1625HP'lik Jesko Hazır!
Tweet It! Facebook
30 Nisan 2022 14:48

1625HP'lik Jesko Hazır!

“E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..”

Jesko'yu ilk kez tam iki yıl önce https://carsnews.tv/absolut-jesko haberimizde okumuştunuz...

Fakat, artık Koenigsegg'in söz vermiş olduğu gibi  ilk müşterilerine 2022'nin bu Mayıs ayında teslim edilmeye başlanıyor...
O sebeple, hız şampiyonu bu İsveç tanrısını yeniden hatırlayalım, performans ve tekniğine yine saygı gösterelim...

Yeni İsveç tanrısının görevi, 500 km/h’yi geçmek!.. Sanıyoruz, bunun da üstü, yolda değil havada gider!..

Önce 2021'deki üretim öncesi Jesko Attack'ı ve şimdi de ilk seri üretim Jesko Absolut'u bir yol otomobilinin daha önce görülmemiş bir hıza çıkmasıyla, spor otomobil piramidinin zirvesine koyuyoruz!..

Koenigsegg test pilotu Markus Lundh, "Absolut'u sürmek çok doğal hissettiriyor. Viteslerinin ister yukarı ister aşağı kesintisiz geçişi sayesinde her şey çok daha hızlı gerçekleşiyor. Gecikme yok! Çok hızlı tepki veriyor ve tam istediğiniz gibi davranıyor.” diyor.

Christian von Koenigsegg ise, “CFD hesaplamalarında binlerce saat harcadık. Bu otomobili sadece aerodinamik ve tasarım açısından değil, aynı zamanda yüksek hızlı stabilite açısından da modernize ettik. Sonuç olarak, Jesko Absolut sadece 0,278 Cd'lik olağanüstü düşük bir sürtünmeye sahip! Absolut adı da, bunun şimdiye kadarki kuşkusuz en hızlı Koenigsegg olduğu gerçeğinden geliyor. ” diyerek, müşterilerine Jesko'ların hazır olduğunu müjdeliyor. 

Graphite Grey Absolut, resmi fabrika test aracı olarak, Jesko programına liderlik etmek üzere yollara çıkarken, eski orijinal Koenigsegg CCR'ların heyecanı şu andı yeniden performans dünyasını canlandırdı.

Kabin içinde, direksiyon simidinin arkasındaki yarışlardan ilham alınmış, direksiyon hareketiyle grafiğin döndüğü, SmartCluster gösterge ekranı ve güncellenmiş SmartCenter bilgi-eğlence dokunmatik ekranı dahil olmak üzere, teknolojik konforun da eksik edilmediği bu ultra-İsveçlinin 125 Jesko ve Jesko Absolut'ları, Ängelholm'daki 10.000 metrekarelik genişletilmiş Koenigsegg tesislerinde başladı.

Prototip oluşturma aşaması boyunca Jesko'nun, en üst düzeyde tepki ve sürüş hissi sağladığını kanıtlaması, yapılan dayanıklılık testleriyle ön suspansiyona eklenen aktif tripleks amortisörlerin, aktif aerodinami elemanlarının, özel Michelin lastiklerinin ve Koenigsegg Elektronik Stabilite sisteminin bu çılgın hızlarda yol tutuşu onaylatmış.

Jesko'yu asıl karakterize eden şey ise, patenti Koenigsegg'a aut olan Işık Hızı Şanzımanı LST... Bunun, 20 yıldır en iyi vites kutusu olarak sunulan en modern çift kavramalı teknolojinin gelişmesinden bu yana görülmemiş bir evrim ölçeği olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. 

Direksiyona tepki vermede çok çevik ve tam gaz ani hareketlerde bile patinaj yapmadan fırlayan Jesko'lar, dünyanın en hızlı vites değiştirme iddiasındaki LST'nin kompakt, ultra hafif bir pakette dokuz ileri vites ve yedi ıslak, çok diskli debriyajıyla pozitif torku koruduğu, ışık hızındaymış gibi vitesler arasında delicesine hızlı küçüğe ya da büyüğe değiştirme yeteneğine sahip olduğu söyleniyor. En iyi hızlanma veya yavaşlamaya izin veren kavramaların aynı anda açılıp kapanması sayesinde; herhangi bir ileri vites arasında geçiş yaparken vites değiştirme zamanı faydasının önemi vurgulanıyor.

1625 beygir gücüne kadar çıkabilen 5.0 litrelik çift turbo V8 motorlu bir Koenigsegg'in bu HyperCar modeli, elbette Koenigsegg Otomotiv AB 1994 yılında ilk kurulduğunda Christian von Koenigsegg tarafından hayal edilebilmiş midir, bilmiyoruz... Fakat, üstün performanslı mega araçların ve sürdürülebilir mobilite teknolojilerinin mühendislik ve üretiminde bir dünya lideri haline gelmesinde, ayrıca uzay çağı malzemeleri ve hem kaplama hem de işlev açısından ödün vermeyen kaliteye ulaşılmasında bu markaya "dünyanın en iyisi"ni yapmak üzere katılan ve destek veren dünyanın en iyi genç mühendis ve tasarımcılarının da etkisi çok büyük. Hatta mavi yakılar da dahil tüm 500 çalışanın tek rüyası, sadece en hızlı otomobilin üretimine imza atmak ve otomotiv tarihine geçmek!..

