FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Absolut Jesko

23 Mayıs 2020 04:40
Absolut Jesko
Tweet It! Facebook

“En hızlısının daha da hızlısı nasıl yapılır?.. Savaş uçaklarının kuyrukları, otomobile taşınırsa işe yarar mı?.. Koenigsegg Jesko'sunun hızını artırmak ve daha da aerodinamik yapabilmek için yatay dev arka kanat yerine F-35'lerdeki gibi çift dik sivri arka "yüzgeç" deniyor...”

Ve Koenigsegg Automotive hız rekorunu “kimseye kaptırmam” diyor!..

Ekstrem Jesko’nun sadece dünyanın en hızlı “yol” otomobili olması için daha da modifiye edilmiş 1.320kg’lık Absolut versiyonu, 1.88 metrekarelik ön yüzeyiyle ve Cd 0.278’lik sürtünme katsayısıyla Bugatti Chiron Super Sport’tan bile daha iyi bir Streamline aerodinamik performansa sahip!..
Dev spoiler’ı olmadan 150kg’a kadar indirilebilen 1.4 tonluk maksimum downforce değerleri ise şöyle;
250km/h’de 800kg 275km/h’de 1.000kg ve üstü!..
Kapalı arka tekerleriyle, sanki bir Group C LeMans aracı!.. 
Fakat, rüzgarı delip geçse de güç de gerekli olduğu için 5.0lt V8 twin-turbo motorundan da 1623HP 1500Nm elde ediyor...
2019'un Jesko’sundaki gibi arkada devasa bir kanat yerine de F-15 Eagle taarruz jetlerindeki gibi çift yüzgeç tarzı açılandırılmış "fin" dikey yüksek hız stabilizatöre sahip, bu Absolut!..
Evet, maksimum hız için şu anda 500km/h iddiası ortaya atıldı!.. Bu rakam, otomobil tarih kitaplarına 2020 için en önemli başlıklardan biri olarak yazılacaktır!..
Fakat, hava şartları, zemin kalitesi ve elbette Michelin lastiklerinin bu hıza uygunluğu da önemli!.. Koenigssegg de, bundan daha hızlı bir seri üretim "roadcar" yani normal yollarda çıkma izni olacak başka bir araç yapmayacağız, diyor...
Sanıyoruz, bunun üstü yolda değil havada gider...

Etiketler: Jesko Koenigsegg Absolut fin shark fin hypercar swedish fastest teardrop crazy

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Invincible HiLux Yenilendi

1968'den bu yana durdurulamaz kimliğe kavuşan Toyota HiLux, 2021'e doğru artık invincible yani yenilmez sıfatını göstererek rakipleri önünde koşmaya devam edecek... Bu arada bu son şeklinin Pick-Up modifiyecileri tarafından çok daha kaslandırılabileceğini de belirtelim!..

Yol Güvenliği İçin

AutoBest jüri üyesi uluslararası otomotiv gazetecileri ve FIA Başkanı Jean Todt'un uzun yıllardır Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Özel Elçisi çalışmalarına destek veriyor...

G22 BMW 4 Coupe

BMW 4-Serisi Coupé G22 kasa koduyla nihayet yüzünü gösterdi... 11HP'lik Mild Hybrid destekli 374HP 500Nm M440i xDrive hali bile, M4'ü aratmayacak kadar dinamik...

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..