FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Otomobil Fuarı Gibi

27 Mayıs 2013 23:43
Otomobil Fuarı Gibi
Tweet It! Facebook

“2013'te yani bu yıl, Türkiye'de otomobil fuarı olmuyor diye üzülmeyin! 2013, Detroit, Cenevre, Chicago, Bangkok ve şimdi de New York ve Shanghai otomobil fuarlarıyla son sürat devam ederken, CarsNews.TV tüm yeni modellerle Sizlerle!..”

Otomobil fuarları, yeni ürünlerin modellerin versiyonların tanıtılmasının yanında, asıl satış yapmak için düzenlenir. Yani, uzun vadeli imaj çalışmasının yanında, asıl amaç müşteriyi ikna etmek ve ona en hızlı şekildi yeni otomobili vermek, markalar için önceliklidir.

Elbette, her büyük fuarın öncesinde olduğu gibi, adeta birer VIP gibi ağırlanan otomobil gazetecileri için düzenlenen "basın günleri" de, aslında fuara daha çok otomobil müşterisinin ilgi göstermesi için "ücretsiz reklam" gibidir, otomobil firmaları için…

Otomobil basını, tüm yenilikleri herkesten önce göstermek, en güzel söyleşi ve görüntülerle fuar yeniliklerini meraklılara ulaştırmak için savaş verirken, bilerek yeni model satışlarının artmasına yardım etmiş olurlar.

Markaların standlarındaki 5-7 yıl sonrasına ait kavram araçları ise, o markalara olan güvenin artmasını, yakın gelecekteki modeller hakkında fikir oluşması için gösterilir. Halbuki, günümüzde olan bir otomobilin geleceğinin gösterilmesi, müşterinin "yakında değişecek" diye düşünmesine neden olmaz! Tam aksine, "elindeki"nin değerini bilir, yenisi için beklentiye girer. Konsept otomobillerin sergilenmesinin diğer bir sebebi de, markaların "benim vizyonum daha güzel, daha mantıklı, daha çevreci ve daha heyecan verici" iddiasıdır…

2013, Detroit ile, "yeni" dünyanın kuzey köşesindeki çok farklı ürünlerin öne çıktığı dev bir fuar ile başlamıştı… Ardından gelen Chicago ise, biraz daha yerel pazarlarına hitap ediyordu. Aslında New York ve Shanghai fuarları da iki dev pazar, ABD ve Çin için uluslararası niteliğe ihtiyaç duymayan iki dev "yerel" fuar… Fakat, özellikle Cenevre ve Bangkok, diğerlerinden ayrılıyor… Bangkok, tüm dünyaya küçük ve ticari onlarca markanın ürününü gönderen bir ülkenin fuarı; Cenevre ise, otomotivin Birleşmiş Milletleri gibi, her markanın küresel modellerini ortaya çıkardığı bir buluşma noktası!..

Fakat, ne olursa olsun, uluslararası basının ziyareti biter bitmez, tüm bu fuarlar, hemen standlarındaki otomobilleri "yerel pazar" ilgisine göre değiştiriyor ve stand hostesleri yerine bayilerinin satış temsilcilerini yerleştirerek satış telaşına girişiyorlar…

Super Sport markalar, Bugatti, Pagani, Koenigsegg, Lamborghini, Ferrari, McLaren, süper tuningçiler Gembala, Ruf, Brabus, Alpina, süper lüksler Maybach, Rolls-Royce, Bentley, yani dünyanın her ülkesinde her şehrinde bayiliği olmayan markalar, bu dev fuarlara aslında müşterileriyle buluşmak için gelirler… GM, Ford, Toyota kadar çok para harcarlar ve dev bir showroom avantajı yaşarlar…

Sonuçta, bu çok büyük otomobil fuarları, uluslararası niteliğe sahip olsalar da, aslında bizim OYDER gibi otomobil bayilerinin oluşturduğu birlikler tarafından organize edilir!.. Kısaca; bir otomobil fuarı yeniliklerin gösterildiği yer olmaktan çok daha fazla bir satış noktasıdır!..

Biz otomobil dergicileri, gazetecileri, yazarları ve televizyoncuları da, bu dev showroom içinde, otomobil markaları daha çok satış yapabilsin diye mücadele etmeye devam ederiz!..

Ancak; teknolojinin getirdiği avantajlarla, artık fuarları beklemeye de gerek kalmadığını da söylemek zorundayız!.. Türkiye'de bu yıl Auto Show binek otomobil fuarı düzenlenmeyecek olsa da, CarsNews.TV ve benzeri birçok otomobil haber sitesi, Sizlere otomobil fuarı keyfi yaşatıyor ve dokunamasanız bile, Sizleri orlara "götürüyoruz"!.. Hatta, çoğunlukla fuarlardan çok daha önce, otomobil dünyasının "en yeni"leriyle Sizleri buluşturabiliyoruz!..

"Sadece, bizlerle kalın!.."

Etiketler: automobile araba otomobil car auto taşıt vehicle Cars News otomotiv automotive haberler yeni yenilik model konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Bronco Geri Geldi

Geçmişin asi iki kapılı Amerikan OffRoad aracı Ford Bronco da, artık modern dünyanın teknolojileriyle yenilendi... Fakat, tasarımı yine de retro ve ruhi halen çılgın gibi!..

Elektrikli Ford Canavarı

Tam elektrikli Mustang Cobra Jet 1400'ün izinden gelen Mustang Mach-E 1400, yedi motoru ve ultra yüksek bataryasıyla 257km/h hıza 1.419HP ve 1 tonu aşan downforce ile ulaşıyor!

ilk BMW BEV SUV iX3

iX3 ile ürün gamına tamamen elektrikli bir model daha ekleyecek olan BMW, elektrifikasyon stratejisini adım adım hayata geçiriyor. Çok yönlülüğü ve sağlamlığını, emisyon içermeyen tamamen elektrikli sürüş keyfiyle birleştiren Yeni BMW iX3, X3'lere benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk seri olma özelliği de verdi... Bu arada iX3'ün diğer elektrikli rakiplerine göre en büyük farkı, bir BMW gibi gidecek olması!..

Black Series AMG GT

İlk kez Mercedes-AMG GT Black Series V8 ile Flat-Plane krank mili kullanılıyor. Silindirler ise, 1 - 8 - 2 - 7 - 4 - 5 - 3 - 6 sırasıyla ateşleniyor!.. Her detayı ekstrem hızlar için geliştirilmiş bu pistlerden fırlamış arkada üstü otomatik flaplı çift kanatlı ve AMG Dynamics aktif flaplı yıldızlı canavar, 730HP 800Nm ile 0-100km/h 3.2 saniye ve 0-200km/h <9 saniye!.. Ön alt spoileri de pist için öne uzatılabiliyor!..

Nissan Ariya Dönemi

% 100 elektrikli Ariya, sadece yepyeni bir BEV değil, aynı zamanda Nissan markasında yeni bir dönemi başlatan çok önemli bir model... Japonya WLTC ölçümlerine göre 610km'ye kadan menzili olan yepyeni platformdaki bu şık Nissan, 0-100km/h hızlanmasını da 5.1 saniyede tamamlıyor. Yarım saatte 375km menzillik şarjını da tamamlaması, kendi kendine şerit değiştirebilen ProPilot 2.0 robotik sistemi de, Alexa gibi bağlanabilirliği de, gerçekten başarılı...

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.