FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Otomobil İletişim Standardı

10 Ağustos 2013 17:52
Otomobil İletişim Standardı
Tweet It! Facebook

“Çok yakında yollardaki otomobiller birbirleriyle "konuşmaya, anlaşmaya" ve birbirlerine "haber" vermeye başlayacaklar!.. Fakat, neden otomobillerdeki iletişim cihazları, her markada farklı bir zeminde çalışır?.. Niye bir standart yok?..”

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA'nın "The Hague" isminde, tüm uçakların birbirleriyle iletişim kurabilmesi, değişik havalimanlarıyla haberleşebilmesi, kısaca "görüp, görünebilmeleri, duyup, duyulabilmeleri" için tüm dünyada geçerli bir iletişim standardı vardır.

Bu standartlaşma, otomotivde de gerekli!.. Büyük otomotiv gruplarından en küçük otomobil markalarına kadar herkes, farklı yazılım, grafik ve elektronik kodlar ile, araç içi "eğlence", telefon sistemleri, internet bağlantıları, trafik takibi, araçtan araca bilgi transferi ve diğer sistemleri kullanıyorlar…

Artık radarları, sonarları ve kameralarıyla neredeyse "kendi başlarına" yürüyebilecek hale gelen modern otomobillerin günümüzde belli bir standart ile yerlerini göstermeleri, diğerlerini "görmeleri", kazalardan uzak durmaları, en çevreci şekilde gezmeleri gerekmiyor mu?...

Oysa, havacılıktaki gibi otomotivde de bir ortak standart oluşturulması çok zor değil!.. Araçtan araca bilgi geçişi, araçtan yol alt yapısına ya da ters yönlü bilgi iletişimi tam olarak gerçekleşmesinin öneminden bahseden Audi Satış ve Pazarlama patronu Luca de Meo, otomobil sahiplerine sunulan hizmetin otomotiv için yeni bir gelir kaynağı olduğunu da hatırlatıyor… Otomobil kullanıcılarına yönelik servislerin, akıllı telefon üretenlerin değil, otomotivcilerin işi olması gerektiğinin altını çiziyor…

Haksız değil!.. Araçta cep telefonu kullanımı, dikkati dağıtıyor ve kaza riski oluşturuyor… O sebeple araç ekranından sunulacak hizmetler, sürüş güvenliğini bozmaması gerekiyor… Bu işi de en iyi otomotivciler tasarlayıp geliştirebilirler…

Luca de Meo "Bu yepyeni bir oyun! Otomotiv, performans, tasarım, güvenlik ve sürdürülebilirlik başlıklarının altını doldurdu… Şimdi bu araç içi bilgi servislerini de kendisi yapmalı!" diyor. Otomobil sahiplerine internet, telefon ve yol bilgilerinin daha ekonomik rakamlarla sunulması gerektiğini, sürücülerin tüm bu iletişim ve bilgilere daha kolay ulaşmaları gerekli olduğunu da belirtiyor… "Boş park yerleri, otoyol gişeleri, yakıt istasyonları gibi gerekli şeyleri öğrenebilmek için, gereksiz harcama yapmamaları gerekiyor! Infotainment konusu bir standart zemin üzerinde geliştirilmeli… Herkes aynı dili konuşmalı!.." diyor, Luca de Meo.

Halbuki, otomotiv markalarının bu standartlaştırma için yeterli teknolojisi var! Otomobiller artık birbirleriyle iletişime geçebiliyor. Fakat, her marka kendi modelleri arasında bağlantı kurabiliyor. Bu iletişimin marka ve model farkı olmadan genelleşmesi şart!

Şu anda Car 2 Car W-LAN ya da kablosuz lokal bölge ağı oluşturabilen bazı otomobiller, artık Car 2 Car iletişimini bir konsorsiyum olarak standart bir uyum sağlamaları gerek!..

Avrupa'da bu otomotiv iletişim elektroniği şu anda bir standart zemin üzerine yerleşmek üzere… ABD'de de benzer bir çalışma, fakat farklı kodlarla yapılıyor… Fakat, Luca de Meo'nun dediği gibi "Küresel bir standart geliştirilmediği müddetçe, herkesin Ar-Ge harcaması ve çabalarının büyük bir anlamı olmayacak!"

Havacılık sektörü bunu 1919 yılında başardıysa, otomotiv de bunu 2013 yılında başarmalı!..

Ki, sürüş güvenliği ve rahatlığı için bunun bir şart olduğunu da unutmamalıyız!..

http://car-to-car.org/ hakkındaki ilk yazım, 17 Haziran 2013 AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: C2C Car2Car Car 2 Car Audi VW Mercedes Peugeot PSA Citroen GM Cadillac Chevrolet Ford Toyota Nissan Mazda Honda Suzuki Opel Volvo BMW Daimler Renault Fiat Alfa Romeo Lancia Chrysler Buick Car-to-X iletişim network Car W-Lan Luca de Meo

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..