Ferrari SP48 Unica
Tweet It! Facebook
05 Mayıs 2022 19:35

Ferrari SP48 Unica

“Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..”

F8 Tributo ile aynı çift turbo V8’li iki kişilik bir ekstrem spor #berlinetta olan bu SP yani Special Projets üretimi Ferrari, ısmarlama tasarım ve aero modifikasyonlarda sportiflik ve dinamizmde neler yapılabileceğini bir kez daha ortaya çıkarıyor.

One-Off serisine katılan SP48 Unica, Maranello'nun tüm üretimindeki en özel modellerden biri olurken, ok şeklindeki ön profiliyle Ferrari baştasarımcısı Flavio Manzoni yönetimindeki Ferrari Styling Center çizgilerindeki en gergin ve en agresif duruşa sahip tasarımlardan biri de oluyor…

Yeniden tasarlanmış farlar ve fren hava girişlerinin yeniden konumlandırılmasıyla farklılığını ilk bakışta gösteren bu benzersiz yeni Ferrari için Maranello mühendisleri, ön ızgarayı ve motor hava girişlerini de yeniden şekillendirirken kapsamlı “procedural-parametric” modelleme teknikleri ve üretimden ayrı 3D prototipleme kullanmışlar. Böylece süreklilik ve dinamik akışkanlık hissi yaratan, katı bir hacimden oyulmuş gibi görünen kusursuz üç boyutlu panjur yaratılabilmiş. 

Bu prosedürel grafik çözümlerle özgün panjur, SP48 Unica'nın genel tasarımını camlar, tavan ve motor kapağını etkilemiş ve siyahtan gövde rengine geçiş özellikle vurgulanmış. Ön tarafın çarpıcı vizör etkisi, yan camların boyutlarının küçültülmesi ve arka camın ortadan kaldırılmasıyla daha da artırılmış ve SP48 Unica'nın tek bir metal bloktan yapılmış gibi görünen güçlü ve kaslı formu oluşturulmuş.

Şekildeki simetriler ve kesişen çizgilerin karmaşık etkileşimi ile SP48’in plan görünümü, arka kanadın önünde karbon fiber motor kapağının arka kısmına açılmış hava girişlerinin grafik bir temsilini içeren tavanın orta bölümüyle de uyum içinde…

Bu honlanmış ve mükemmelleştirilmiş termal-akışkan-dinamik tasarım, farklı bir aerodinamik denge sağlamanın yanında tüm soğutma gereksinimlerini karşılamayı da garanti ediyor. F8 Tributo'nun stiliyle, ön tampondaki ve arka spoylerin altındaki motor için soğutma için hava akış girişlerinde de farklı olan SP48 Unica’da, içlerinden geçen hava miktarını maksimize etmek için her bölümünde en uygun açılı derin prosedür ızgaraları da bulunuyor. Yan camların hemen arkasındaki ara soğutucu girişlerle yan hava ağızlarının boyutu da biraz küçültülebilmiş. Daha uzun arka çıkıntının, tavan alanından emmeyi azaltarak arka downforce’u artırdığı da belirtiliyor.

Kabin içinde ise siyah lazer delikli Alcantara, dış renkle uyumlu yanardöner kırmızımsı-turuncu özel kumaş, ızgaraların altıgen motifini ve tavandaki prosedürel görünümü yansıtan desenleri, lazer kabartmalı altıgenlere sahip cilalı eşik plakaları, Grigio Canna di Fucile vurgulu mat karbon fiber enstrümanlar çerçeveleriyle tam bir “terzi işi tek” Ferrari olan Ferrari SP48 Unica, yarış ruhunu ve hız tutkusunu akıllıca ve cesurca yorumlayan fazlasıyla özgün bir Master Class Special Projects eseri!..

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Otosan Verimliliği

Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.