Ioniq 6 Streamliner
Tweet It! Facebook
03 Ağustos 2023 13:56

Ioniq 6 Streamliner

“Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...”

Ortalama şarj gücü 200 kW olan, 350 kW DC cihazla %20-80 gerçek enerji şarjı 15 dakikada 50 kWh çıkan, 100 km menzil için sadece 4 dakika yeten ve diğer yanda 22 kW AC noktada 11 kW ile net 74 kWh'lık bataryasını 7 saat 53 dakikada dolduran, 100 km ek menzil için 1 saat 24 dakika beklemesi gereken, fakat 6,8 ila 7,6 km/kWh verimlilikle hareket edebilen Hyundai'nin 168 kW gücündeki ve net 74 kWh batarya kapasiteli en gösterişli tam elektriklisi, 2023 EcoBest Challenge testlerinden zirvede çıkmayı başarmıştı!.. WLTP'de 614 km'lik menziline, gerçek normal kullanım testlerinde de 559 km gibi çok iddialı yüzde 91'lik bir sonuçla yaklaşılmıştı... Üstelik menzili bittiğinde de, bataryası tümüyle boşalıp yolda kalacağınız noktaya kadar da 25 kilometre ekstradan hareket edebiliyordu!..

 Hyundai markasına 90’lı yıllarda burun kıvırsak da, 2000’lerle başlayan agresif “brilliant” politikaları, Güney Korelilerin imajını yavaş yavaş yükseltirken, ürün kalitesinde de giderek daha fazla saygı duyulmaya başlanmıştı. Şimdi ise zorlu elektrikli otomobil pazarına bile Ioniq 5 gibi heyecan yaratan modeller sunmayı başaran Hyundai, artık Alman markalarının nitelik seviyesine ulaştı.

Hatta, tasarımda cesurca açısal stili ortaya çıkararak, hem sürtünme katsayılarını indirip aerodinamizm kabiliyetlerine farklı bir bakış kazandırdılar, hem de birbirine benzemeye yüz tutan rakiplerinin çizgilerinden uzaklaştılar.

Baş tasarımcı SangYup Lee, “Duygusal Verimlilik” olarak tarif ettiği dizayn felsefesiyle büyük bir sürpriz yaparak Ioniq 5 gibi retro köşeli değil, yumuşacık çizgilerle Ioniq 6’yı gösterirken, başkaları gibi segmentlerin aynılığını değil, her sınıf modelinin bambaşka olabileceğini de iddia ediyor.

Kia EV6 GT'nin mühendisliği de ellerinde hazırken; belki Ioniq 6’nın Genesis GV70 gibi bir Shooting Brake versiyonunun olabileceğini bile şimdiden gözümüzde canlandırabiliyoruz.

Electric Global Platform E-GMP mimarisinde Rimac’tan gelen 800V elektrik yapı ile hazırlanan Ioniq 6, 0-100 km/h ivlemelenmesinde 3,5 saniyenin altını ve azami süratte 260 km/h’yi hedeflerken, maksimumda 600 beygir gücüne yaklaşabilir… Baz modeli için de 500 kilometrelik menzil, DC hızlı sistemde yüzde 80 şarj için 18 dakika ve 100 kilometre için 5 dakikaya ihtiyaç duyacağını da hesaplayabiliyoruz. 3,5 kW ile araçtan dışarıya çift yönlü şarj makina da sahip olması beklenen Ioniq 6, IDA entegre tahrik aksıyla dört çekerli veya arkadan itişli olarak da sunulacak.

650 ve 700 kilometrelik menzil opsiyonlarının da sunulacağını tahmin ettiğimiz Ioniq 6’nın ekonomik şekli, 58 kWh kapasiteli giriş batarya paketinde arkadan itişlide 160 kW yani 218 HP’lik elektrikli motorlu olacaktır. Aks başına birer yani iki elektrikli motorlusu da, 230 kW yani 313 HP olarak dört tekerlekten çekişlisinin giriş seviyesini oluşturabilir. 77,4 kWh’lık büyük bataryalı Ioniq 6 da, 229 HP olarak arkadan itişli ve en az 585 HP olarak dört tekerlekten çekişli olarak gelebilir.

