FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

30 Yıllık GTi

19 Eylül 2014 21:24
30 Yıllık GTi
Tweet It! Facebook

“Peugeot, "hot hatch"ler konusunda 30 yıllık tüm birikimini ortaya çıkarıyor ve 208 GTi 30th isimli çok özel bir serinin üretimine başlıyor!..”

Efsane GTI geri dönerse, çok özel işler de, ardı ardına gelir...

Bakalım, 30 yılda 205'ten 208'e, GTI, nasıl GTi olmuş?!..

Bir de 30 yıl öncesindeki orijinal 205 GTI heyecanını yeniden hatırlayalım...

Ve artık, günümüze gelelim ve bu 30 yıllık kutlamanın sonucuna bakalım...

Geçtiğimiz yaz aylarında Hız Festivalleri’nde boy gösteren Peugeot GTi efsanesinin son temsilcisi, 208 GTi 30th, artık bir fikir veya bir prototip olmaktan sıyrılıyor ve Fransa’da 28.900 Euro fiyatla satışa çıkıyor!..

Mat siyah ve kırmızı boyalı bu GTi efsanesinin son şekli, belli adetlerde üretildikten sonra, koleksiyon modeli olarak saklanabilmesi için özel olarak numaralandırılacak…

Normal 200 HP’lik 208 GTi’lardan bile daha farklı, daha sportif olan bu özel seri, özellikle tam 208 beygir gücünde olacak şekilde hazırlanmış!.. Maksimum tork da 275’ten 300 Nm’ye çıkarılmış. Şanzıman ise BVM6 olarak yani en dayanıklı manuel olarak tercih edilmiş…

Gövdenin 10 mm alçaltılması, önde 22 ve arkada 16 mm genişletme, daha sıkı bir suspansiyon ile daha yüksek sportif kapasite, Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel, elektrik destekli direksiyon, yeniden “tune” edilmiş güçlendirilmiş fren sistemi ve büyük kırmızı 4 piston Brembo kaliperleri, 18 inçlik siyah aluminyum jantlar ve Michelin Pilot Super Sport özel lastikleriyle 208 GTi 30th, sanıyoruz en iyi yol tutan, en iyi duran, en çevik “küçük”lerden biri olacak!..

Kabin içinin normal 208 GTi’lara çok benzediğini de belirtelim… Fakat norma GTi’ın sportif koltukları, bu 30. yıl özel serisinde yarı profesyonel yarış koltuklara dönüştürülmüş ve aracın dinamizmiyle tam uyum sağlanmış…

