FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW i3 Çok Ciddi

24 Temmuz 2013 00:50
BMW i3 Çok Ciddi
Tweet It! Facebook

“Elektrikli otomobiller arasında ilk kez tümüyle ConnectedDrive teknolojisini kullanacak olan BMW i3, artık konsept kabuğundan sıyrılıyor ve nihayet gerçek üretime geçiyor.”

29 Temmuz 2013 15:25'ten itibaren Londra, New York ve Pekin'de eşzamanlı gerçekleşen dünya prömiyerini naklen yayınladığımız BMW i3 için ayrıntılara girmeden, önce kısa lansman notlarımızı paylaşalım:

29 Temmuz 2013'teki Londra, New York ve Pekin'deki paralel dünya prömiyeri, bireysel taşımacılık tarihinde bir kilometre taşı!.
Tümüyle elektrikli BMW i3 Almanya fiyatı 34.950Euro!.. 
Range Extender opsiyonlusu ise 39.450Euro!..
Bir 320dA /8 ileri otomatik) modeline göre 3 yıllık kullanım maliyeti yüzde 40 daha az!..
0-60 km/h hızlanma 3.7 saniye!..
BMW'nin tümüyle elektrikli bu küçük aracı Kasım ayında yollarda!
BMW i3 tümüyle "ConnectedDrive" kullanacak dünyanın ilk elektrikli aracı! 
İddia çok büyük!
BMW i3 üretimiyle, başta Tesla olmak üzere Nissan Leaf ve Renault Z.E. gibi EV'çiler endişelenmeye başlayabilir!..
Şimdi ayrıntılar...
 
BMW"nin Leipzig fabrikasında gerçek üretimine başlanan BMW i3'ün konsept halini andırdığı doğru, fakat farklılıklar da hiç az değil!.. 
Yepyeni bir ön tampon, çok farklı ön farlar ve sis lambaları, ilk göze çarpan mantıklı değişim olmuş...
Yarı saydam kapılar da, normal kullanıma çok daha uygun hale getirilmiş ve arka koltuklara geçiş için de geriye doğru açılan "yarım" kapı mantığı kullanılmış. 
Kabin içinde ise, köşeli hatlar ve normal otomobillerde görmeye pek alışkın olmadığımız kaplama ve döşeme materyali kullanılmış.  
İki kollu direksiyon simidi, metalik süslemeler ve tek başına duran iDrive ile gösterge ekranları da, sektör yenilikleri olarak fark ediliyor.
Metalik vurgular ve ahşap da, ultra modern i3'ü bildiğimiz otomobil kavramına benzeten detaylar...

Giriş versiyonunda 22 kWh Lithium-Ion bataryayla 125 kW yani 170 HP'lik bir elektrik motor taşıyacak olan i3,  250 Nm'lik maksimum torkuyla  0-100 km/h hızlanmasını 7.2 saniyede gerçekleştirecek!.. 150 km/h sınırlandırılmış maksimum hızı ve tek şarjla 130 ila 160 km'lik menzili ise hiç fena değil!..

BMW i3, yolda kalmamak için "range-extender" versiyonunu da müşterilerine sunuyor. Tümüyle elektrili şekli gibi aynı alt yapı, fakat ek olarak sadece jeneratör olarak görevlendirilmiş 2 silindirli 650 cc'lik bir motorla donanmış olan bu "menzil uzatan" şeklinin, yeniden şarj edilmeden veya yakıt almadan menzilinin 300 km olması ise, bir başka beğenilesi özellik!..

BMW i, premium mobilitesinde yeni bir hareketi temsil ediyor. i3 ile bu yeni alt marka tanıtılıyor.. BMW Grubu da, böylece en yenilikçi ve sürdürülebilir premium otomobil firması olarak lider konumunu güçlendiriyor. i3 ve sonradan gelecek olan i8 gibi ürünler ve ConnectedDrive gibi hizmetler, devrim yaratan bir yaklaşım çerçevesinde şekillendirilmiş; yani sürdürülebilir premium mobilite için amaca dönük tasarım ve amaca yönelik üretim hedeflenmiş.

BMW i3 ile otomotiv sektörümüzde yeni bir gün başlıyor!.. "BMW i – Born Electric" ile bireysel mobilite için yeni bir çağ açılıyor!.. 

