Porsche Turbo'da ARWS
Tweet It! Facebook
23 Aralık 2013 00:47

Porsche Turbo'da ARWS

““Four Wheel Steering” yani dört tekerden yönlendirme, eski bir teknik; fakat, Porsche’ninki çok farklı!.. Üstelik, 2014 Turbo'larda standart!..”

Four Wheel Steering, öncelikle virajlarda yol tutuşu iyileştirme, sonra ise yüksek hızlarda diğer araçların daha güvenli şerit değiştirmesini sağlayan, şehir içinde park ederken manevra çapını daraltan bir sistem olarak bilinir. 

Direksiyonu çevirdiğinizde ön tekerleklerle birlikte arka tekerlerin de açı aldığı Latil traktörlerinin asırlık dört teker yönlendirme sistemi, 27 yıl önce Honda tarafından mekanik, 26 yıl önce de Mazda tarafından elektrik kumandalı olarak geliştirilmişti. Yüksek hızlarda ön tekerleklerle aynı yöne, düşük hızlarda ön tekerleklerin yönünün tersine dönen arka tekerler, Citroen’in 90’lı ve 2000’lerin başındaki neredeyse tüm modellerinde, Renault Laguna’da, Mitsubishi Galant’ta, Mazda 626 GT ve Honda Prelude ile Accord modelerinde kullanılmıştı.

Fakat, tüm bunlarda motor ve çekiş önde idi! Yani arka tekerleklerin suspansiyon dışında başka bir görevi yoktu. 4WS mekanizmaları için gerekli boşluklar vardı… Diğer yanda, tüm bu modellerin güçleri de, bir SuperSport seviyesinde değildi!.. Arka tekerlekleri açılandıran aktüatör ise, her iki teker için tek idi…

Şimdi bir düşünelim, 3.8 litrelik çift turbolu bir geniş boxer motorun arkada olduğu, 4 teker çekiş sisteminin de arkada yer bırakmadığı bir otomobilde, üstelik çift aktüatör ile çalışan bir 4WS?!.. Ve diğer yanda, 3.1 saniyede 0-100 km/h’ye hızlanan, 0-200 km/h’ye bile 10.3 saniyede ulaşan, maksimumda 318 km/h hıza tırmanan, 560 beygir gücü ve 700 Nm maksimum torklu bir performansı “kaldırabilecek” bir 4WS?!..

En yeni 911 Turbo’larda, Porsche’nin ZF ile birlikte geliştirdiği dört tekerlek yönlendirme sistemi, 2014 model yılıyla birlikte standartta sunuluyor!..

Bu müthiş otomotiv mühendisliğinin AutoBest tarafından 2013 yılının en iyi teknolojik uygulaması olarak TechnoBest ödülünü almasının sebebi açıklanırken, aracın limitlerindeki hakimiyetin kolaylaştırılması, yol tutuş potansiyelinin arttırılması ve aracın kayma açısının daraltılması gibi sürüş niteliklerinden bahsediliyordu.

Tüm bunları pratikte yaşamamız için Porsche, NAVAK pistine yepyeni bir Turbo S ile normal bir yeni 911 getirdi. Daha çevik bir sürüş garanti eden bu yeni standart özelliği denememiz istendi. Ve normal bir 911 ile Turbo S’i arka arkaya kullanmaya başladık. Dar alan manevralarından, yüksek hızlı test parkurunda, slalomda ve ani şerit değiştirmelerde 4WS’in tam kabiliyetini, 4WS’siz normal versiyonla karşılaştırarak gördük.

Aktif Arka Aks “Çevirme” olarak tercüme edilebilecek bu “Aktive Hinterachslenkung” sistemin aslında aksı değil her iki yandaki arka tekerleklere açı verdiğini görmek ve sistemin direksiyonla değil de, hız sensörleri ve ESP ile birlikte çalıştığını görmek, bizlere bugüne kadar bildiğimiz eski nesil 4WS sistemleriyle bu Porsche sisteminin farklı olduğunu hatırlattı. Aslında 4WS yerine “Active Rear Wheel Steering” ARWS olarak kısaltmamız gereken sistemin, direksiyon hareketlerinizi direkt uygulayan bir süper otomobilin aslında “olmazsa olmazı” olduğunu anladık. Günlük sakin kullanımda konfor, pistteki agresif kullanımda da sürüş limitlerini yükseltme ve virajlardaki hız sınırlarınızı arttırma gibi avantajlarını yaşadık!..

