Italdesign Nissan GT-R50
Tweet It! Facebook
01 Mayıs 2022 14:26

Italdesign Nissan GT-R50

“Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...”

Bir otomobil düşünün, en çılgın İtalyan aygırlarını ve boğalarını bile her fırsatta alt etmeyi başarmış ve çok daha ulaşılabilir fiyatıyla tüm hız meraklılarının rüyası olmuş… Ayrıca modifiye dünyasının da en çok “oynanan” yani tercih edilen modeli olmuş… Türkiye’de bile >1.000HP modifiyelilerinin geceleri otobanları inlettiği Godzilla lakaplı otomobilin, şimdi de ultra pahalı 50. Yıl özel tasarımı, koleksiyonerlerin gözdesi…

Her ne kadar Nissan, nihai sürüş keyfine doğru sürekli evrimi temsil eden amiral gemisi GT-R’ın 2019’da 50 yaşına basan efsanenin son şeklini, 2022 model GT-R NISMO’sunu göstermiş olsa da; herkes, tam 3 yıl önce Fuji Speedway'de düzenlenen NISMO Festivali'nde prototipi sergilenen Italdesign tasarımı GT-R50 prototipinin gerçek üretimi bekliyordu.

NISMO'ya özel şeffaf kaplamalı karbon fiber kaputlu normal(!) GT-R20 inçlik Rays alüminyum forje jantlar, yeni Nissan logosu, büyük Brembo kaliperler ve önde 410 mm arkada 390 mm’lik dev karbon seramik fren diskleri NISMO'nun GT3 yarışçılarından aktarılmış Takumi imzasına sahip 600 beygir gücündeki VR38DETT 3.8 litrelik twin turbo V6 motoruna rağmen, son nesil Japon GT-R, Italdesign’ın elinden çıkan GT-R50’nin gölgesinde kaldı.

Nissan GT-R50 by Italdesign, 2019 yılının sonundan bu yana bekleniyordu, fakat pandemi nedeniyle 2021 Haziran ayına kadar üretimine başlanamamıştı. Hatta, sadece 50 adetlik sınırlı "hand made" üretimine 2022'de halen devam ediliyor...

Neden bir Japon otomobil üreticisi, bir İtalyan tasarım stüdyosuna böyle markanın en önde giden modelini teslim etmişti?.. Kendilerinin yapamayacağı bir modernizasyon değildi, elbette… Italdesign gibi otomobil tarihinin en önemli modellerini yaratmış olan bir coachbuilder’a daha sanatsal bir bakışla yıldönümü modelini hazırlatarak, unutulmaz bir limited edition daha ortaya çıkarmak istemişlerdi.

Ve 12 Temmuz 2018'de Goodwood Hız Festivali'nde oluşan büyük ilgi de bu kararlarının doğruluğunu teyit etti. 

Italdesign’a verilen görevin tanımında; sınırlar olmadan çalışın, geliştirin ve hatta sadece 50 adetle sınırlı İtalya’da üretin, vardı.

İlk prototipindeki altın unsurlarla özel tasarımda tüm genişliği boyunca bir eklentiye sahip, güçlü bir güç kubbesine sahip kaporta ve çamurluklarda yeni LED ışık şeritleri dikkat çekiyordu. Yeni siluet, 54 mm alçaltılmış bir tavan çizgisine ve yolcuların üzerinde kademeli bir çatıya dayanıyordu. Bu, GT-R'nin daha da alçaltılmış görünmesini sağlamıştı. Ön tekerleklerin arkasındaki hava çıkışları da, yeni ekler ile vurgulanmıştı.

Altın renkli arka uçtaki büyük ve ayarlanabilir bir kanat ise, GT-R50’nin asıl vurgusuydu. Daha uzun bir arka cam, yeni yuvarlak arka stoplar ve büyük bir geri çekilebilir arka spoiler, yeniden tasarlanan arka bölümü karakterize ederken, önde 255/35 ve arkada 285/30 lastiklerin takılı olduğu 21 inçlik özel jantlar, davlumbazları dolduruyordu. 

İlk bakışta bu prototip, bir sanat eseri, altın elementlerle kontrast sağlayan özel akıcı “sıvı kinetik gri” bir renge kavuşturuldu. Ancak, şu anda aracı sipariş eden koleksiyonerler, kendi istedikleri renk kombinasyonlarını yaptırıyorlar. 

Farklı karbon uygulamaları, siyah Alcantara ve siyah deri ile süslenen kabin içinde direksiyon simidi ve gösterge panelindeki altın öğeler, dış tasarımın şablonunu oluşturuyordu. 

İtalyan SuperSport’larının baş belası bu Japon Power Coupé'nin Nismo versiyonunu temel alan Italdesign, imzasını atarken Nissan GT-R50’yi performans açısından da daha da yukarılara taşınmasını istiyordu. 

El yapımı 3.8 litrelik V6 ikiz turbonun 720 beygir gücü çıkışına 780 Nm’lik maksimum tork eşlik edince, dış tasarımdaki “ultra” yapının altı dolduruldu. 

İki daha büyük Turbo şarjı, yeni bir krank mili, farklı pistonlar ve bağlantı çubukları, modifiye edilmiş eksantrik millerinin yanı sıra; modifiye bir enjeksiyon sistemi ve yeni bir egzost yapısı, çift kavramalı şanzıman, diferansiyel ve tahrik millerinin de güçlendirilmesine sebep oldu. 

Özel olarak ayarlanmış Bilstein adaptif amortisörleri de, yol tutuşu optimize edecekti. Ve elbette bu performans yükselişine çok daha sıkı kırmızı kaliperli Brembo fren sistemi eşlik etti.

İlk seri üretim Italdesign imzalı Nissan GT-R50, statik ve dinamik testlerini tamamlayarak İtalya Cervesina’daki Tazio Nuvolari pistinde derin turkuaz ve kırmızı detayların kontrast oluşturduğu siyah ek parçalarla ilk kez limitlerini göstererek yollara çıktığından bu yana, bunun sadece bir showcar olmadığına herkes inandı...

Ve, tüm koleksiyon zenginlerinin en çok yakalamak isteği model oldu... Ancak, 990 bin Euro’luk çıplak Avrupa fiyatının Almanya vergileriyle 1.18 milyon Euro’ya çıkması, bu çok özel otomobilin fiyatını da “çok özel” yaptı ve açık artırmalardaki popülaritesini, daha da yükseltti...

Böyle bir performans sanat eserinin TR TL fiyatını maalesef hesaplayamıyoruz… :-(

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Otosan Verimliliği

Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.