2016'da saatte 457,2 kilometreye çıkardığı Agera RS ile, seri üretilen otomobiller arasında dünya hız rekorunu kırdıktan sonra Bugatti’nin 489,484 km/h’lik prototip rekoru gelince Koenigsegg'in yeni sürprizi çok daha hızlı Jesko modelini hazırlamaya başlamıştı.

Şimdi ise nihayet TwinTurbo V8, E85-biyoetanol yakıtla 5.100 devirde 1.500 Nm’lik maksimum tork ve 1.625 beygir gücündeki, standart yakıtla bile 1.300 beygir gücündeki Koenigsegg Jesko, yalnızca 12,5 kg ağırlığında 180 derecelik krank milli “flat-plane” motorunun dakikada 8.500 devir çevirmesiyle yeni dünya hız rekorunu kırmak üzere… Özellikle Absolut versiyonunun çok yüksek hızlarda tüm vitesleri değiştirmeyi gerektirmeyen 6-kavramalı 9-ileri 90 kiloluk şanzımanıyla simülasyonlarda saatte 531 km/h hıza ulaşabileceği bile iddia ediliyor.

Hatta; bu tip motorların şiddetli titreşim yaratma eğilimi de, özel olarak tasarlanmış bağlantı çubukları ve pistonlarla aktif motor bağlantıları sayesinde ortadan kaldırılmış. Havayı daha verimli bir şekilde çeken, her bir silindiri sensörlerle izleyerek basınçları daha hassas bir şekilde kontrol eden ve yepyeni büyük turbo tasarımıyla bu motorun Koenigsegg patentli hava enjeksiyon sistemi de, bir otomotiv mühendisliği şaheseri… Maksimum güç istendiğinde 20 bar’lık hava “atış”ları gerçekleştiren, bir karbon hava deposu olan dolgu sistemi içindeki küçük kompresör ile 1,7 bar’lık turbolar önceden “irkiltiliyor” ve E85 ile 2,2 bar basınçta bile kayıpsız tepki sağlanıyor.

Böylece maksimum tork 1.500 devirde sunulsa da, krank mili 2.700 ila 6.170 aralığında dönerken 1.000 Nm ve üzerinde tork kullanıma çıkıyor.

“Ultimate Power On Demand UPOD” teknolojisiyle viteslerini sırayla değil atlayarak değiştirebilen, temelde iki dişliyi üç dişli seti ile birleştiren ve herhangi bir senkronizasyon düşünmeden her an herhangi bir kombinasyonla vitesi ayarlayan 3² = 9 LST yani “Light Speed” şanzımanını, vites kolundaki düğmeye basıp, vites pedalını çekmeye devam ederek yönetiyorsunuz… Basitçe; Jesko, en iyi hızlanma vitesine otomatik olarak geçebiliyor.

Hem asfalta olan yakınlığı hem de yol tutuş seviyesini her zaman en iyi seviyede tutmak için, F1 tekniğine benzer fakat daha genişletilmiş ve geliştirilmiş çift salıncaklarla çalışan suspansiyonda; Öhlins üretimi tamamen ayarlanabilir amortisörler, hem ön hem de arkada tekerlek başına üçer, ikisi dikey ve biri yatay olarak yerleştirilmiş. Böylece KES ve KED isimlerindeki stabilize kontrol ve elektronik diferansiyel sistemlerinin maksimum performansı da garanti ediliyor.

Sport ABS ile minimum mesafede aracı durduran 6 pistonlu 38 mm kalınlığındaki 410 mm çaplı karbon seramik ventile fren diskleri, arkalarda 395 mm çap 32 mm kalınlık ve 4 pistonlu olarak standartta yer alıyor.

Göbekten kilitli 12x21 inçlik arka tekerlerin, direksiyon yönünde 3 dereceye kadar açı alması, 325/30’luk Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiklerin önde 9.5x20” 265/35 boyutlarına sahip olması ve daha da ekstrem R versiyonun opsiyonda sunulması da, bu hiper otomobilin kompozisyonunda tam uyum içinde…

4.845 mm uzunluk, 2.030 mm genişlik ve 1.210 mm yüksekliğindeki ölçüleriyle boş ağırlığı 1.290 kilogram olan 2,7 metre dingil mesafesine sahip karbon fiber şasili Jesko Absolut’un yere bastırma kuvvetinin şifrelerinden ikisi de ön alttaki hareketli flapların çalışması ve 275 km/h hızda hatta dış aynaların bile 20 kilogramlık downforce yaratmak üzere rüzgarı doğru yerlere yönlendirmek üzere tasarlanmış olması… Dev spoiler’ı olmadan 150kg’a kadar indirilebilen 1.4 tonluk maksimum downforce değerleri ise; 250 km/h’de 800 kg, 275 km/h’de 1.000 kg ve üstü!..