İlk etapta, 2013 yılı itibarı ile yeni alt marka altında BMW i3 ve ardından BMW i8 olmak üzere iki model hazırlandı...
BMW Grubu ayrıca, önümüzdeki yıllarda mobilite hizmetlerinin çeşitliliğini belirgin bir şekilde arttırmak için New York'da BMW i Ventures adı altında 100 milyon dolarlık yatırımla bir Girişim Sermayesi şirketi de kurdu. 

BMW i markası, 2007'den bu yana sürdürülebilir mobilite çözümlerini araştıran bir BMW Grubu beyin takımı çalışması olan i projesi dahilinde geliştirilen otomobilleri ve hizmetleri bünyesinde barındırıyor. Değişen müşteri ihtiyaçlarıyla birlikte elektrikli sürüş sistemleri ve hibrid otomobiller gibi alternatif aktarma sistemlerine yönelik artan talebe yönelmiş bu proje, büyük şehirlerde, çeşitli mobilite konseptlerininin avantajlarını tek bir pakette akıllı bir şekilde birleştiren bir çözüm olarak sunuluyor.

Eski adı Megacity Otomobili olan BMW i3, BMW Grubu'nun şehir için üretilmiş, tamamen elektrikli ilk seri üretim otomobili oluyor. LifeDrive mimarisi olarak bilinen devrim niteliğindeki bir yapı üstünde hazırlanmış olan i3'te aktarma organları alüminyum bir yürüyen aksam içerisine yerleştirilmiş ve yolcu hücresi güçlü ama çok hafif karbon fiberle güçlendirilmiş plastikten (CFRP-Carbon Fibre-Reinforced Plastic) oluşuyor. Akülerin getirdiği ekstra ağırlığın etkisi, bu şekilde minimize ediliyor. Artırılmış elektrik kullanımıyla donatılmış "iyi" sürüş dinamikleri garanti ediliyor!..

Diğer yanda BMW i3 ile kullanılmaya başlanan yeni nesil ConnectedDrive teknolojisi, standart donanım olarak sunuluyor!..
Elektrikli mobilite ve gelecekteki mobilite taleplerine yönelik olarak özel olarak geliştirilmiş BMW ConnectedDrive hizmetleri ve sisteme entegre bir SIM kart ile birlikte sunuluyor. Yerleşik SIM kart, kullanım ömrü boyunca otomobilin BMW ConnectedDrive hizmetleriyle en uygun şekilde bağlantı kurmasını olanak sağlıyor. BMW i3, BMW i ConnectedDrive hizmetlerini içeren bir navigasyon sistemiyle donatılmış ve elektrikli mobilitenin özel gereksinimlerine göre, geleceğin dünyasının ihtiyacı olan esnek, bireysel ve kullanımı kolay mobilite taleplerine yanıt verecek şekilde tasarlanmış.

Bunun örnekleri arasında Sürüş Mesafesi Asistanı, mevcut şarj istasyonlarının genel görünümü, en verimli rota hesaplama, Akıllı Acil Durum Çağrısı, toplu ulaşım seçeneklerine erişim kolaylığı, aşırı enerji deşarjına karşı Batarya Koruması özelliği de içeren BMW TeleServices ile BMW i Remote uygulaması ve BMW ConnectedDrive İnternet portalından erişilebilen diğer hizmetler yer alıyor.

BMW i3 otomobil ve sürücü arasında bilgi akışını sağlayan ve bilgi/eğlence ile iletişim fonksiyonlarının yönetildiği arayüzlerin yer aldığı yüksek kaliteli iki ekrana sahip.
Direksiyon kolonunun üst kısmına yerleştirilmiş, hız ve mesafe gibi sürüşle ilgili verilerin görüntülendiği 6.5 inç boyutunda geniş bir ekrandan başka; ön panelin merkezinde yer alan 8.8 inç boyutunda ikinci bir ekran ise BMW i ConnectedDrive aracılığıyla dış dünyaya bağlanan navigasyon sisteminden alınan bilgiler gibi verileri görüntüleniyor. Bu merkezi ekran, sürücü ve öndeki yolcunun otomobilin durumundan ve motor sistemlerinin çalışma modundan tam anlamıyla haberdar olmalarına olanak sağlıyor. 

