FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Corolla 10'da 11

20 Temmuz 2013 13:03
Yeni Corolla 10'da 11
Tweet It! Facebook

“Türkiye üretimine geri dönen ve son şekliyle en iddialı tasarım markalarını bile kıskandıran yeni Toyota Corolla, 11. nesliyle artık sadece mantığa değil, duygulara da hitap ediyor…”

Toyota Corolla, aslında 1990'lara gelinceye kadar, hiç de sıkıcı olmayan tasarımlarla ilgi çeken, az tüketen ve sağlam bir otomobil olarak ün salmayı başarmıştı… 1974'te ilk kez çıktığı dünyanın en çok satılan otomobili kürsüsünden özellikle geçtiğimiz 25 yıldır hiç inmemişti. Hatta 1997'de VW Kaefer'i bile sollamayı başarmıştı… Ancak, bundan önceki bazı jenerasyonlarda, dünyanın her köşesindeki müşterilere kendini beğendirmek için olsa gerek, pek alkış toplamayan tasarımlarla yollara çıkmıştı… Ama yine en çok satılan kompakt sedan olmuştu!.. 

Son üç nesildir, C segmenti Toyota'ların proje direktörlüğünü yürüten ve Corolla'nın baş mühendisi olan Shinichi Yasui, "niteliklerimiz ortada, şimdi ise Corolla'ya heyecan katma zamanı" diyor!..

Gerçekten, dünyanın en çok satılan otomobili gibi bir ünvanı korumak, hiç kolay değil!.. GM'den Ford'a ve VW'ye tüm devler, bu ünvan için büyük savaş veriyorlar. Bu sebeple de Toyota yönetimi, "mütevazı" Corolla'nın artık stil sahibi olmasına da karar vermiş ve çok da iyi yapmış!.. Toyota'nın yeni İkonik Dynamism tasarım anlayışıyle baştan aşağı değiştirilen Corolla'nın "dünya liderliği" tahtını korumaya devam etmemesi için hiç bir neden yok.

"Keskin Bakış"lı büyük Japon ve Amerikan Toyota sedanlarını hatırlatan yeni ön panjurunun altında GT-86 tarzı sportif ve keskin hava girişlerine sahip tasarım "under priority", ilk bakışta "omuş" dedirtiyor. Öndeki sert hatların iç ve dış bükey hareketlerle arkaya kadar uzanması ve arka tasarımda da "sıkı" bir form elde edilmiş olması, uzun bir aradan sonra Corolla'ya "güzel" dememizi sağlıyor… Bu arada hakkını yemeyelim, 10. jenerasyon da, hiç fena değildi!.. Beğenmediklerimiz özellikle, küresel satış rekorları kıran 1996-2006 arasındakilerdi…

Şu ana kadar ayda 100 bin ortalama ile 40 Milyon adet Toyota Corolla üretildi!.. 11. jenerasyon ise dünya çapında 16 fabrikada üretilmeye başlanıyor. 150 ülkenin toplamında dakikada 2 Corolla satış rekorunun devam edeceği, kesin!.. Öncelik ise, tüm Toyota fabrikaları arasında en yüksek üretim kalitesini sunan Adapazarı fabrikasına verilmiş. Türkiye'yi, ABD ve Tayvan takip edecek… 

Yeni Corolla'nın özellikle de kabin içini beğenmeyen çok az olacağı iddia ediliyor. 92 mm büyütülmüş 706 mm'lik arka koltuk diz mesafesinin Avensis'ten bile geniş olması, 10 cm uzatılmış dingil mesafesinin getirdiği en önemli avantaj olduğu fark ediliyor. Avensis ile aynı platformda olmasa bile, 2.7 metrelik aynı dingil mesafesine sahip olması, ikinci nesil Toyota Touch kabin içi bilgi sistemleri, S-IPA denilen dikine de park edebilen kullanımı çok basit akıllı park asistanı ve dış bükey ön konsolun muhteşem tasarımı, yeni Corolla'ya resmen segment atlatmış gibi görünüyor. 

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yeni "güzel" Corolla'nın öncekine göre çok daha fazla satacağını belirtebiliyor. Türkiye parkında 273 bin adet Corolla, demekki yeni nesille birlikte C segmenti sedan pazarının dominantı olabilecek.

Türkiye'deki müşterilerin çok hoşuna gidecek dizeldeki MultiMode şanzımanın 2.500 TL, benzinlideki CVT'nin de 3.500 TL fark ile satılacak olması, Türkiye yolları için yanakları güçlendirilmiş özel üretim lastikler, tüm bu güzel tasarımın daha da beğenilmesini sağlayacak. 

Direksiyon hassasiyetini yükselten tümüyle elektrikli direksiyon sisteminin motora yük bindirmemesi, torsiyonel rijiditenin maksimize edilmesi için aracın arka tarafındaki kaynakalrın yüzde 20 oranında artırılması, vesaire… Yeni Corolla, artık Alman rakiplerinin de karşısına "sağlam" olarak çıkıyor!..

