaş tavanıyla tozdan ve soğuktan korunmanızı sağlayabiliyor. Çok katlı bu kumaş tavan, aynı zamanda kabin içini sessiz de tutuyor. Eskisine göre iki misli hızla açılıp kapanan bu tavanın yeni Mustang'e daha fazla HotRod havası verdiğini de kabul etmeliyiz.

Küçük uçakların kokpitine çağrışım yapan kabin içindeki, eski nesil Mustang'lere göre çok daha kaliteli materyal kullanıldığı da dikkat çekiyor. Konsoldaki kontrol düğmeleri de, daha pahalı malzemeden seçilmiş.
Intelligent Access, MyFord Touch, Track Apps, MyColor ve yepyeni bir Shaker Pro audio sistemiyle, yeni Mustang Cabrio, Avrupalı "üstsüz"lere hava atmaya çalışacak!.. 

Cabrio’daki bagajın 324 litreden daha fazla olmaması, bu büyüklükteki bir otomobil için biraz şaşırtıcı olması dışında, bu keyif otomobilinde negatif tek bir nokta yok!..

Yeni integral-link bağımsız arka suspansiyon, yüksek performans sürüşlerinde daha iyi yol tutuş sağlayacağının iddiası, aluminyum kollar ve azaltılmış yaylanma ile Boss 302 kadar dinamik bir sürüş vaadinde olan yeni Mustang, yeni stabilite kontrol sistemiyle de artık virajlı yollarda daha çevik ilerleyebilecek!.. 

Mustang GT ile standartta sunulan "launch control" sisteminin artık zaman kaybetmeden "fırlama" yapılabilmesi ise, belki de en büyük avantajı!..

One Ford stratejisinin, tüm pazarlar için bir model mantığı sayesinde, artık sadece ABD pazarı için üretilmeyecek ve tüm dünyada satışa çıkacak olan yeni Mustang, aluminyum motor kaputu ve çamurluklarıyla ve küçülen ölçüleriyle “her yer”e uygun hale getirilmiş. 

ABD’deki gibi dünyanın heryerinde yakıt fiyatlarının da ekonomik olmadığını akla getiren Ford mühendisleri, V8 ve V6’ların yanına yeni EcoBoost ailesinden 4 silindirli bir Turbo motor eklemeyi de akıl etmişler!..

Türkiye için yine de büyük kalacak olan 2.3 litrelik 309 HP ve 407 Nm’lik bu motor, Amerikalıların kullanacağı 305 HP 394 Nm’lik 3.7 lt V6’nın yerine Avrupa’ya gelecek. Fakat, yeni Mustang’i de Mustang yapacak olan asıl motor, 5.0 litrelik 426 beygir gücü ve 529 Nm’lik maksimum torka sahip V8 olacak!.. 6 ileri manuel veya otomatik ile donanacak olan yeni Mustang, V8 halinde bir Launch Control sistemini, en çabuk hızlanma heyecanı için kullanıcılarıyla paylaşacak!.. Sürüş moduları olan ayrı bir sürücü destek kontrol ünitesi de, yeni Mustang sürprizlerinden…

Yeni Mustang’te modifiyecileri üzecek tek nokta, arkadaki Starr aksın yerine tam bağımsız suspansiyona geçilmesi olacak. Uluslararası pazarlar için büyük avantaj olacak olan bu değişiklik, HotRod custom yapımcıları tarafından eleştiriliyor. Çünkü, eskiden arka aks ile basitçe oynayarak, Mustang’i kısa sürede bir drag ya da bir drift canavarı yapabiliyorlardı… Şimdi, biraz daha çok uğraşmaları gerekecek!..

Ön suspansiyonun çok daha “sıkı”laştırılarak Avrupa’nın virajlı yollarında da artık yol tutabilecek hale getirilen yeni Mustang’in sürüş dinamiklerinin iyileştirilmesinin yanında ayrıca tüm dünya ülkelerinde başarılı olabilmek için koltuklar arası mesafelerin genişletilmesi de söz konusu olmuş. 

Tüm bunların üstüne sadece Avrupa için Performance paketinin standartta sunulacağı yeni Mustang, daha sert yürür aksam ve optimize edilmiş klima sistemine sahip olacak. 

19 inçlik jantlarının arkasına saklanmış olan 380 mm’ye kadar çaplı büyük fren diskleri ve Brembo’nun 6 piston kaliperleri de, yeni Mustang’in panik duruşlarını garanti etmeye yetecek gibi… Modern elektronik donanımı içinde dokunmatik ekranlı ve sesle kumandalı Ford SYNC iletişim ve eğlence bilgisayarı da sunan yeni Mustang, sadece bazı detaylarda “retro” bırakılmış… Ford Mustang kimliğini koruyan dizayn detayları dışında tümüyle yeni duran Mustang, köpek balığı burnu ön hatları ve arkadaki parçalı stop lambalarıyla klasik, LED ön farlarıyla ultra modern görünüyor.


Bu arada, 6. nesil bu yeni Mustang’in şu ünlü “burnout” kontrol sistemi, belki de en çok merak ettiğimiz özelliği!..

En iyi, hatta ideal “kalkış” için epik “burnout”larını sürücüsünün ustalığıyla değil, “launch control” gibi elektronik sistemlerinin yardımıyla gerçekleştirecek olan yeni Mustang, ön frenlerini kısa süreliğine kitleyecek ve traksiyon kontrol sistemini de devre dışı bırakarak motor devrini yükseltecek ve debriyajı geç bırakarak lastiklerini yakmaya başlayacak!..

Birçok kişi, bu elektronik yardımla “burnout” yapmak, asıl eğlenceyi ortadan kaldıracağını söylese de, bu sistemi komple devre dışı bırakmak ve herşeyi eski stil kendimizin yapması da mümkün!..

Etiketler: Ford Mustang Pony ponycar cabrio convertible üstsüz sport sportif Amerikan american intelligent Access MyFord Touch Track Apps MyColor Shaker Pro

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..