FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Doğru Yatırım

20 Temmuz 2013 15:19
Doğru Yatırım
Tweet It! Facebook

“Doğru bir markaya yapılan yatırım, çok kısa sürede karlılığa dönüyor!.. Tata'nın Jaguar ve Land Rover'a yaptığı yatırım, artık herkesi memnun eden müthiş bir karlılığa dönmüş durumda!..”

Tüm küresel markaların 2013 yılı ilk çeyrek başarılarının ardından şimdi de ilk 6 ay başarıları, resmen açıklanmaya başladı. Toyota'dan VW Grubu'na, GM'den Ford'a herkes, Avrupa'daki finans krizinin yavaş yavaş geçmeye başladığından mutlu!.. En azından küçük artı değerler, herkesin ümitlenmesini sağlıyor.

Fakat, bazıları ise, başka markalara yaptıkları yatırımların dönüşünü erkenden almaya başladılar!..

31 Mart 2013 tarihi itibariyle Jaguar Land Rover'ın tüm dünyadaki satışları yüzde 19 oranında artmış bulunuyordu. İngiliz spor ve arazi araçlarına yatırım yapmış olan Tata Motors, 2013 ilk üç ayda 116.340 adete ulaşan İngiliz birimlerinden çok memnun idi. Çünkü, Jaguar Land Rover'ın ilk üç aydaki cirosu 5.9 Milyar Euro'yu aştı ve net karlılık da 442 Milyon Euro'ya ulaşmıştı. Şimdi ise, yılın yarısı biterken, tüm bu rakamlar, tam olarak ikiye katlanıyor!..

İlk çeyrekte Jaguar gibi bir niş markanın 21.163 adet, Land Rover gibi biraz pahalı bir markanın 95.177 araç satmış olması, gerçekten büyük bir başarı olarak değerlendirildi… Üstelik, yeni modelleri arasında bu her iki İngiliz'in halen "kompakt" ya da ekonomik versiyonları bulunmazken!.. Şu anda ise bu rakamların toplamı çeyrek milyona yaklaşıyor!..

Modellerindeki yoğun aluminyum kullanımı sebebiyle; otomotiv aluminyumu konusunda büyük bir üretici olan Suudi Arabistan'da yeni bir fabrika kurma kararında son noktaya gelen Jaguar Land Rover, maliyetleri düşürürken üretim hızlarını arttıracak ve buradan en iddialı oldukları pazarlara da daha kolay ulaşacaklar… Diğer yanda da JLR'ın yeni motor fabrikası da, çok yakında üretime başlayacak... 4 silindirli motorların üretileceği bu tesisin, hem Jaguar hem de Land Rover markalarının yeni modellerde kompakt boyutlarda da ilerleyeceğinin bir işareti!.. Yani, Jaguar ve Land Rover, volüm üretime hazırlanıyor ve satışlarını günümüz rakamlarının üstüne yüzde 30 oranında çıkarmayı planlıyor, diyebiliyoruz!..

2013 yılında özelikle XF, Freelander ve Evoque modellerinde yüzde 50'leri aşan büyük bir talep gören Jaguar Land Rover, Tata'nın Hindistan'da düşen satışları ve az da olsa daralan karlılığı karşısında biraz olsun teselli oluyor.

Hem Jaguar'ın F-TYPE'ından gelecek yıl gösterilecek yeni Orta Sınıf sedanına hem de Land Rover'ın yeni Defender ve yeni Discovery gibi gelecek modelleriyle, tüm bu pazar başarılarının önümüzdeki yıllarda katlanarak gelişeceği tahmin ediliyor.

Özellikle de 2013'ün ilk 6 ayının sonuçlarının açıklandığı Temmuz ayında, bu yükselen satışların ve karlılığın ilk çeyreğin de üstüne yüzde 100 gibi bir oranda çıktığı görülüyor!.. Yani JLR, şu anda dünyanın satış hacmine göre en çok para kazanan şirketlerinden biri olmayı sürdüyor!..

Tata, Jaguar ve Land Rover markalarını alarak, gerçekten çok akıllı bir iş yapmış olduğunu, artık herkese kabul ettiriyor. 

Geely'nin Volvo otomobillerine yaptığı yatırım gibi!..

Bu değerlendirmenin güncellenmemiş hali, 3 Haziran 2013 tarihli AutoShow'da yer almıştır.

Etiketler: JLR Jaguar Land Rover Tata global küresel kar mücadele investment yatırım arazi spor british english ingiliz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..