FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni NSX Piste Çıktı!

06 Ağustos 2013 20:18
Yeni NSX Piste Çıktı!
Tweet It! Facebook

“Honda NSX efsanesinin yenisi her zaman bir konsept ya da prototip olarak kalacak denilirdi… Bir "vaporwage" olarak, ikinci NSX fikrinin gerçekleşebileceğine pek çok kimse inanmıyordu!.. Fakat, gerçek NSX, kim ne derse desin, geliyor!”

Honda basitçe bir hamle yaparak, 70 Milyon USD harcadı ve Ohio'da Marysville yakınlarında bir Performance Manufacturing Center kurarak yeni gerçek NSX için en büyük adımı attı… ABD'deki Honda fabrikalarından en usta 100 kişiyi de buraya çağırdı ve NSX'in tasarım stüdyoları dışındaki ilk prototiplerinin hazırlanmasına başladı…

Elbette, öncelikle Acura logosunu taşıyacak olan ikinci NSX için en tecrübeli ellerin işçiliği ve en yeni teknolojileri garanti etti!..

Ve yeni NSX için de artık tarih belirlendi!.. 2014 sonunda ilk müşterileriyle buluşacak olan NSX II, ortadan V6 motoru ve yeni Sport Hybrid Super Handling All Wheel Drive (SH-AWD) sisteminin ön tekerleklere tahrik veren ve çift debriyajlı şanzımanına entegre olarak çoklu elektrik motorlarıyla şimdiden siparişleri toplamaya başladı!..

Acura NSX, artık kendini gerçek formuyla da göstermeye başladı…

Mid-Ohio Indy 200 pistinde 4 Ağustos günü ilk gerçek testinde tüm ilgililerin "hareket ettiğini" çıplak gözle gördüğü yeni NSX prototipi, geçtiğimiz NAIAS North American International Motor Show'dan bu yana otomotiv dünyasının en çok konuşulan yeniliği olmuştu!.. Audi R8 ve McLaren MP4-12C'nin bire bir rakibi olarak geliştirilen bu süper Honda, 458 Italia gibi "orta boy" Ferrari'leri de gözüne kestiriyor!..

Konsept halinden biraz daha farklı olarak piste çıkan NSX prototipi, beklenildiği gibi yeni farlar ve daha büyük dış aynalar ve daha farklı hava girişleriyle, çok daha mantıklı bir forma sahip olarak kendini gösterdi!..

NSX II için "vaporware" yani bizim deyişimizle "asparagas" diyenlere karşı da, bir şov yapılarak bu IndyCar pistindeki test NBC kanalından naklen yayınlandı!..

Bizim de geçtiğimiz kış yazdığımız gibi, yeni NSX, bir "oyalama" değil, gerçek bir proje olduğunu kanıtladı!..

“Detroit'te sergilenen Acura NSX II protopiyle Honda yeni NSX için geriye sayımını tamamlıyor!.. Yeni NSX'in bir süper hibrid olacağını şimdiden söyleyebiliriz!..Aslında geç bile kalındı!..
Yeni NSX, tüm Honda tutkunları tarafından çok uzun yıllardır beklenen ve satış başarısı garanti olan bir spor otomobil değil miydi?..
Honda kadar radikal tasarım değişikliklerini kolayca gerçekleştiren, modern alt yapıları hızla modellerine uygulayan çok az marka var!..
Tüm şartlar pozitifi gösterirken, yeni NSX'in gecikmesi ya da başka bir deyişle yavaş yavaş geliyor olması, bizlerin merakını da doruğa çıkardı; itiraf etmeliyiz!..
Detroit NAIAS salonlarında Honda'nın lüks birimi Acura standında NSX II konsepti, Sport Hybrid AWD olarak karşımıza çıktı... Sanki üretim versiyonu gibi, eksiksiz ve her an yola fırlayacakmış gibi...
Hatta, Ironman'in kullandığı Roadster şeklini "yürürken" bile görmüşken, halen niye prototiplerle karşılaştığımızı merak ediyoruz!..
Neyse, artık çok az kaldığının farkındayız... "It's not finished. But it is complete!.." diyen Honda mühendisleri, Acura NSX konseptinin artık bir prototipe geliştirildiğini ve bir sürücüyle "insan ve makina arasındaki mükemmel sinerji"nin başlatıldığını vurguluyorlar!..
Diğer yanda; Acura NSX II konseptinin taşıdığı yeni jantlar ve içlerindeki büyük karbon-seramik fren diskleri, farklı bir arka difüzör çıkışı ve tam fonksiyonel kabin içi, ilk bakışta aracın üretime hazır olduğu fikrini uyandırıyor...
Direkt enjeksiyonlu 3.5 litrelik bir V6 VTEC motorun aracın ortasından Sport Hybrid SH-AWD sistemiyle entegre edilmiş olmasıyla, ihtiyaca ve kullanım karakterine göre öndeki tekerlekler için ayrı arka taraf için ayrı traksiyon oluşturuluyor...