Öncelerin "düz" sedanı, artık karakter sahibi bir otomobil oluyor!..  Bunu söyleyebiliyoruz, çünkü, artık eskisi gibi yumuşak sürüş de, akıcı ve biraz da sert bir sürüşe değişmiş… Otobandaki stabilitesi, virajlardaki emin manevraları ve yüksek hızdaki sessizliği, kullanan herkesin hoşuna gidecek!..

Gündüz yanan LED farları, far grubuna entegre krom çıtalar ve krom bagaj kapağı ile birleşen arka far grubu, Corolla'ya belki de ilk kez prestij vurgusu veriyor… Yeni Corolla, 4620 mm uzunluğu, 1775 mm genişliği ve 1465 mm yüksekliği, bir önceki nesile göre 80 mm daha uzun, 15 mm daha geniş ve 5 mm daha alçak tavan yüksekliği farkı yaratıyor. Gövde yapısının bazı bölümlerinde hafif metal kullanımı ile sağlamlık artırılırken genel ağırlıkta bir miktar düşüş sağlanmış. 

Yeni Corolla, İnci Beyazı, Avangart Bronz, Okyanus Mavi ve Açık Siyah olmak üzere 4 yeni renk ile birlikte 9 renk seçeneğine sahip. Aerodinamik sürtünme katsayısı 0,29 Cd’den 0,27 Cd’ye düşürülen yeni Corolla, kabin sessizliği, yakıt tüketimi ve CO2 emisyon değerini minimum seviyelerde tututuyor. Aracın üzerindeki hava akımını yumuşatmak için geliştirilen tavan hattı yeni tasarımın en önemli ayrıntısı olarak öne çıkıyor. Ön sis farlarının konumu ile ön ve arka tamponların tasarımı “aero-corners” hava türbülansını engellemek için kombine edilmiş. Formula 1 teknolojisi  “sakana aero” temel alınarak, dizayn edilen kanatçıklara, otomobilin dengesi ve kontrolünü sağlamak için yan aynalarda ve arka farlarda yer verilmiş. Ön spoiler ve düz alt zemin ile Yeni Corolla’nın altındaki hava akımının optimize edilmesi hedeflenmiş.

Dingil mesafesinin 2700 mm’ye çıkarılması, yeni Corolla’da yolculara en konforlu ortamı sağlamak adına tasarlandı. Bu yeni tasarımdaki arka koltuk diz mesafesi de 92 mm artırılarak 706 mm’lik sınıf lideri pozisyonu elde edildi. Yeni Corolla’nın sürücü pozisyonu da kapsamlı bir şekilde revize edildi. Koltuk yükseklik ayarı 15 mm artılarak 60 mm’ye, koltuğun ileri geri kayma ayarı da 20 mm uzatılarak 260 mm’ye ulaştırıldı. Direksiyon simidinin açısı da 24 dereceden 22 dereceye indi. Böylelikle sürücünün daha ergonomik bir sürüş pozisyonuna sahip olması hedeflendi.

Yeni Corolla’nın bagaj kapasitesi de büyümüş ve 452 litreye çıkarılmış. Kaporta ile tampon arasına ekstra absorbe edici materyaller yerleştirilerek kabin içindeki ses asgariye indirilmiş. 

Bej ve siyah olmak üzere iki farklı iç kabin renk seçeneği ile sunulan Yeni Corolla’da yumuşak dokunuşlu materyaller, krom detaylar, mavi ışıklandırma, lake siyah kaplamalar, yeni iç tasarım özellikleri arasında ilk göze çarpanlar. 

Donanım paketleri ise, Life, Active, Advance ve Premium… Life versiyonundan itibaren 7 hava yastığı, VSC, Yokuşta Kalkış Destek Sistemi gibi güvenlik özelliklerinin yanısıra elektrikli ön ve arka camlar, ön kol dayama, direksiyondan kumandalı müzik, gündüz yanan LED farlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar standart olarak yer alıyor. Yeni Corolla’nın tüm versiyonları ayrıca otomobilin kitlenmesinden sonra 30 saniye süresince yanmaya devam edecek far sistemi Follow Me Home ile de donatılmış. Üst versiyonlarda bu özelliklere ilave olarak deri direksiyon, elektrikli katlanabilen yan aynalar, ön sis farı, alüminyum alaşımlı jantlar, benzinli versiyonlarda cruise control, geri görüş monitörü, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, deri kumaş koltuk, far yıkama ve ön-arka park sensörü gibi özellikler de sunuluyor.