Elektrikli otomobillerin sürüş menzili büyük oranda sürüş stiline bağlıdır.
BMW i3 modelinde kullanılan BMW eDrive teknolojisi, otomobilin tam  olarak şarj edilmiş batarya ile 160 kilometrelik bir mesafeyi kat ettiriyor.

BMW ConnectedDrive hizmetleri yola çıkmadan önce sürücüye otomobilin mevcut menzili hakkında gerçekçi tahminler sunuyor.

Ağa bağlı navigasyon sisteminin temel unsurlarından biri de, planlanan rota üzerindeki ilgili tüm değişkenleri göz önünde bulundurarak hassas, güvenilir okuma sunan dinamik menzil hesabı yapabilmesi...
Batarya şarj durumu, sürüş stili, elektrikli konfor fonksiyonlarının faaliyeti ve seçili sürüş modu, rotanın topografisi ve geçerli trafik düzeyi ile birlikte tahmini menzil hesaplaması sırasında göz önünde bulunduran sistem, yokuş tırmanma sırasında ve dur/kalk trafikte veya trafik sıkışıklıklarında kullanılacak ekstra enerji miktarını belirleyerek menzil hesabını buna uygun olarak azaltır.
Hesaplamaya en son ve detaylı, gerçek zamanlı trafik verileri de katar.  Bilginin yüksek performansla analiz edilmesi ve değerlendirilmesi sürekli olarak BMW ConnectedDrive sunucuları tarafından yürütülür.
BMW i3'ler, yerleşik SIM kartları sayesinde ConnectedDrive sunucularıyla sürekli bağlantı halinde kalarak bu ağ bağlantısını her zaman son derece hassas, gerçek zamanlı bilgi için kullanırlar.

BMW i ConnectedDrive mevcut enerji rezerviyle ulaşılabilecek tüm noktaları bir araya getirerek, navigasyon ekranında başlangıç noktası otomobilinizin mevcut konumu olan bir ağ grafiği oluşturur.
Sürücü otomobilin enerji tüketimini aktif olarak etkileyebileceğinden ve sürüş modunu değiştirerek menzil üzerinde etkili olabileceğinden, menzil hesaplamasının grafik sunumu her zaman iki şekilde yapılarak, hem COMFORT hem de ECO PRO modlarında sürücünün geçerli menzili görmesi sağlanır.

ECO PRO+ modu seçildiyse sürücü bu moda ait menzili de görebilir, böylelikle sürüş modu değiştirildiğinde fazladan ne kadar mesafe kazanılabileceğini bilmek de mümkün...
Sürüş Mesafesi Asistanı kalan sürüş mesafesinin ne zaman kritik seviyeye ulaşacağını algılayabilir ve sürücüye daha verimli bir sürüş modu, daha ekonomik bir rota seçmesi ya da gerekirse yakında bulunan bir şarj istasyonuna uğraması yönünde tavsiyede bulunabilir.
BMW i3, bir ortak yaşam oluşturmak üzere planlanmış bu ağa bağlı kalarak, BMW EfficientDynamics enerji yönetimi için BMW ConnectedDrive hizmetlerinden maksimumda faydalanır.

Sürücü, varış noktasına ulaşıldığında, çevresindeki şarj istasyonlarını görebileceği ve hatta boş yer olup olmadığını öğrenebileceği bir ekrandan yararlanabilir.
Günümüzün genel kullanıma sunulan hızlı şarj tesislerinde bataryanın %80 oranında şarj edilebilmesi yalnızca 30 dakika sürer, bu durum bir yemek molası ya da bir alışveriş sırasında otomobile bir 120 kilometreye daha yetecek kadar enerji depolanabileceği anlamına gelir.
Otopark hizmeti sunanlar ve genel kullanıma sunulan şarj istasyonu tedarikçileri ile akıllı telefonlar ve navigasyon sistemleri sayesinde, BMW ConnectedDrive hizmetleri müşterilerine genel kullanıma açık şarj istasyonu altyapısına son derece güvenilir erişim sağlar ve BMW i ChargeNow kartı aracılığıyla basit ve şeffaf bir ödeme yöntemi sunar.

Etiketler: ConnectedDrive i3 BMW Isetta EV electric elektrikli range-extender iDrive i Remote eDrive ECO PRO EfficientDynamics ChargeNow CFRP Carbon Fibre-Reinforced Plastic karbon fiber plastik Megacity i Ventures Born Electric

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..