FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Otomobil Fuarı Gibi

27 Mayıs 2013 23:43
Otomobil Fuarı Gibi
Tweet It! Facebook

“2013'te yani bu yıl, Türkiye'de otomobil fuarı olmuyor diye üzülmeyin! 2013, Detroit, Cenevre, Chicago, Bangkok ve şimdi de New York ve Shanghai otomobil fuarlarıyla son sürat devam ederken, CarsNews.TV tüm yeni modellerle Sizlerle!..”

Otomobil fuarları, yeni ürünlerin modellerin versiyonların tanıtılmasının yanında, asıl satış yapmak için düzenlenir. Yani, uzun vadeli imaj çalışmasının yanında, asıl amaç müşteriyi ikna etmek ve ona en hızlı şekildi yeni otomobili vermek, markalar için önceliklidir.

Elbette, her büyük fuarın öncesinde olduğu gibi, adeta birer VIP gibi ağırlanan otomobil gazetecileri için düzenlenen "basın günleri" de, aslında fuara daha çok otomobil müşterisinin ilgi göstermesi için "ücretsiz reklam" gibidir, otomobil firmaları için…

Otomobil basını, tüm yenilikleri herkesten önce göstermek, en güzel söyleşi ve görüntülerle fuar yeniliklerini meraklılara ulaştırmak için savaş verirken, bilerek yeni model satışlarının artmasına yardım etmiş olurlar.

Markaların standlarındaki 5-7 yıl sonrasına ait kavram araçları ise, o markalara olan güvenin artmasını, yakın gelecekteki modeller hakkında fikir oluşması için gösterilir. Halbuki, günümüzde olan bir otomobilin geleceğinin gösterilmesi, müşterinin "yakında değişecek" diye düşünmesine neden olmaz! Tam aksine, "elindeki"nin değerini bilir, yenisi için beklentiye girer. Konsept otomobillerin sergilenmesinin diğer bir sebebi de, markaların "benim vizyonum daha güzel, daha mantıklı, daha çevreci ve daha heyecan verici" iddiasıdır…

2013, Detroit ile, "yeni" dünyanın kuzey köşesindeki çok farklı ürünlerin öne çıktığı dev bir fuar ile başlamıştı… Ardından gelen Chicago ise, biraz daha yerel pazarlarına hitap ediyordu. Aslında New York ve Shanghai fuarları da iki dev pazar, ABD ve Çin için uluslararası niteliğe ihtiyaç duymayan iki dev "yerel" fuar… Fakat, özellikle Cenevre ve Bangkok, diğerlerinden ayrılıyor… Bangkok, tüm dünyaya küçük ve ticari onlarca markanın ürününü gönderen bir ülkenin fuarı; Cenevre ise, otomotivin Birleşmiş Milletleri gibi, her markanın küresel modellerini ortaya çıkardığı bir buluşma noktası!..

Fakat, ne olursa olsun, uluslararası basının ziyareti biter bitmez, tüm bu fuarlar, hemen standlarındaki otomobilleri "yerel pazar" ilgisine göre değiştiriyor ve stand hostesleri yerine bayilerinin satış temsilcilerini yerleştirerek satış telaşına girişiyorlar…

Super Sport markalar, Bugatti, Pagani, Koenigsegg, Lamborghini, Ferrari, McLaren, süper tuningçiler Gembala, Ruf, Brabus, Alpina, süper lüksler Maybach, Rolls-Royce, Bentley, yani dünyanın her ülkesinde her şehrinde bayiliği olmayan markalar, bu dev fuarlara aslında müşterileriyle buluşmak için gelirler… GM, Ford, Toyota kadar çok para harcarlar ve dev bir showroom avantajı yaşarlar…

Sonuçta, bu çok büyük otomobil fuarları, uluslararası niteliğe sahip olsalar da, aslında bizim OYDER gibi otomobil bayilerinin oluşturduğu birlikler tarafından organize edilir!.. Kısaca; bir otomobil fuarı yeniliklerin gösterildiği yer olmaktan çok daha fazla bir satış noktasıdır!..

Biz otomobil dergicileri, gazetecileri, yazarları ve televizyoncuları da, bu dev showroom içinde, otomobil markaları daha çok satış yapabilsin diye mücadele etmeye devam ederiz!..

Ancak; teknolojinin getirdiği avantajlarla, artık fuarları beklemeye de gerek kalmadığını da söylemek zorundayız!.. Türkiye'de bu yıl Auto Show binek otomobil fuarı düzenlenmeyecek olsa da, CarsNews.TV ve benzeri birçok otomobil haber sitesi, Sizlere otomobil fuarı keyfi yaşatıyor ve dokunamasanız bile, Sizleri orlara "götürüyoruz"!.. Hatta, çoğunlukla fuarlardan çok daha önce, otomobil dünyasının "en yeni"leriyle Sizleri buluşturabiliyoruz!..

"Sadece, bizlerle kalın!.."

Etiketler: automobile araba otomobil car auto taşıt vehicle Cars News otomotiv automotive haberler yeni yenilik model konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..