Scuderia Cameron Glickenhaus
Tweet It! Facebook
26 Ocak 2021 00:45

Scuderia Cameron Glickenhaus

“Bir adam çıkıyor, otomobil tutkusunu yarışmanın ötesine geçiriyor, önce kendine özel otomobil ürettiriyor, sonra da kendi otomobilini üretiyor ve Scuderia Cameron Glickenhaus 004S ortaya çıkıyor...”

James Glickenhaus, aslında New York’lu bir sinema yapımcısı. Fakat, müthiş de bir otomobil tutkunu… Özellikle 1931 Düsenberg J446, 1947 Ferrari Spyder Corsa, ’66 Lola T-70 SI 71-32 ve FERRARI P3/4 0846, ’67 Ford Mk IV J6 ve Dino Competizione ile 412 P 0854 gibi paha biçilmez antika eski yarış otomobillerinin de koleksiyoncusu… Üstelik, Pininfarina’ya Ferrari P 4/5 gibi kendine özel otomobilleri bile yaptırmış bir çılgın isim. Otomotiv dünyasının en pahalı ve en önemli “mücevher”lerine sahip olmasının yanı sıra, tüm bu inanılmaz otomobilleri plakalarıyla yollara çıkarıp sürüyor. Yani, süs olarak saklayanlardan değil, safkan bir otomobilci!..

Hatta daha da ileri gidip ailesinin finans şirketi Glickenhaus’un şemsiyesi altında SCG Scuderia Cameron Glickenhaus isminde bir otomobil markası ve üretim “garaj”ı oluşturarak, 5 ayrı modelin üretime bile geçmiş. Baja arazi yarışları için SCG Boot, 24 saat endürans pist yarışları için SCG 003, Le Mans prototip serisi için 007 ve retro tarzındaki 006’dan sonra caddelere çıkabilecek, homogasyonunu tamamladığı en “sakin” modeli SCG 004 modelini artık satışa çıkardı.

“Ham, mekanik, analog, Nürburgring için doğmuş ve Connecticut Dunbury’de elde üretim” olarak tarif ediyor, bu yarış pistinden çıkıp eve kadar normal trafikte gazlanabilecek canavarını…

Sürücüsü ortada üç koltuklu karbon fiber şesi ve gövdeli 004S modelinin yine sadece yarışlar için FIA onaylı 650 bin USD’lik C versiyonunu İtalya’da 520 beygir gücünde tüm gösterişli spoyler ve kanatlarıyla ürettiriyor. Her ayrıntısı yarış modifiyeleriyle fark edilen 598 bin USD’lik pistlerde eğlence için hazırlanan 850 HP’lik CS versiyonu da olan 004’lerin en ekonomiği, vergiler hariç 460 bin dolarlık “S” haline isterseniz istenilen yarış donanımı yine de opsiyonel olarak eklenebiliyor.

Michelin Pilot Cup Sport 2R lastikleri, forje OZ jantları, geri görüş kamerası ve akıllı telefonlar için bluetooth bağlantısı gibi daha sivil donanıma sahip 004S, elektrikli ayarlanabilen sürücü koltuğunun yanında geriye yerleştirilmiş yolcu koltukları, camlarda buğu giderici, klima, elektrikli açılan kapı ve camlar gibi “normal” özelliklere sahip. Standart vitesi Graziona’dan 6-ileri manuel, otomatiği ise opsiyonel…

Gelecekte Dakar yarışları için de 008 modelini düşünmeye başlayan James Glickenhaus’un asıl favorisi bu 004’ü 2017’den bu yana geliştiriyor. 004 serisinin plakalanabilecek “S” şeklinin İtalyan süper sport otomobillerine rakip olacağını açıkladığında, bir çok kişi çok ciddiye almamıştı… Fakat, SCG’nin diğer gerçek yarış modelleri, pist yarışlarında ve Dünya Endürans Şampiyonası’nda başarıyla boy göstermeye başlayınca, herkes “acaba gerçekleşiyor mu” diye sormaya ve aracın özelliklerine ilgi göstermeye başladı.

1.180 kilogramlık ultra hafifliği için aşırı sayılabilecek 5.0 litrelik V8 SuperCharger motorunun 650 HP ve 720 Nm’lik maksimum torkla nasıl bir performans ortaya çıkaracağı da merak etmeye başlandı…

Geleneksel SuperSport-Design kuralları bozulmadan, azami aerodinamizm için çizilmiş hatlarında, aracın burnu olabildiğince asfalta indirilmiş, büyük camlı kokpit ciddi şekilde öne çekilmiş… Yanlardaki büyük hava ağızları, çok zarif kuşaklı C sütununa doğru açılıyor ve hava akımı oradan arka kanadın altına taşınıyor. Çift egzost çıkışı da, arka stopları birleştiren kanadın alt ortasında görünüyor. Kubbe tavandan geriye uzanan jaluzi “cam” ve aşağıdaki devasa difüzör ise, aracın agresif tasarımını tamamlıyor.

Üç kişilik kabin içinde sürücünün tam karşısındaki 9 yuvarlak gösterge ve hemen sağdaki “yollu” vites kolu, bildiğimiz yerleşimlerden çok farklı. Dış aynalardan ayrıca kameralı geri görüşün iç aynaya da aktarılması, vitesin hemen arkasındaki Rallye-Timer yani tur zamanlarını kaydedebileceğiniz yarış tipli dijital saat gibi sıra dışı özelliklerin yanında telefonunuzu koyabileceğiniz bir yer de, düşünülmüş. Fakat, direksiyonda bir hava yastığının olmayışı da, ayrı bir tezat!..

Yarış versiyonu 004CS’teki kilitli jantlar, her tarafta hava girişi için solungaçları olan çamurluklar, modifiye edilmiş dış aynalar, tamamen dijital yarış tipi bir gösterge paneli, ekstra downforce elemanları ve çift kavramalı 7-ileri şanzımanın dizginlemeye çalıştığı 850 HP’ye yükseltilmiş V8 motorunun performansı, “sakin” 004S’te olmayan özellikler. Ve daha da vahşisi, GT ve GTE yarış sınıflarında ortalığı karıştırmaya başlayan safkan yarışçı 004C de, 004S’ten çok daha çirkin!..

004S’lerin homologasyon prototiplerinin hemen ardından 2018 yılınının sonunda ilk 25 adetlik ön üretim, ilk müşterilere teslim edilmiş. Kullanıcılarının yorumları, adeta birer test pilotu raporu gibi değerlendirilip, şimdi seri üretimine başlanan 004S’lerin olası tüm hataları giderilmiş. 2021 yılının sonuna kadar 250 adet üretilecek olan bu SCG 004’lerin en güzel görüntüsünün, 70 bin dolar ekstra ödenerek sipariş edilebilecek, “görünür” karbon fiber gövde için sadece şeffaf cila kaplanmış hali olduğunu da belirtelim.

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Otosan Verimliliği

Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.