FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Scuderia Cameron Glickenhaus

26 Ocak 2021 00:45
Scuderia Cameron Glickenhaus
Tweet It! Facebook

“Bir adam çıkıyor, otomobil tutkusunu yarışmanın ötesine geçiriyor, önce kendine özel otomobil ürettiriyor, sonra da kendi otomobilini üretiyor ve Scuderia Cameron Glickenhaus 004S ortaya çıkıyor...”

James Glickenhaus, aslında New York’lu bir sinema yapımcısı. Fakat, müthiş de bir otomobil tutkunu… Özellikle 1931 Düsenberg J446, 1947 Ferrari Spyder Corsa, ’66 Lola T-70 SI 71-32 ve FERRARI P3/4 0846, ’67 Ford Mk IV J6 ve Dino Competizione ile 412 P 0854 gibi paha biçilmez antika eski yarış otomobillerinin de koleksiyoncusu… Üstelik, Pininfarina’ya Ferrari P 4/5 gibi kendine özel otomobilleri bile yaptırmış bir çılgın isim. Otomotiv dünyasının en pahalı ve en önemli “mücevher”lerine sahip olmasının yanı sıra, tüm bu inanılmaz otomobilleri plakalarıyla yollara çıkarıp sürüyor. Yani, süs olarak saklayanlardan değil, safkan bir otomobilci!..

Hatta daha da ileri gidip ailesinin finans şirketi Glickenhaus’un şemsiyesi altında SCG Scuderia Cameron Glickenhaus isminde bir otomobil markası ve üretim “garaj”ı oluşturarak, 5 ayrı modelin üretime bile geçmiş. Baja arazi yarışları için SCG Boot, 24 saat endürans pist yarışları için SCG 003, Le Mans prototip serisi için 007 ve retro tarzındaki 006’dan sonra caddelere çıkabilecek, homogasyonunu tamamladığı en “sakin” modeli SCG 004 modelini artık satışa çıkardı.

“Ham, mekanik, analog, Nürburgring için doğmuş ve Connecticut Dunbury’de elde üretim” olarak tarif ediyor, bu yarış pistinden çıkıp eve kadar normal trafikte gazlanabilecek canavarını…

Sürücüsü ortada üç koltuklu karbon fiber şesi ve gövdeli 004S modelinin yine sadece yarışlar için FIA onaylı 650 bin USD’lik C versiyonunu İtalya’da 520 beygir gücünde tüm gösterişli spoyler ve kanatlarıyla ürettiriyor. Her ayrıntısı yarış modifiyeleriyle fark edilen 598 bin USD’lik pistlerde eğlence için hazırlanan 850 HP’lik CS versiyonu da olan 004’lerin en ekonomiği, vergiler hariç 460 bin dolarlık “S” haline isterseniz istenilen yarış donanımı yine de opsiyonel olarak eklenebiliyor.

Michelin Pilot Cup Sport 2R lastikleri, forje OZ jantları, geri görüş kamerası ve akıllı telefonlar için bluetooth bağlantısı gibi daha sivil donanıma sahip 004S, elektrikli ayarlanabilen sürücü koltuğunun yanında geriye yerleştirilmiş yolcu koltukları, camlarda buğu giderici, klima, elektrikli açılan kapı ve camlar gibi “normal” özelliklere sahip. Standart vitesi Graziona’dan 6-ileri manuel, otomatiği ise opsiyonel…

Gelecekte Dakar yarışları için de 008 modelini düşünmeye başlayan James Glickenhaus’un asıl favorisi bu 004’ü 2017’den bu yana geliştiriyor. 004 serisinin plakalanabilecek “S” şeklinin İtalyan süper sport otomobillerine rakip olacağını açıkladığında, bir çok kişi çok ciddiye almamıştı… Fakat, SCG’nin diğer gerçek yarış modelleri, pist yarışlarında ve Dünya Endürans Şampiyonası’nda başarıyla boy göstermeye başlayınca, herkes “acaba gerçekleşiyor mu” diye sormaya ve aracın özelliklerine ilgi göstermeye başladı.

1.180 kilogramlık ultra hafifliği için aşırı sayılabilecek 5.0 litrelik V8 SuperCharger motorunun 650 HP ve 720 Nm’lik maksimum torkla nasıl bir performans ortaya çıkaracağı da merak etmeye başlandı…

Geleneksel SuperSport-Design kuralları bozulmadan, azami aerodinamizm için çizilmiş hatlarında, aracın burnu olabildiğince asfalta indirilmiş, büyük camlı kokpit ciddi şekilde öne çekilmiş… Yanlardaki büyük hava ağızları, çok zarif kuşaklı C sütununa doğru açılıyor ve hava akımı oradan arka kanadın altına taşınıyor. Çift egzost çıkışı da, arka stopları birleştiren kanadın alt ortasında görünüyor. Kubbe tavandan geriye uzanan jaluzi “cam” ve aşağıdaki devasa difüzör ise, aracın agresif tasarımını tamamlıyor.

