FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni NSX Piste Çıktı!

06 Ağustos 2013 20:18
Yeni NSX Piste Çıktı!
Tweet It! Facebook

“Honda NSX efsanesinin yenisi her zaman bir konsept ya da prototip olarak kalacak denilirdi… Bir "vaporwage" olarak, ikinci NSX fikrinin gerçekleşebileceğine pek çok kimse inanmıyordu!.. Fakat, gerçek NSX, kim ne derse desin, geliyor!”

Honda basitçe bir hamle yaparak, 70 Milyon USD harcadı ve Ohio'da Marysville yakınlarında bir Performance Manufacturing Center kurarak yeni gerçek NSX için en büyük adımı attı… ABD'deki Honda fabrikalarından en usta 100 kişiyi de buraya çağırdı ve NSX'in tasarım stüdyoları dışındaki ilk prototiplerinin hazırlanmasına başladı…

Elbette, öncelikle Acura logosunu taşıyacak olan ikinci NSX için en tecrübeli ellerin işçiliği ve en yeni teknolojileri garanti etti!..

Ve yeni NSX için de artık tarih belirlendi!.. 2014 sonunda ilk müşterileriyle buluşacak olan NSX II, ortadan V6 motoru ve yeni Sport Hybrid Super Handling All Wheel Drive (SH-AWD) sisteminin ön tekerleklere tahrik veren ve çift debriyajlı şanzımanına entegre olarak çoklu elektrik motorlarıyla şimdiden siparişleri toplamaya başladı!..

Acura NSX, artık kendini gerçek formuyla da göstermeye başladı…

Mid-Ohio Indy 200 pistinde 4 Ağustos günü ilk gerçek testinde tüm ilgililerin "hareket ettiğini" çıplak gözle gördüğü yeni NSX prototipi, geçtiğimiz NAIAS North American International Motor Show'dan bu yana otomotiv dünyasının en çok konuşulan yeniliği olmuştu!.. Audi R8 ve McLaren MP4-12C'nin bire bir rakibi olarak geliştirilen bu süper Honda, 458 Italia gibi "orta boy" Ferrari'leri de gözüne kestiriyor!..

Konsept halinden biraz daha farklı olarak piste çıkan NSX prototipi, beklenildiği gibi yeni farlar ve daha büyük dış aynalar ve daha farklı hava girişleriyle, çok daha mantıklı bir forma sahip olarak kendini gösterdi!..

NSX II için "vaporware" yani bizim deyişimizle "asparagas" diyenlere karşı da, bir şov yapılarak bu IndyCar pistindeki test NBC kanalından naklen yayınlandı!..

Bizim de geçtiğimiz kış yazdığımız gibi, yeni NSX, bir "oyalama" değil, gerçek bir proje olduğunu kanıtladı!..

“Detroit'te sergilenen Acura NSX II protopiyle Honda yeni NSX için geriye sayımını tamamlıyor!.. Yeni NSX'in bir süper hibrid olacağını şimdiden söyleyebiliriz!..Aslında geç bile kalındı!..
Yeni NSX, tüm Honda tutkunları tarafından çok uzun yıllardır beklenen ve satış başarısı garanti olan bir spor otomobil değil miydi?..
Honda kadar radikal tasarım değişikliklerini kolayca gerçekleştiren, modern alt yapıları hızla modellerine uygulayan çok az marka var!..
Tüm şartlar pozitifi gösterirken, yeni NSX'in gecikmesi ya da başka bir deyişle yavaş yavaş geliyor olması, bizlerin merakını da doruğa çıkardı; itiraf etmeliyiz!..
Detroit NAIAS salonlarında Honda'nın lüks birimi Acura standında NSX II konsepti, Sport Hybrid AWD olarak karşımıza çıktı... Sanki üretim versiyonu gibi, eksiksiz ve her an yola fırlayacakmış gibi...
Hatta, Ironman'in kullandığı Roadster şeklini "yürürken" bile görmüşken, halen niye prototiplerle karşılaştığımızı merak ediyoruz!..
Neyse, artık çok az kaldığının farkındayız... "It's not finished. But it is complete!.." diyen Honda mühendisleri, Acura NSX konseptinin artık bir prototipe geliştirildiğini ve bir sürücüyle "insan ve makina arasındaki mükemmel sinerji"nin başlatıldığını vurguluyorlar!..
Diğer yanda; Acura NSX II konseptinin taşıdığı yeni jantlar ve içlerindeki büyük karbon-seramik fren diskleri, farklı bir arka difüzör çıkışı ve tam fonksiyonel kabin içi, ilk bakışta aracın üretime hazır olduğu fikrini uyandırıyor...
Direkt enjeksiyonlu 3.5 litrelik bir V6 VTEC motorun aracın ortasından Sport Hybrid SH-AWD sistemiyle entegre edilmiş olmasıyla, ihtiyaca ve kullanım karakterine göre öndeki tekerlekler için ayrı arka taraf için ayrı traksiyon oluşturuluyor...

Geçtiğimiz yıldan bu yana sadece Hollywood filmlerinde değil, GranTurismo oyununda da görülebilen yeni NSX,  daha fazla "yüzü eskimeden" yollara çıkmalı!.. Yoksa, gelecek yıl lansmanın hemen ardından bir facelift ihtiyacı da olabilir!.." 

Ve işte; Mid-Ohio in Lexington pistinin 2.4 millik parkuruna çıkan mavi renkli yeni NSX prototipi, aracı geliştiren Ohio Raymond merkezli Honda R&D Americas mühendislik takımından bir pilot tarafından kullanıldı…

Acura NSX'in üç motorlu geometriye sahip yüksek performanslı hibrid sisteminde çift debriyajlı şanzımanın doğrudan arka aksa bağlı olması, negatif veya pozitif torkun ön tekerleklere verilmesiyle aracın performans sürüşünde çok farklı bir viraj kabiliyeti oluşturulmasını sağlıyor ve bilinen AWD sistemlerine göre yepyeni bir yüksek seviyede yol tutuş ortaya çıkarılıyormuş!..

Basık gibi durmasına rağmen çok geniş bir görüş açısı ve ideal bir sürüş pozisyonu sunan kabin içi tasarımında göstergelerin "Simple Sports Interface"iyle daha az verinin sürücünün dikkatini dağıtması gibi, sadece sürüşe yönelik yeniliklere de sahip olacak olan NSX II, Nissan GT-R'a göre daha pahalı olacakmış!.. Bu farkı ise, Hondacılar, daha yüksek performans ve sürüş keyfi olarak açıklıyorlar!..

Bu arada Honda NSX-GT Concept'in 2014 Super GT GT-500 şampiyonasına Suzuka pistindeki 5. raundtan itibaren katılacağını da duyuralım!

Etiketler: NSX Acura Honda NSX II super hybrid Sport Hybrid Super Handling All Wheel Drive SH-AWD dört çekerli 4x4

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..