Aslında Plug-in hibrit ile hidrojen yakıt hücrelileri de kapsayan ve tam elektrikliler için optimize edilmiş E-GMP platformu, yaklaşık 2.950 mm’lik dingil mesafesiyle akslar arasında daha fazla batarya modülü yerleştirilebilmesine de izin vererek, daha uzun menzillerle de rekabetçi pazarlanabileceğini akla getiriyor.

Koza benzeri kabin içindeyse, sağ ve sol tarafında kamera sistemli aynalarından gelen görüntüler için ekranlara sahip kanat benzeri bir büyük gösterge paneli, ilk göze çarpan… 

Dört noktalı etkileşimli piksel ışıklarla sürücü ve araç arasında kolay iletişim sağlayan düz tabanlı iki kollu bir direksiyon simidi ve dijital kokpit ile ortadaki bilgi-eğlence sisteminin dokunmatik ekranı ve alttaki klima kontrolleri, sürücü ve ön yolcuyu ayıran dar orta konsolun üstüne yerleştirilmiş. Konturlu sportif fakat rahat koltukların etrafında ise, ön ve arka yolcular için 64 farklı renk temasında ambiyans ışıkları düşünülmüş. Aerodinamik verimlilik yönünde Prophecy konseptini hatırlatsa da; öne 850 mm çıkıntı yapan daha yüksek ve kapalı ön yapısıyla biraz kaba duran Ioniq 6, 4.855 mm uzunluğun üstünde 1.495 mm’lik yüksekliğini dolduran geniş pencere alanlarıyla daha yüksek tavanlı ve yolcuların baş mesafeleri için daha insaflı olarak karşımıza çıktı. 1.880 mm’lik genişliğin arka kısımının 1.055 mm’lik arka çıkıntısının yuvarlak formuyla da, sürtünme katsayısı 0,21’e indirilebilmiş. 

Güçlü kavisli bir ön kaput ve neredeyse kare LED farlarla karakterize edilmiş yüzün kenarları, daha iyi aerodinamizm için aktif hava kanatlarıyla donatılmış. Coupé tarzı tavanının arkaya doğru alçalarak uzanması ve yan camların bandının arkaya doğru incelmesi, alt pencere çizgisinin yay gibi durması, kapı kollarının hizası ve dış ayna kameralarının pencere üçgeninden dışarı çıkması, diğer sıradışı dizayn öğeleri… Hafifçe genişlemiş çamurlukları dolduran 20 inç hafif alaşım jantlar ve 245/40 lastikler, giriş seviyesinde 225/55 18” ölçüsünde biraz küçük kalabilir…

Aşağı inen arka yapının güçlü omuzlarla geniş durması, arka camın altında üçüncü stop lambası ve sürat teknelerindeki kuyruğu andıran eliptik kanat çıkıntısı, genişlik boyunca uzanan ince LED ışık, arka tamponun her iki yanındaki diklemesine konumlandırılmış hava kanallarıyla dikey ışıklarla çevrilmiş difüzör, aslında downforce ve aerodinamik tasarım için ne kadar uğraşılmış olduğunu vurguluyor.

Gövdesinin altının tam olarak kaplanarak deflektörlerin optimize edilmesi ve tekerlek boşluklarının da azaltılması, rüzgarın aracın altından ve üstünden en az sürtünme ile geçmesini, böylece hem performansa hem de düşük enerji tüketimine katkıyı sağlamış…

Her bir Ioniq modelinde farklı yaşam tarzlarına göre ayrıştırıcı çizimlerle klasik olmayan farklı bir tipolojiyle tanışacağımızı düşündüren bu elektrikli Coupe tarzı sportif sedan, Ekim ayında Türkiye yollarına çıktığında markanın yeni “H” logosunun lansmanını da yapmış olacak. 

Dört bir yanındaki 700’den fazla parametrik pikselin, bu modern-retro görünümü tamamlaması ise, ayrıca çok hoşumuza gitti… Hele ki, daha da sportif N22e logolu ve kompetisyon yürür aksam tekniğine sahip bu büyük Hyundai elektriklisinin, AMG EQ'ler, i M'ler ve Taycan'larla kapışabilecek olması da, heyecanı yükseltiyor...


Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Otosan Verimliliği

Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.