FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Volkswagen Yeni Passat Farkı

04 Temmuz 2014 02:15
Volkswagen Yeni Passat Farkı
Tweet It! Facebook

“VW yeni Passat ya da yarım asırlık geçmişin birikimiyle 8. nesil, yeni Passat!.. Her zaman Orta Sınıf'ın adeta bir standardı olmuş bir modelin, artık Üst Orta Sınıf ve belki Lüks Sınıf gibi görünme çabası!..”

4 Temmuz, Amerika'da "Kurtuluş Günü", Almanya'da Berlin'de ise sekizinci jenerasyon yeni Passat'ın doğum günü olarak kutlandı... Aslında Paris Mondial de l'Automobile ile lanse edilecek olan yeni nesil Passat, Volkswagen'in "halk otomobili" kavramını nasıl yukarıya çıkardıysa, "Alman Orta Sınıfı"nın da daha lüks seviyeye ve daha üst segmentlere taşındığını kanıtlıyor...
B8 kod ismiyle hazırlanan bu yeni Passat, lüks VW modeli Phaeton'a doğru fazlasıyla yaklaştırılmış...
Hatta Amerika pazarı için sunulan daha "büyük" Passat'a da biraz benzetilmiş...
B6 Passat'tan sonra bir "facelift" gibi duran B7 Passat gelmişti ve "değişiklikler yenilikler ne kadar az" diye çok sert eleştirilmişti... Şimdi ise B8 Passat, baştan aşağı yeni, daha pahalı ve büyük duruyor...
Aslında daha alçak, daha kısa ve sadece biraz daha geniş bir yeni Passat, geliyor... Dingil mesagesinin ekstra uzunluğu ise, belki de yeni nesildeki en büyük sır!..
Modular QuerBau mimarisinin en iri yapılarından biri olarak hazırlanmış olan yeni Passat, yepyeni motorları ve yepyeni teknolojileriyle, VW Grubu'nun yeni bayrak gemisi olmak üzere "görevlendirilmiş"...
Ekstra özelliklerine rağmen 85 kg daha hafif gövdesi, aktüel Passat'a göre yüzde 20'ye varan yakıt ekonomisi, 2 mm daha kısa gövdeli olmasına rağmen 2.79 m'ye uzatılmış dingil mesafesi, sedanın bagajınını 586 lt'ye ulaştıran 21 litrelik büyüme, "Variant" yani station wagon'un arkasını 650 lt'ye çıkaran 47 litrelik ek yükleme hacmi...
120'den 280 HP'ye 10 farklı direkt enjeksiyonlu Turbo motorları arasında 240 HP'lik 2.0 TDI dizeli ve 1.4 TSI ile bir küçük elektrik motorun kombine çalışacağı 211 HP'lik ve 966 km menzilli bir Plug-In Hybrid (50 km tümüyle elektrikli gidebilen) seçeneği de VW'nin Passat sürprizleri arasında!.. Türkiye'de şansları çok düşük olsa da 180 HP'lik 1.8 TSI, 220 ve 280 HP'lik 2.0 TSI benzinlileriyle 2.0 TDI'ın 150 ve 190 HP dizel seçenekeleri, yeni Passat'ın asıl motorları olacak.

Yeni Passat'ta da girişte sunulacak 125 ve 150 HP'lik 1.4 TSI benzinliler ve 120 HP'lik 1.6 TDI dizel motorları "Willkommen in der Türkei!" diyerek karşılamamız gerekiyor!..

Ön tekerleklerin 29 mm öne ve arka tekerleklerin 17 mm arkaya çekilerek uzayan dingil mesafesinin taşıdığı gövdenin 14 mm daha alçak ve 12 mm daha geniş olması da, gerçekten çok ilginç... 1456 mm yükseklik ve 1832 mm genişlik!..

LED far ve stop lambaları, Audi spor modellerindekileri hatırlatan tümüyle dijital gösterge paneli ve ön cama verileri uyarıları ve navigasyonu yansıtan Head-Up Display sistemi, arka trafik alarmlı "Side Assist", çeki asistanı, otonom sürüşe doğru ilk adım olan sıkışık trafik asistanı, aracı otomatik olarak durdurabilen City Emergency Braking ve otomatik park etme sistemi gibi çok sayıda "lüks" elektronik ve robotik donanıma da sahip...

Yeni Passat hakkında, asıl ayrıntıları Paris fuarıyla birlikte Sizlerle paylaşacağız...
Fakat, şunu söyleyelim; yeni Passat, sekizinci jenerasyon olmanın hakkını verecek kadar, olgun ve iyi hazırlanmış görünüyor!..

Etiketler: VW Volkswagen Passat yeni neu Das Auto new European Deutsch German nouvelle Mittlere Klasse Orta Sınıf

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..