Yeni Corolla’da iyileştirilen sürüş pozisyonunun yanı sıra, ergonomik ve kolay kullanım için direksiyon üzerine yerleştirilen düğmeler sürücüye büyük kolaylık sağlıyor. Çok amaçlı düğmeler ile dizellerdeki vites değiştirme, telefon, müzik, hız limiti, ekran ayarı gibi birçok kontrol tek noktadan yapılabiliyor. Yeni Corolla, Premium versiyonunda smart entry & start sistemine ve otomobilin sağ ve sol bölgesinde ayrı sıcaklık kontrolü sağlayan dual zone-çift bölgeli otomatik klima sistemine de Active versiyonundan itibaren sahip… İçeriden bagaj açma düğmesinin yanısıra akıllı giriş ve çalıştırma özelliğine sahip modellerdeki uzaktan bagaj açma düğmesi rahatça yükleme ve boşaltma imkanı tanıyor. 

Premium versiyonunda standart olan Kolay - Akıllı Park Destek Sistemi olan S-IPA ile ön ve arka yan tamponlar üzerinde bulunan sensörler kullanılarak sürücü çok daha dar alanlara otomatik olarak paralel park edebiliyor. 

Erişilebilir fiyata sahip araç içindeki multimedya uygulamalarıyla eğlenceli bir sürüşü de garantileyen Toyota, Advance donanımından itibaren opsiyonel olarak dokunmatik multimedya ekrana sahip Go navigasyon sistemli Toyota Touch 2 ile son teknolojik özellikleri sunuyor. Advance donanımından itibaren standart olan Toyota Touch 2’nin, 6.1 inç 800x 480 çözünürlüğe sahip WVGA dokunmatik ekranı bulunuyor. Bu sistem AM/FM radyo, CD/MP3 çalar, Bluetooth, cep telefonu bağlantısı ile müzik dinleme imkanı USB vasıtasıyla müzikçalarlar ile bağlantı kurulması gibi özellikleri bir arada topluyor ve ayrıca geri görüş kamerası da bu sistemde standart olarak sunuluyor.

Toyota’nın Go navigasyon sistemli Touch 2 teknolojisi, Toyota Touch 2 teknolojisinin daha da geliştirilmiş hali. Go navigasyon sistemli Touch 2’de özellikleri arttırılmış bir multimedya sistemi bulunurken, çok özellikli ve ayrıntılı navigasyon da sunuluyor. Go navigasyon sistemli Toyota Touch 2’de ayrıca aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 20 dil seçeneği mevcut. 

Güvenlik donanımları arasında sürücü diz hava yastığı dahil olmak üzere 7 hava yastığı, Elektronik Çekiş Kontrol sistemi (TRC) ve Araç Denge Kontrolü (VSC) ile Yokuş Kalkış Destek (HAC) sistemleri bulunan yeni Corolla’da çarpışma güvenliği performansı Bilgisayar Destekli Mühendislik CAE ile maksimize edilmiş ve defalarca yeniden teste tabi tutulmuş. Enerji absorbe edici donanım ve sağlamlaştırılmış kabini sayesinde ön arka ve yan çarpma performansı da yeni Corolla’yı çok daha sağlam kılıyor. 

11. Corolla yola çıkarken en düşük emisyon ve sınıf lideri yakıt ekonomisini hedefliyor. Yeni Corolla’nın 6 ileri manuel şanzımanlı 1.33 lt benzinli versiyonunda 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 5.6 litre olarak gerçekleşirken, CO2 emisyonu da 129 gr/km olarak ölçümlenmiş. Manuel şanzıman seçeneğine oranla daha düşük yakıt tükemi sunan CVT şanzıman seçeneğine sahip 132 HP 1.6 Valvematic benzinli Multidrive S versiyonda ortalama yakıt tüketimi de yüzde 27 azaltılarak 100 km'de 5.6 lt olurken, CO2 emisyonu da manuel şanzımanlı modele göre 9 gram daha düşürülerek 130 gr/km olarak hesaplanmış. Yeni Corolla’nın 6 ileri manuel ya da 6 ileri multimode şanzıman seçeneği ile sunulan ve Euro 5 normlarına uyumlu 1.4 D-4D motora sahip dizel versiyonu tam bir yakıt cimrisi. 6 ileri manuel şanzıman Yeni Corolla 1.4 D-4D 100 km’de 4,1 litrelik yakıt tüketimi ve 106 gr/km’lik CO2 emisyonu ile de dikkat çekiyor.

Bu arada yeni Corolla 1.33 Dual VVT-i Life ile en ekonomik şeklini 45.400TL'lik fiyatıyla gösteriyor. 1.6 Valvematic Active 51.400 TL ve sürüşün en ekonomik olması isteyenler için ise 1.4 D-4D Life modeli 58.900 TL'lik fiyatlarla müşterileriyle buluşacak!..

Ne dersiniz?.. 10 üstünden 10 puan vermek, biraz az olacak, galiba!..


Toyota Corolla izlenimim, 15 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Toyota Corolla japon

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...