FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Süper Elektrikli GMC Hummer

09 Ağustos 2021 23:12
Süper Elektrikli GMC Hummer
Tweet It! Facebook

“Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…”

Amerikalılar kamyonetlere ve iri SUV’lere eskiden beri “truck” diyorlar… Sadece kamyon, ya da kamyonet değil, yük vagonu veya alışveriş aracı işlevini seviyorlar… Ve elbette bu araçlardan sınırsız fonksiyon ve kapasite umuyorlar… İşte bu “truck”karın zirvesinde ise, askeri kökenli bir efsane var!..

Amerikan ordusu için High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle HMMWV isminde AM General tarafından arazide engel tanımayan Gama Goat’ların yerini doldurmak üzere 1983’te üretime girmiş olan ilk Humvee’ler, 1991 Körfez Savaşı ile tüm dünyada tanınca sivil kullanım için de talepler almaya başlamıştı. Hatta, AM General, sivil kullanım için klimalı ses sistemli ve zırhı olmayan bir Humvee versiyonunu da satmaya çalışmıştı. Ancak, 1999 yılında General Motors, Hummer markasını alıp, H1 ve ardından GMC Canyon platformlarında H2 ile H3 modellerinin üretimine başlamış, fakat istenilen kârlılık oluşturulamayınca, Rusya Kaliningrad’daki Avtotor tesisindeki montaj dahil üretim 2010 yılında sonlandırılmıştı. 

Fakat, şimdi bir marka olarak olmasa da, bir model ismi olarak, Hummer yeniden karşımızda!.. GMC çatısı altında elektrikli süper “truck” serisi, “Hev” yani Hummer EV, PickUp ve SUV seçenekleriyle artık elektrikli araçlar dünyasının zirvesine tırmanıyor.

General Motors’un yeni elektrikli platformun kurulduğu Detroit Hamtramck’taki Factory Zero’nun dahi baş mühendisi Al Oppenheiser, “yol performansı ve arazi kabiliyetinin olağanüstü bir dengesini sunan benzersiz bir yapı geliştirdik. Hummer’ın taktik araç rolünü pekiştiriyoruz.” diyor. Yani eski 6,6 litrelik dev dizel motorlu H1’lerin ve asıl yerini aldığı 6,2 litrelik benzinli V8’lerin yerine hiç bir engelde takılmaması için olabilecek en güçlü elektrik motorlarıyla donanmış bir modern arazi canavarı yaratılmış.

Üstelik optimum enerji kullanım tahmini yapabilen ve elektrik tüketimini gerçek zamanlı olarak izleyen myGMC gibi ultra modern uygulamalarıyla uydu sinyallerinin yardımıyla arazi yollarını keşfetmek ve gezinmek için yeni yol haritalarını kendisi işleyebiliyor ve çizebiliyor. 

19,2 kW AC şarj, 120V / 25A / 3kW jeneratör işlevi ve diğer elektrikli araçlara bile 240V / 25A / 6kW şarj imkanı sunarak, dışarıya bir Güç İstasyonu gibi bir yedek jeneratör hizmeti de sunabiliyor.

Hummer EV'nin yapısal bir unsur gibi şasiye entegre 800 Voltluk çift katta dikey ve yatay istiflenmiş 20 modüllü 300 kW şarj kapasiteli batarya yapısında endüstride bir ilk olan şarj sırasında pilleri mekanik olarak paralel moddan seri moduna geçiren teknoloji ve 50’den 200 kWh’e kadar kapasite ölçeklendirilmesi mümkün imiş… 

Infinity Roof ve Bose audio gibi azami yolculuk keyfi yaşabileceğiniz lüksü, olabilecek en iyi arazi oranları ve manevra kabiliyetini maksimize eden CrabWalk denilen çapraz hareket etme özelliğinden başka aracı 25,7’den 30,2 santimetreye yükselten Extract moduyla karşınızda tümsek aşma stresini de bitiriyor. Yengeç modunda ön ve arka tekerlerin yönü diagonal değişerek aracın yan yan gitmesi ise, otomotiv dünyası için adeta bir sihir…

Heavy-Duty tipi bilyeli yivli yarım şaftlar, yani küresel mafsallı yarım miller, yeni Hummer’a şaşırtıcı bir engellerden sıyrılma kabiliyeti kazandırırken; arazide tüm tekerlekleri yönlendirme ve dönüş çapını 13,5'ten 11,3 metreye düşüren bu yengeç moduna sadece bir düğmeye basılarak geçilmesi, bu araç üstündeki mühendisliğe hayran olmamızı sağlıyor, 

Tüm tekerleklerinde 830 beygir gücü ve çift aksta toplam 15.600 Nm’lik maksimum tork sağlayan, önde tek ve arkada çift, üç motorlu maksimum 563 km menzilli, geleneksel bir tahrik sisteminin ve geleneksel tahrik akslarının kısıtlamaları olmaksızın her bir tekere muazzam güç ve kontrol sağlayan Ultium Drive sistemiyle “Watt To Freedom” ayarına geçildiğinde 3,6 saniyede 0-100km/h hızlanma da gerçekleştirebiliyor. Yüksek performans kullanımımında bataryanızı hemen boşaltır diye de endişe etmeyin, 10 dakikada 160 kilometrelik ek menzil vaadi de var…

GMC’nin açıklamalarına göre bugüne kadar hiç bir araçta ulaşılamamış “inanılmaz” bir yol ve arazi sürüş kabiliyeti sunacak olan Hev’in sürücüsü, tek pedallı sürüşün yanında direksiyon üstündeki pedallarla fren pedalına basmadan aracı tam olarak durdurabilen ve reöenerasyonla aracı geri besleyen “Regen on Demand” sistemini kullanarak, Hev’in performansını hangi durumlarda ve ne ölçüde yönetebileceğinize komut verebiliyor. Bu arada otomatik şerit değiştirmeyi de kapsayan GM’in otonom 3. seviye Super-Cruise sistemiyle sürüş asistanlarının direksiyonu tutmadan autopilot modunda aracı ilerletmesinin de mümkün olacağı açıklanıyor. 