Christian von Koenigsegg’in babasının isminin verildiği Jesko’nun standart halinde arkasında devasa bir eğimli ve çok parçalı yatay kanat vardı… Şimdi, gelmiş geçmiş dünyanın en hızlı otomobili iddiasındaki Jesko Absolut ise arkasında F-15 Eagle taarruz jetlerindeki gibi iki sivri yüzgeç tarzı açılandırılmış "fin" dikey yüksek hız stabilizatörleri ile, otomobilin üstünden akan rüzgarı adeta bir kanala sokarak bastırma kuvvetini daha da arttıracağı düşünülmüş. Ekstrem hızlarda stabilitenin korunması ve rüzgara takılmadan türbülansların aracın etrafında azaltılması için aracın arka kısmı biraz daha uzatılmış, yerden yükseklik azaltılmış, normal Jesko’da ön kaput üstünde olan hava kanalı ve arka tekerlerin üstü Group C LeMans araçlarına benzer şekilde kapatılmış. Önde de 1,88 metrekarelik daha dar pürüzsüz bir yüz oluşturulurken, daha az hava girişi ve daha az splitter kullanılarak, aerodinamik katsayı 0,275’e indirilmiş. 

Jesko Absolut’tan daha hızlı başka bir seri üretim "roadcar" yani normal yollara çıkma izni olacak Hypercar üretmeyeceğini açıklayan Koenigsegg, 5.0 litrelik motorlu Absolut versiyonunda Targa tavan parçasını öndeki bagaj yerine sığdırabilmek için ön suspansiyon elemanlarını da daha kompakt yapmayı başarmış. Fakat limitler ötesi rekor hız iddiasına rağmen, “normal” Jesko’ya göre arka suspansiyon biraz daha yumuşak ayarlanmış. Böylece 2.8 milyon Euro başlangıç fiyatıyla hepsi satılmış sadece 125 adet üretilmeye başlanan “baba” Jesko’nun yarış pistleri ve yüzde 10 daha pahalı Absolut’un sadece “normal yollar” için tasarlandığını yeniden hatırlatalım.

Elbette her bir müşterisi istediği en özel donanımı benzersiz olacak şekilde yaptırarak Jesko’larını üretim sırasına koyduruyor. Fakat karbon fiber jantları bile 88 bin Euro, üzerine koyduracağınız çizgileri 40 bin Euro, altın detaylı kaplamaları 270 bin Euro, metalik renk farkı 12 bin Euro ve hatta tüm karoserin çıplak karbon fiber görünümünün 400 bin Euro olmasıyla, büyük boy bir Ferrari fiyatına sadece kişiselleştirme yapabildiğiniz bu ultra-Koenigsegg, bu tip özgün siparişle Avrupa için 3 milyon Euro’yu aşan bir fiyatla sahibine ulaşıyor. Olabilecek en pahalı donanımı yüklediğinizde ise rakamın 3,5 milyon Euro’ya ulaşması da mümkün…

Agera RS’e göre daha büyük ölçülerdeki Jesko’nun daha geniş açılarda açılan yeni elektro-hidrolik kapılarından yarış tipi karbon koltuklana kolayca geçerken, kontrast dikişli Alcantara döşeli kabin içinin daha geniş olduğu fark ediliyor. Araç sertliğinin de, daha konforlu hale getirildiği söyleniyor. Hatta akıllı telefon için bile kablosuz şarj yerinin düşünüldüğü kokpitinde geri görüş kamerasından başka kuş bakışı monitörüyle daha kolay park etme, 9 inçlik ekranındaki özel yazılımlı infotainment sistemi, sürücünün önündeki 5 inçlik dijital gösterge ekranı, direksiyon üstünde haptık efekti olan iki küçük dokunmatik kumanda ekranı, OTA yani “over-the-air” yazılım güncelleme imkanı vs. ile daha sivil ve modern kullanım sunuluyor. Hatta hız tümseklerinden geçmek için +3 cm lift sistemi sadece önde değil, arkada da bulunuyor. 

One:1 modelindeki gibi güç ve ağırlık oranı bire bir denk olan, fakat dolu depo ve bagaj ile içindeki iki kişiyi de hesaba katan Koenigsegg, normal motorlu otomobiller arasında ayrı bir rekora da ulaşıyor.

Seramik kaplı 0,8 mm incelikteki Inconel egzost sisteminin senfonilerinin keyfini çıkaracakları, şimdiden çok kıskanıyoruz…

Savaş uçaklarının kuyrukları, otomobile taşınırsa işe yarar mı?..” sorularının cevapları, Chiron Super Sport’tan bile daha iyi bir Streamline aerodinamik performansa sahip Koenigsegg Jesko’nun Absolut versiyonu ile artık veriliyor. 

Ve Koenigsegg Automotive, hava şartları, zemin kalitesi ve elbette lastiklerin uygunluğunu tutturabilirse, “En hızlısının daha da hızlısı!.. Hız rekorunu kimseye kaptırmam” diyor!..

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Otosan Verimliliği

Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.