Otosan Verimliliği
Tweet It! Facebook
03 Mayıs 2024 23:17

Otosan Verimliliği

“Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..”

Türk mühendislerinin geliştirdiği Courier’ler de, vaktiyle Connect’lerde olduğu gibi Otosan Türkiye üretiminden başka yerlere gidiyor, haberini ilk duyduğumda, açıkçası çok üzülmüştüm…

Fakat, sonra Ford’un Romanya fabrikasının Ford Otosan bünyesine katılacağını şaşkınlıkla öğrendik. Yani Courier, yeni neslinde sadece fabrika yerini değiştirecek ve yenisinde de Türk mühendislerinin eseri olarak Craiova’da yine Koç Holding ve Otosan bayraklarının altında üretilecek…

35 yıllık bir otomotiv gazetecisi olarak, gerçekten çok sevindim!..

Türkiye’nin ihracat şampiyonu ve Avrupa’nın en büyük ticari araç üssü olan Ford Otosan, artık uluslararası bir üretim şirketi olurken, üretim kapasitesini de 900 bin adetlerin üzerine çıkarmayı planlıyor.

Geçtiğimiz yıl da otomotiv sanayinin elektrikli dönüşümüne liderlik etme misyonuyla, Kocaeli’de elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirileceği, 20,5 milyar TL’lik yeni yatırımını da açıklayan ve bu kapsamda 210 bin araçlık yeni kapasite ekleyeceğini duyuran Ford Otosan, Craiova fabrikasında fikri ve sınai mülkiyet hakları kendine ait olacak hatta tasarımını bile kendisinin yaptığı yeni nesil Courier’in tam elektrikli versiyonunu da üretmeye başlıyor. Diğer yanda Romanya’da üretilen Puma’nın yenilenmesinde de, yeni tam elektrikli versiyonunun üretiminden de sorumlu oluyor.

2 ülkede 4 fabrikayla çalışan sayısının 20 bini geçeceği bu stratejinin meyveleri ise PHEV versiyonları da olan büyük Transit ailesi, tam elektrikli E-Transit, yeni nesil 1 tonluk Transit Custom ve tam elektrikli versiyonu, yeni Transit Courier ve yeni Transit Courier’in tam elektrikli versiyonu, Ford Puma ve yeni Ford Puma tam elektrikli araçlarının yanı sıra yakında elektriklenmiş versiyonlarının da duyurulacağı Ford Trucks ağır vasıtaları büyük öneme sahip…

1959’da kurulan Ford Otosan, global otomotiv endüstrisinin en başarılı ve köklü ortak girişimlerinden biri… Koç ve Ford’un eşit hisseli stratejik ortaklığı… Ticari araçların ardından şimdi elektrikli araçlarda da elde ettiği uzmanlık ve deneyim ile global üretim operasyonlarına başlıyor… 

Kocaeli Gölcük ve Yeniköy ile Eskişehir fabrikaları, İstanbul Sancaktepe Ar-Ge Merkezi ve yedek parça deposu dahil; komple bir aracı, motoru da dahil olmak üzere, sıfırdan ticari bir ürün oluşana kadar tasarlamak, geliştirmek ve test etmek için gerekli tüm yetenek ve altyapıya sahip olan Ford Otosan, Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi görevini başarıyla sürdürüyor.

Volkswagen’in Transporter’la rını da bu yılüretmeye başlayacak olan Otosan’ın batarya montajı dahil elektrik enerjisinin tamamını yüzde yüz yenilenebilir kaynaklardan elde etmesi, Avrupa’nın en güçlü >2 tonluk elektrikli modeli E-Transit’in yanına <1 tonluk elektrikli E-Transit Custom’u koyuyor olması ve “Endüstri 4.0”a geçişi başlatması, takdire şayan!..

Küresel otomotiv endüstrisinin gidişatını doğru okumayı başarmış, Türkiye’nin küresel rekabet gücünü daha arttıran böyle bir üreticiye sahip olmamız, “farklı” geleceğin fırsatları için şansımız olduğuna dair inancımızı güçlendiriyor.

Ford’un Avrupa’daki ilk elektrikli ticarilerinin doğum evi olan Otosan, büyük bir batarya hatta GigaFactory planlarına da devam ediyor ve Avrupa'nın en büyük ticari araç üretim üssü unvanını pekiştirmeye çalışıyor. Üstelik bu tesisin, Avrupa’nın elektrikli araç batarya taleplerine de cevap verebilecek kapasitede olması planlanıyor… Ki bu da ayrı bir katma değer!..

Sürücülerin iş yüklerini hafifletmeye yardım edebilecek, çalışma kesintileri ile tamir ve sigorta maliyetlerini düşürmeye katkıda bulunabilecek teknolojileri de ürünlerine koymaya başlayan, pasif ve aktif sürüş güvenliğinde en üst seviyelerle araçlarını donatan Ford Türkiye ürünleri arasında özellikle yepyeni E-Transit Custom, Avrupa'daki ticari araç operasyonları için bir dönüm noktası olacak… Tek noktadan üretkenliği artıran hizmet sistemi Ford Pro’nun hedeflerini gerçekleştirme yolculuğunda de en önemli adım olacak…

Başka marka araçları da yazılım ve dijital hizmetlerle entegre ederek Avrupa’daki ticari müşteriler için kârlılığı artıracak kapsamlı seçenekler sunmaya başlayan Ford Pro çözümleri, elektrikli araçlara geçen her ölçekte işletme için sürdürülebilirliği geliştiriyor…

Tüm bunlarla, Ford Otosan üretimlerinin, yazılım ve hizmetlerle desteklenecek verimli müşteri deneyimiyle işletmelerin maliyetlerini azaltıp maksimum üretkenlik vadeden, şarj ve finansman çözümlerine de sahip olan Ford Pro ekosistem platformunun omurgasını oluşturduğunu söyleyebiliyoruz.

Ford’un Avrupa’daki asırlık tarihinin yarısına en modern  “Made In Türkiye” ürünleriyle damga vuran Otosan’ı kutluyoruz.

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.