Kalın vites kolunun hemen gerisindeki yuvarlak sürüş modu düğmesiyle ise, ön ve arka akstaki tork dağılımı 5 ayrı programda seçilebiliyor. Havalı amortisörlerle 15 santimetreye kadar aracı yükseltebildiğiniz Extreme Off-Road paketiyle minimumdan itibaren 33 cm artiküler hareketli adaptif suspansiyon ayarı da buradan yapılırken, gövde altındaki UltraVision7 kameraların 18 farklı açıdan görüntüleri sürücüye sunulmaya başlıyor. 

Tork çıkışı, diferansiyel kilitlerinin çalışması, lastik basıncı, maksimumda 50’lik yaklaşma ve 49 derecelik uzaklaşma açıları, 81,3 cm’lik su geçiş derinliği, patinaj kontrolü ve bunun gibi onlarca telemetri verisi bu yeni nesil Hummer’ın kontrolünü amatörler için bile basitleştiriyor. 

Tam bağımsız suspansiyondaki doğrudan e-motorlara bağlı dört teker geometrisinde; öndeki elektronik diferansiyel kilidiyle çekiş kuvvetinin yüzde yüzünün ön tekerlere aktarılmasını sağlanırken, arka tekerler için sınırlı kaymalı diferansiyel bir tork vektörleme bilgisayarıyla simüle ediliyor.

5.51 metrelik uzunluğu, dev aynaları hariç 2,2 metrelik genişliği ve 3,445 milimetrelik dingil mesafesiyle PickUp halinden farklı ve yarım metre daha kısa olan olan 5 metre boyundaki SUV şeklinde 3.218 milimetrelik dingil mesafesinin üstündeki tavan farkından bahsedebiliriz. Bu arada Pickup Hev’in tüm SkyPanel tavan parçalarının sökülüp öndeki kaput altındaki “Frunk” bagaja yerleştirilerek I-Bar desteğiyle açık tavan havasının yaşanabileceğini de söyleyelim. Daha kısa yapıyla arazide PickUp’ın 34,4’lük derecesiyle daha iyi rampa açısına sahip olunabilecek yerden 40 cm yükselebilen SUV Hummer, PickUp’a göre 50 santimetre daha dar bir dairede dönebiliyor.

Eski Hummer’lardaki gibi sürücü ve yolcuyu ayıran geniş bir orta konsola sahip kabin içi, fazlasıyla kaba görünse de merkezdeki 13,4 inçlik devasa dokunmatik ekranı ve 12,3 inçlik dijital sürücü monitörü, “full” donanımda 113 bin dolarlık bu yeni nesil Amerikan “taktik” aracını çok modern gösteriyor.

Fakat 10.000 Nm ve 630 HP’lik EV2 giriş donanımlısının 480 km menziliyle 80 bin, EV2X’lerin 90 bin ve Edition 1 olmayan EV3X seçeceğinin de 100 bin dolarlık fiyat etiketleriyle 2022 üretimi için bile ABD’de şimdiden satılıp bittiğini de söyleyelim.

Tamponlarındaki iri çeki demirleri ve 35 veya 37 inçlik Goodyear Wrangler Territory MT OffRoad lastiklerinin taştığı abartılı dodikleriyle eski H2’lerden kesinlikte daha sert bir tasarıma sahip olan Hummer EV, motor kaputu hatlarıyla ilk nesil H1’leri de hatırlatıyor. Yüksek panjuru boyunca LED ışık kümesi gözünüzü kamaştırsa da, Hev’in tüm yürür aksamının yüksek gövdenin altına saklandığı aklınıza bile gelmiyor. 

Bu arada gövde altı korumasının ve kaya kaydırıcılarının tümüyle çelik olduğunu, dolayısıyla doğa sürüşlerinde mukavemetli martensitik üst ve alt tabakalar arasına sıkıştırılmış koruyucu bir dik panel içindeki bataryaların güvenliğinin de sağlanabildiğini hatırlatalım.

Tüm gücünü eAWD yazılımıyla tek bir tekerleğe bile aktararak en zorlu sürüş koşullarında ve arazide takılmadan hareket ettirebileceğiniz, yüzde 60'lık derecelere ileri ya da geri tırmanabileceğiniz, sınırsız denilebilecek bir güce sahip, zeminin sağlam sertliğiyle bükülme ve deformasyonu azaltan yapısıyla Hummer “truck” efsanesi yeniden canlanıyor.

Etiketler: Hummer EV GMC eAWD truck Territory MT OffRoad tactical Frank Hev UltraVision extreme Regen on demand Watt to Freedom Heavy Duty Infinity roof Bose 800V Power generator SUV crab walk Ultium GM Super Cruise SuperTruck

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..