Bu da orijinal bülteni:
Peugeot Sport imzalı GTi’lerin en iddialısı : 208 GTi 30. Yıl 
205 GTi’den 30 yıl sonra Peugeot, sportif modeli 208 GTi’nin daha radikal bir versiyonuyla efsaneyi yeniden yorumladı. 208 GTi 30. Yıl, 208 hp güç üreten ve torku 300 Nm’ye çıkarılmış yeni motoru 1.6 THP Euro6 ile daha yoğun sürüş heyecanı sağlıyor. 6 ileri manuel vites kutusu, Torsen kilitli diferansiyel ve özel süspansiyon ile eşleşen motor araca benzersiz bir çekiş ve performans kazandırıyor.
Aracın sportif ve güçlü karakteri, net bir kesimle birbirinden ayrılan çift renkli karoseri tasarımında da görülüyor. 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan modelin satışı Avrupa’da 2014 yılının Kasım ayında başlayacak.
Daha radikal bir karakter ile uyumlu özel tasarım 
208 GTi 30. Yıl’ın özgün ve radikal karakteri ilk bakışta kendini belli ediyor. 10 mm alçaltılan gövde, önde 22mm ve arkada 16mm genişletilen iz genişliği, geniş çamurluklar araca yola daha iyi oturan ve sportifliğini net şekilde gözler önüne seren özel bir duruş kazandırıyor.
208 GTi’nin parlak ve şık kromlar bu özel versiyonda yerlerini mat siyah’a bırakıyor. Önde, bu mat siyah renk radyatör ızgarasını çevreleyen çıtada, sis farları çerçevelerinde ve dikiz aynalarının yuvalarında kendini gösteriyor.
Profilden bakıldığında alçak duruş, marşpiyeler ve yepyeni 18" jantların üzerinde çıkıntılı geniş çamurluk bantlarının mat siyahı ile vurgulanıyor. Siyah jantlar önde Peugeot Sport imzalı özel kırmızı geniş fren kaliperlerini barındırıyorlar. Arkada, yeni motorunun ses kalitesini özgünleştirmek amacıyla özel olarak geliştirilen egzoz hattı çift çıkışlı bir susturucuyla sonlanıyor.
Farklı iki malzemeyi kırmızı ve siyah renklerle bir araya getiren tasarım otomobile yenilikçi ve benzeri olmayan bir görünüş kazandırıyor. Bu iki renk Onyx konseptiyle başlatılan ve 308 R Concept ve Exalt konseptlerinde yeniden yorumlandığı gibi, eğik net bir kesimle birbirinden ayrılıyor. 
Otomobilin iç ambiyansı da aracın köklü sportif karakterini sergiliyor. 208 GTi’nin kırmızıdan siyaha degrade dekorları burada parlak siyaha dönüşüyor. Kırmızı şeritli siyah kapı çıtaları emniyet kemerlerine göndermede bulunuyorlar. Özel formlu spor koltuklar da  Peugeot Sport imzalı. Bu koltuklar özellikle kırmızı dikişli siyah deri katkılı Alcantara ve kırmızı noktalı siyah kumaştan oluşan özel bir malzeme karışımı ile döşendi.
Keskin sürüş özellikleri sayesinde yoğun keyif ve heyecan 
Kompakt boyutlu direksiyon simidi aracı yönlendirmeyi kolaylaştırıyor ve sürüş keyfini arttırıyor. Özel dinamik profili ve yoğun sürüş duyumları ile uyumlu sürüş konumu Peugeot Sport tarafından geliştirilen spesifik koltuk ile ideal olarak tamamlanıyor. Küçük direksiyon simidi, göz hizasındaki göstergeler ve özel yürüyen aksamın sağladığı bilgi akışı ile birleşen bu koltuk pilotun otomobili ile tek vücut olmasını sağlıyor.
Euro6 standardıyla uyumlu yeni motor 1.6 THP, Stop & Start sistemiyle donatıldı. Motorun maksimum torku 300 Nm’ye ve gücü 208 hp’ye çıkarıldı.
Çekiş, tekerleklere – her ikisi de RCZ R’den alınan – ve aracın bütün potansiyelinin değerlendirilmesini sağlayacak olan özel dişli oranlı 6 ileri manuel vites kutusu ve Torsen kilitli diferansiyel aracılığı ile aktarılıyor.
ESP ve artipatinaj sistemi ayarlarının yeniden düzenlenmesi sürüşe çok daha az müdahalede bulunmalarını, çekişi arttırmalarını ve Torsen’in çalışmasını desteklemelerini sağlıyor.
Torsen’in ve önde çapı azaltılmış viraj demirinin katkısı özellikle virajlarda hızlanmalar sırasında daha net direksiyon hakimiyeti ve frenaj fazlarında artan stabilite ile kendini hissettiriyor.
Alçak ağırlık merkezi ve yeniden tanımlanan süspansiyon geometrisi (tekerlek izleri, kamber, kaster, 1" daha geniş jantlar) ve Michelin Pilot Super Sport 205/40 ZR 18 lastikler tutunmayı maksimize ediyor ve rakipsiz  bir yol tutuşu garanti ediyor.
Direksiyona hem pistte hem de yolda olmak üzere kapsamlı bir kalibrasyon ayarı uygulandı. Bu şekilde Torsen’in yarattığı etkileri dikkate alarak otomobilin profili ile uyumlu doğrusal bir yönlendirme desteği elde etme amaçlandı.
Yeni amortisör sistemi, yay sertliği ile geri çekilen viraj demiri ile yeniden yapılandırılan direksiyon sistemi, sürücüye yol hakkında daha çok ve daha hassas bilgi aktarıyor. Bu grup araca hem hassasiyet ve hem de çeviklik kazandırıyor.
208 GTi 30. yıl aynı zamanda ulaştığı performans düzeyine uygun bir fren sistemiyle donatıldı. Önde 323 mm çapında ve 28 mm kalınlığındaki diskler dört pistonlu sabit Brembo kaliperler ile eşleştirildi.
208 GTi 30. yıl’nin sportif karakteri rakamlara da yansıyor; araç 0 - 100 km/s hızlanmasını 6,5 saniyede tamamlarken, 1000 m mesafeyi 26,5 saniyede kat ediliyor. Yeniden hızlanmalar da çok üst düzeyde; araç sondan bir önceki viteste 80 km/s’den 120 km/s hıza 6 saniyede ulaşıyor.
208 GTi 30. yıl’nin yüksek performansları ve keskin sürüş özellikleri 125g/km ile sınırlı CO2 emisyonlarıyla segmentte görülmemiş bir verimlilik düzeyi elde ediliyor. 
208 GTi 30. yıl, heyecan, sportiflik ve performans olgularının Peugeot’nun genlerinde ve tarihsel mirasında olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. 

Etiketler: Peugeot 208 GTi 30th özel seri hot hatch French Fransız Paris

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..