Geçtiğimiz yıldan bu yana sadece Hollywood filmlerinde değil, GranTurismo oyununda da görülebilen yeni NSX,  daha fazla "yüzü eskimeden" yollara çıkmalı!.. Yoksa, gelecek yıl lansmanın hemen ardından bir facelift ihtiyacı da olabilir!.." 

Ve işte; Mid-Ohio in Lexington pistinin 2.4 millik parkuruna çıkan mavi renkli yeni NSX prototipi, aracı geliştiren Ohio Raymond merkezli Honda R&D Americas mühendislik takımından bir pilot tarafından kullanıldı…

Acura NSX'in üç motorlu geometriye sahip yüksek performanslı hibrid sisteminde çift debriyajlı şanzımanın doğrudan arka aksa bağlı olması, negatif veya pozitif torkun ön tekerleklere verilmesiyle aracın performans sürüşünde çok farklı bir viraj kabiliyeti oluşturulmasını sağlıyor ve bilinen AWD sistemlerine göre yepyeni bir yüksek seviyede yol tutuş ortaya çıkarılıyormuş!..

Basık gibi durmasına rağmen çok geniş bir görüş açısı ve ideal bir sürüş pozisyonu sunan kabin içi tasarımında göstergelerin "Simple Sports Interface"iyle daha az verinin sürücünün dikkatini dağıtması gibi, sadece sürüşe yönelik yeniliklere de sahip olacak olan NSX II, Nissan GT-R'a göre daha pahalı olacakmış!.. Bu farkı ise, Hondacılar, daha yüksek performans ve sürüş keyfi olarak açıklıyorlar!..

Bu arada Honda NSX-GT Concept'in 2014 Super GT GT-500 şampiyonasına Suzuka pistindeki 5. raundtan itibaren katılacağını da duyuralım!

Etiketler: NSX Acura Honda NSX II super hybrid Sport Hybrid Super Handling All Wheel Drive SH-AWD dört çekerli 4x4

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Hennessey Venom F5

İsmini Fujita kasırga şiddeti ölçümünde rüzgar hızının 512 km/h’ye ulaştığı en üst derecesi F5 kategorisinden alan yeni Venom, Hennesey’in 30. yıldönümünde yeni hız rekorunu kırmaya çalışacak. Dünya gazetesinin Hafta dergisinde yayınlanan bu çılgın "kovboy" beygirini, burada da paylaşmak istiyorum...

Pininfarina Battista

Tüm otomotiv otoriteleri tarafından büyük takdir toplayan bir Hyper-EV!.. Dizayn gurusu Pininfarina'nın ilk kez bir otomobil markası olarak kurucularının anısına hazırladığı, üstelik 1.900 HP ve 2.300 Nm’lik bir elektro-mekanik sanat eseri!..

Aston Martin Valkyrie

Sanki üstüne organik bir kabuk konulmuş, 2,7 saniyede 0-100 km/h gerçekleştirecek ve 400 km/h üstüne çıkacak, 1.176 HP’lik hibrit V12’li gerçek bir F1 veya Le Mans yarışçısı…

AMG GT Nordschleife Rekoru

20,8 kilometrelik Nordschleife rekorunu 6:48,047’ye çeken Mercedes-AMG GT Black Series, yarışlardan yollara değil, yollardan yarış pistine çıkan bir Super Star!..

Huracán Super Trofeo Omologata

Nihayet caddeler için bir gerçek süper sporcu boğa homologe edildi!.. Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO ve GT3 EVO yarış araçlarını hazırlayan Squadra Corse’nin motor sporları hünerinin en saf konsantrasyonu Huracán STO

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. 1.850HP'lik böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!.. Üstelik "Dimple Airscoop" teknolojisinin de ilk kez uygulandığı bir Hiper Otomobil!..