FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hennessey Venom F5

10 Ocak 2021 01:48
Hennessey Venom F5
Tweet It! Facebook

“İsmini Fujita kasırga şiddeti ölçümünde rüzgar hızının 512 km/h’ye ulaştığı en üst derecesi F5 kategorisinden alan yeni Venom, Hennesey’in 30. yıldönümünde yeni hız rekorunu kırmaya çalışacak. Dünya gazetesinin Hafta dergisinde yayınlanan bu çılgın "kovboy" beygirini, burada da paylaşmak istiyorum...”

Hızlı nefes alan ve kalbi de hızlı atan, hız ve rekor düşkünü John Hennessey, tam 30 yıldır yolların en güçlü araçlarını sınırların ötesinde modifiye ediyor ve 1.000 beygir gücünün üstüne çıkıyor.

ABD’nin ikon otomotivcilerinden sayılan Hennessey’in Teksas’taki merkezinden bugüne kadar gerçek yarış araçlarından “VelociRaptor 6X6” gibi kamyonetlerden “The Exorcist” gibi ekstrem spor otomobillere 10 binden fazla özel yapım otomobil çıktı. HPE denilen performans damgalı araçların arasında Lamborghini ve Porsche’ler bile varken, John’un asıl rüyası 1.244 HP’lik Venom GT gibi tümüyle kendi mühendisliğinde bir hiper otomobil yaratmaktı. 50 kişilik mühendislik ekibiyle aynı anda 50 otomobil üzerinde çalışan Hennessey Performance, “otomobilleri daha hızlı yapmak” misyonunda şimdi Venom F5 ile zirveye çıkıyor.

Sürüş dinamikleri duayeni ünlü yarışçı John Heinricy tarafından geliştirilirken yol otomobillerinin “dekatloncusu” olarak tarif edilmiş olan ve sadece 24 adet üretilecek Venom F5, otomobil kullanma heyecanını görülmemiş bir zirvede yaşamak isteyenler için tasarlanmış.

Vergileri ve nakliyesi hariç 2.1 milyon USD’lik fiyatının karşılığında “Fury” denilen yüzde yüz Hennessey üretimi TwinTurbo 6.555 cc’lik 90 derece açılı V8 motorunun litre başına 277 beygir gücü için azami değerleri, 1.842 HP ve 1.617 Nm!.. Pennzoil desteğiyle yıllardır güçledirilen bu motorun hararetini dengelemek için egzostlarda olduğu gibi seramik polimer Cerakote kaplamalar kullanılmış.


Özel yapım karbon fiber monokok kasa, karbon fiber gövde panelleriyle sadece 1.360 kg boş ağırlığı, sürücü odaklı kokpitindeki Formula 1 otomobilleri ve savaş jetlerinin yarım direksiyon simidi, uzay roketlerindeki gibi iri mekanik kontrol düğmeleri ve 1.0g’den fazla ivmelenme kuvvetinde sizi tutacak el yapımı iki koltuğu gibi çok değerli özelliklerinden çok önce Venom F5’in 1,34’lük HP/kg güç-ağırlık oranıyla 4,7 saniyede 0-200 km/h akselerasyon ve asıl 500 km/h üzerinde maksimum hız hedefi olması konuşuluyor.

Hafif olduğu kadar dengeli şasisini ilk kez 3 yıl önceki Las Vegas SEMA fuarında gördüğümüzde, dünyanın en hızlı otomobili olacağı iddiasına çok şaşırmıştık. Bu kadar küçük bir tuning garajı, Bugatti gibi dev Avrupalıları geçebilecek miydi?..


Fakat, 2014 yılında Venom GT ile Kennedy Uzay Merkezi pistinde 435,31 km/h azami sürate ulaşması gibi kırdığı rekorlar, bu vaat için de ümitli olmamıza yetiyordu. Tam 6 yıldır geliştirilen ve asfalt üstü seri üretim otomobiller hız rekoruna Amerikan bayrağı dikmek isteyen bu hiper otomobil, artık resmen üretime girdi.

Hennessey'in iki yıl önce Cenevre fuarında sergilediği F5 prototipinden bile çok farklı olarak ortaya çıkan seri üretim şekli, özellikle aerodinamik açıdan çok daha fazla geliştirilirken, tasarımda biraz sadeleştiğini söylememiz gerekiyor. Öndeki karbon geniş splitter, pürüzsüz alt gövde ve çok iri arka difüzörden başka arka kanadın çok hassas ayarı, sürtünme katsayısında 0.39’a ulaşılmasını sağlamış. Fakat, sanki 500km/h üstü hızlar için Venom F5’in önde ve arkada daha büyük spoylerlere ihtiyacı varmış gibi durduğunu da itiraf edelim. 