“Adaptif aerodinamik” gibi yeni özelliklerinin yanında yepyeni bir dört teker çekiş sistemine de sahip olan 911 Turbo S, “S”siz Turbo versiyonunda da tüm kuvvetin kayıpsız şekilde asfalta iletilirken direksiyon yönünün korunmasını görev edinen bu dört teker yönlendirme sistemininin güvenli sürüşünü kullanıcılara sunuyor…

Adaptif amortisörlerin yol bozukluklarını adeta “yuttuğu”, yolu pürüzsüz bir düzlüğe çevirdiği aktif suspansiyon sisteminin doldurduğu geometride yer bulmayı başaran, motorun altında overboost ile 750 Nm’lik çevirme kuvvetinin ağırlığını da taşıyan millere bir de dönüş açısı veren ve 350x28 mm’lik PCCB çok büyük seramik kompozit fren sisteminin gerisinde ayrı bir elektromekanik aktüatörlü olarak görünen Porsche 4WS sistemi, öne doğru yatay bir pozisyona sahip.

11Jx19 jantlardaki 305/30 ZR19 lastikler, 7 ileri PDK şanzıman, mekanik diferansiyel kilidi, Porsche Traction Management PTM, Porsche Stability Management PSM, Aktif Suspansiyon Yönetimi PASM ve Porsche Torque Vectoring PTV gibi, arka aksı meşgül eden onca mekanik şasi parçaları ve mekatronik sistemlerin yanında beş kollu arka aks ünitelerine bir de çok hızlı “açı”lar veren 4WS sistemi, müthiş bir mühendislik uygulaması!..

Arka tekerleğin yönlendirilmesiyle bir SuperSport otomobilin mekatronik şasi sistemlerindeki ulaşılabilecek en son noktaya erişildiğini belirten Porsche Direksiyon Sistemleri Geliştirme müdürü Dr. Christoph Bittner, araç dinamikleri konfor başlıklarında sınıf liderliklerini sağlamlaştırdıklarını vurguluyordu.

Düşük hızlarda direksiyona ters 2.8 derecelik açı yapıldığında sanal olarak dingil mesafesinin 250 mm kısaldığını ve böylece aracın dönüş çapının daraldığını belirten Dr. Bittner, yüksek hızlarda direksiyon yönünde 1.5 derecelik açı oluşturularak dingil mesafesinin sanal olarak 500 mm uzadığını açıklayarak stabilitenin yükseltildiğini anlatıyordu. 2 km/h hıza kadar eksi 2.8 derece ters açıya karşılık 65 km/h hızı geçince artı 1.5 derecelik aynı yönde bir açı oluşturuluyormuş.

Arka aksta iki taraftaki klasik bağlantı çubuklarının yerine konulmuş olan iki elektromekanik aktüatör, tekerleğin dikey hareketleri, fren ve egzostun sıcaklığı, titreşimler ve yoldan gelecek taş, toz, çamur ve diğer kimyasal maddelere karşı da dayanıklı yapılmış. P-CAN diye bilinen Private Controller Area Network ile sanal bir bağlantısı da olan aktüatörler, 75’er Watt’lık mekanik kuvvete sahip olarak jantın eksenini artı veya eksi 13.5 mm oynatabiliyorlar. 7 kilogramı geçmeyen tüm bu sistem, tam otomatik çalışan çift entegre ECU taşıyarak, araç direksiyonuna yüzde 10 oranında keskinlik kazandırıyor!.. Yatay hızlanma (g) artarken yana kayma açısı daralıyor ve direksiyon simidi açısı da genişliyor!.. Kısaca ön ve arka aks arasındaki reaksiyon zamanı gecikmesi azalıyor ve çeviklik gelişiyor!..

4WS’i standardında bulunduran yeni Turbo S ile Nürburgring Nordschleife tur zamanında 2.5 saniyelik bir kazanç elde edile dursun, NAVAK pistindeki bizim kullanımımızda ISO aralıklı bir slalomu 83 km/h hıza kadar savrulmadan yapabilmek, bizlerin arka tekerleği yönlendirenin Porsche olduğu zaman nasıl bir fark yaşanabileceğini anlamamıza yetti!..

Ne dersiniz, artık 4WS sistemli Porsche Turbo’lar, modifiye edilmeden, Trophée Andros’ta buz üstünde kapışmaya bile çıkabilirler mi?!..

*16 Aralık 2013 Auto Show dergisinde de yayınlanmıştır.

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.