Üç kişilik kabin içinde sürücünün tam karşısındaki 9 yuvarlak gösterge ve hemen sağdaki “yollu” vites kolu, bildiğimiz yerleşimlerden çok farklı. Dış aynalardan ayrıca kameralı geri görüşün iç aynaya da aktarılması, vitesin hemen arkasındaki Rallye-Timer yani tur zamanlarını kaydedebileceğiniz yarış tipli dijital saat gibi sıra dışı özelliklerin yanında telefonunuzu koyabileceğiniz bir yer de, düşünülmüş. Fakat, direksiyonda bir hava yastığının olmayışı da, ayrı bir tezat!..

Yarış versiyonu 004CS’teki kilitli jantlar, her tarafta hava girişi için solungaçları olan çamurluklar, modifiye edilmiş dış aynalar, tamamen dijital yarış tipi bir gösterge paneli, ekstra downforce elemanları ve çift kavramalı 7-ileri şanzımanın dizginlemeye çalıştığı 850 HP’ye yükseltilmiş V8 motorunun performansı, “sakin” 004S’te olmayan özellikler. Ve daha da vahşisi, GT ve GTE yarış sınıflarında ortalığı karıştırmaya başlayan safkan yarışçı 004C de, 004S’ten çok daha çirkin!..

004S’lerin homologasyon prototiplerinin hemen ardından 2018 yılınının sonunda ilk 25 adetlik ön üretim, ilk müşterilere teslim edilmiş. Kullanıcılarının yorumları, adeta birer test pilotu raporu gibi değerlendirilip, şimdi seri üretimine başlanan 004S’lerin olası tüm hataları giderilmiş. 2021 yılının sonuna kadar 250 adet üretilecek olan bu SCG 004’lerin en güzel görüntüsünün, 70 bin dolar ekstra ödenerek sipariş edilebilecek, “görünür” karbon fiber gövde için sadece şeffaf cila kaplanmış hali olduğunu da belirtelim.

Etiketler: Glickenhaus Scuderia Cameron 004S SCG GT GTE SuperSport WEC world endurance championship Michelin OZ hand made track performance 3 kişilik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Bir Yerli Hyundai Daha

Hyundai yeni B-SUV BAYON ile kompakt gövdede nasıl geniş bir iç mekana sunulabileceğini, gelişmiş güvenlik ve bağlantı elektronikleriyle nasıl ekonomik fiyata modern seviyenin yakalanabileceğini gösteriyor.

Rimac C_Two

IQ’su çok yüksek genç bir Hırvat, 1.194 beygir gücündeki bir hiper elektrikli ile tüm otomotiv dünyasının başını döndürüyor, Porsche ve Hyundai'den yatırım alıyor, hatta Bugatti ile flört ediyor...

Hyundai tam elektrikli Ioniq 5

Hyundai’nin tam 45 yıl önce piyasaya sunduğu ilk modeli PONY’den ilham alınarak tasarlanan IONIQ 5, sedan Ioniq 6 ve büyük SUV Ioniq 7 için de başarılı bir elektromobil işareti!..

Yeni S'in Küçüğü W206 Yeni C-Klasse

Mercedes, artık boyu 6,5cm artarak 4.75m'ye çıkan yeni C-Klasse için daha büyük ölçüler içinde 25mm daha uzun dingil mesafesiyle arka koltuklarda 21mm artan diz mesafesi ve yeni S-Klasse'nin çizgileriyle kabin içi lüksünü tercih etmiş... Orta Sınıf premium'larda ortalık çok karışacak...

Sadece 1 tane Lamborghini SC20

Sadece tek bir çılgın müşteri için ekstrem Essenza'nın tümüyle üstsüz Barchetta şekli, 770 beygir gücünde 6.5 litrelik atmosferik V12 motorlu Lamborghini SC20 üretildi!

Targa 4S Heritage Design

56 yıl öncesinin en güzeli idi, 56 yıl sonra da Heritage Design paketiyle o yılları hatırlatarak yine 911'lerin en güzeli!.. Coupe ve Cabriolet dünyasını yeniden tek bir gövdede bir araya getiren 911 Targa ve 4S Heritage Design Edition...

Bentley Mulliner Bacalar

Sadece 659 HP 6.0 lt W12 motoru değil, en küçük cıvatası bile ısmarlama, elde üretilmiş bir ustalık eseri!.. Olağanüstü düzeyde ayrıcalıkla bir snob İngiliz…

2021 992 GT3

20,8 km Nürburgring-Nordschleife zamanı da 6:59,927'ye çeken 510HP 470Nm yeni Porsche 911GT3 !.. 127,6 HP/lt 2,8kg/HP ile 0-100km/h 3,4 ve 0-200km/h 10,8 saniyelik 7-ileri PDK'dan başka 6 ileri AutoBlip'li manuel GT şanzımanı da var.