İlk gösterilen haline göre karbon fiber monokok şasisi de kapsamlı şekilde revize edilen, yalnızca 86 kilogram ağırlığına rağmen derece başına 52 bin Nm’lik burulma direncine sahip alt yapıda Hennessey, aşırı dayanıklılık için karbon fiberleri şasinin ortasına zikzak şeklinde düzenlemiş. 2.8 metrelik dingil mesafesinin üstündeki 4.666 milimetre uzunluğunda, 1.971 mm genişliğinde ve 1.131 mm yüksekliğindeki gövdesi de karbon fiber olan Venom F5, "Speed ​​Devil" denilen koyu lacivert boyası, çok geniş eşikli makas kapıları da fazlasıyla gösterişli duruyor.

Ara soğutması iyileştirilmiş, Inconel ve hareketli parçaları titanyumla 3D yazıcıdan çıkmış yüksek teknoloji ürünü hafif alaşımdan yapılmış, cross-plane kranklı 280 kiloluk motoru, 0.675 oranla çok uzun bırakılmış 7’nci viteste aracı teorik olarak 534 km/h’ye taşıyabilir görünüyor.

1.244 kilogramlık önceki Venom GT’nin 13,63 saniyede 0-300 km/h hızlanmasıyla karşılaştırırsak, 0,74 kg/HP’lik Venom F5'in 2,6 saniyede sıfırdan 100 km/h’ye, 8,4 saniyede sıfırdan 300 km/h’ye ve 15,5 saniyede sıfırdan 400 km/h’ye ulaşması, aradaki ciddi fark hakkında fikir veriyor.

Ancak sadece yeni şasi ve geliştirilmiş motor değil, tam bağımsız suspansiyon, çift salıncaklı geometri ve çoklu ayarlanabilir özel yapım coil-over Penske  amortisörler ile önde 9.5x19 ve arkada 12x20 inçlik forje jantlardaki önde 265/35 ZR19 ve arkada 345/30 ZR20 ölçülerindeki Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler de çok önemli… Fren sisteminde ise Brembo'nun 390x34 mm karbon seramik diskleri ve AP Racing'in altı ve dört pistonlu el yapımı kaliperleri seçilmiş. 

Arka stopların tam arasında yüksek devirlerde alevler atan dört çıkışlı paslanmaz çelik egzostunun kalın homurtuları, yarı otomatik CIMA şanzımanın direksiyon simidinin arkasındaki silah tetiği gibi duran pedalları, Launch-Control de içeren performans yazılımlı sınırlandırılmış ESP’li traksiyon kontrol sistemi, Spor, Pist, Drag, Islak ve F5 isimleri verilmiş beş farklı sürüş modu arasında sadece trafiğe kapalı yarış alanlarında kullanabileceğiniz Track modu hariç maksimum gücün arkadan itişe limitlendirilerek aktarıldığını da belirtelim.

Aracın birçok ayarını seçebileceğiniz düğmeler taşıyan üstü açık karbon fiberden yapılmış köşeli direksiyon simidi, 7 inçlik yarış tipi sürücü veri ekranı, aluminyumdan yontulmuş gaz ve fren pedalı, sıradışı kabinde en çok göze çarpan farklılıklar. Ortadaki "N", "D" ve "R" düğmelerinin gerisinde ince orta konsolda ayrıca cam düğmeleri, flaşör, el freni butonu, aracın önünü yükseltme HLS tuşu, dokunmatik ekranlı klima kontrolü ve kapı kilit tuşu dizilmiş. 

Akıllı telefon bağlantılarıyla navigasyon sisteminin ‘Alpine”nın 9 inçlik dokunmatik interaktif ekranı ise, ortada yukarıya konulmuş. Kapılarda, ön panelde ve koltuklarda deri, tavan döşemesinde ve eşya bölmelerinde ise Alcantara döşemesi de, 500 km/h’nin üstündeki hızlarda bir şoför gibi değil bir gerçek pilot gibi hissedeceğiniz Venom F5’in dıştaki vahşiliğine tezat içerde huzurlu bir ortam sunuyor.

Maksimum hız için alçaltıldığında önü yere 7,5 arkası 8,5 milimetre alçalan F5’in en yüksek sürüş yüksekliği ise, önde 14 ve arkada 16 cm!..

2021 Mayıs ayına kadar Hennessey Venom F5, yine Kennedy Uzay Merkezi'ne gidecek ve 500 km/h üzeri yeni hız rekorunu bağımsız gözlemcilerin şahitliğinde Racelogic GPS telemetri sistemi kullanarak, çift yönde deneyecek… Belki de hız çıtasını inanılmazlara çıkaran SSC Tuatara, Koenigsegg Jesco Absolute ve Bugatti Chiron Super Sport’un da tüm havasını söndürecek…

Etiketler: Hennessey Venom F5 speed record maximum American HyperCar Fury Twin Turbo V8 Devil Penske Michelin Pİlot Sport Cup CIMA launch control Track Sport Alpine Hi-End Racelogic Top Speed performance

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...