FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Müthiş Berlingo

16 Şubat 2018 03:45
Müthiş Berlingo
Tweet It! Facebook

“En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV... ”

PSA'nın EMP2 platformunun ön kısmınının kullanıldığı LAV yani kompakt MPV geometrisi üzerinde geliştirilen ve hem iç hem de dış tasarımında adeta binek otomobillere benzetilen yeni Citroen Berlingo, yeni motor seçenekleri ve konfor donanımıyla şaşırtıyor.

Hayatın içinden, farklı ve dinamik yaşam tarzlarını yansıtan bir model. Bu tanımlama Citroen’in yeni kompakt binek-ticari'si için kullandığı bir tabir. Citroen, Berlingo Multispace ile bu LAV denilen yani eğlence aktivitesi aracı segmentini ilk kez 1996’da oluşturmuştu. Aradan geçen 22 yılın ardından ise, Citroen Berlingo’nun üçüncü nesliyle LCV değil LAV olarak yoluna devam ediyor. PSA’in ürettiği ilk yeni nesil kompakt minivan olacak olan Berlingo Multispace, PSA’nin bünyesinde barındırdığı Citroen, Peugeot, Vauxhall ve Opel’in yeni kompakt minivanlarıyla dördüz kardeşler... Citroen Berlingo Multispace, aslında LCV Berlingo’nun koltuklu hali... Ancak Citroen’in kendine has imzalarından biri olan C4 Cactus’lerde kullanmış olduğu yan kapılardaki airbumplar, Citroen Berlingo Multispace’de de yer almış...

Bunun yanı sıra, Citroen Berlingo Multispace’de çok işlevli tavan bölmesi ve gösterge panelinde bir Top Box’ın da yer aldığı 28 adet eşya koyma alanı alıyor. Bir başka özellik ise, minivanların en büyük konfor avantajoı olan değiştirelebilir oturma konfigürasyonları ile iç mekanı kendinize göre optimize edebilimeniz...

Citroen, Berlingo Multispace’de 5 veya 7 yolcu taşıyabilmek için standart ve uzatılmış dingil mesafeli olarak iki ayrı boyutta versiyonları da bulunuyor. Benzinli ve dizel motor seçeneklerinde 75 beygirden 130 beygire kadar performans serisine sahip olan Citroen Berlingo Multispace, yeni nesil 8 ileri otomatik şanzımana ve 19 farklı sürüş yardım sistemi de seçenek olarak sunuluyor.

Yeni Citroen Berlingo ve ailesindeki Opel/Vauxhall Combo ve Peugeot Rifter gibi diğer üyeleriyle, Ford Transit Connect, Chevrolet City Express, Ram ProMaster City/Fiat Doblo, Renault Kangoo, Volkswagen Caddy, ve Nissan NV200 modellerinin karşısına rakip olarak çıkıyor. Bu son derece rekabetçi bir segmentte, Avrupa’daki satış pastasından büyük dilimi alma iddiasını ise tasarım farkıyla ortaya çıkarmak istiyor... Citroen, Berlingo modelini son iki yıl içinde 3.3 milyondan fazla sattı ve bu satışlardan yarısından fazlasını Berlingo Multispace modeli oluşturdu. Sadece 2017'de 165.000 adet Berlingo kompakt minivan olarak satıldı ve 17 ülkede en çok satılan model olmuştu. Bu başarıdan sonraki en iyi ikinci satış şampiyonluğu, sadece C3 modeliyle gerçekleşmiş...

Yeni platform, yeni tasarım, yeni iç dizayn, herşeyi yeni olan Berlingo, Peugeot Rifter ve Opel Combo ile eş zamanlı üretilmeye başlanıyor... 2018 model Citroen Berlingo, hafif ticari sınıfına Cactus’ten aşina olduğumuz şıklığı ve tarzı da getirerek ayrıcalığını ortaya çıkarıyor. Yalnızca dış tasarımıyla değil, iç dizaynında kullanılan malzemeyle de önceki modellerden bariz bir şekilde sıyrılmayı başaran yeni Berlingo; özellikle kalabalık aileler ve şık bir hafif ticari arayışındakiler için ideal bir model olabilir.

Berlingo notları:

Son dönemde binek otomobil ürün gamı bir bir yenilenen veya makyajlanan Citroen ailesinde bu kez sıra hafif ticari modellere geldi. Markanın sevilen hafif ticari modeli Berlingo, 2018 yılına tamamen yenilenerek girdi. Yeni Berlingo’nun dış tasarımında büyük değişiklikler yapılmış. Artık Berlingo bir ticari araçtan ziyade tıpkı bir binek otomobil gibi görünüyor. Yeni Berlingo bu binek görüntüsünü, aracın dış tasarımının C3 Aircross ve C4 Cactus modellerine benzetilmesine borçlu. Zira birçok Avrupa ülkesinde bu model MPV olarak satışa sunuluyor. Yeni Citroen Berlingo, markayla özdeşleşen iki parçalı ön far grubuna sahip. Aracın yanlarındaki kayar kapıların alt bölümünde de tıpkı C3 Aircross ve C4 Cactus’te olduğu gibi “Airbumps” olarak adlandırılan içi hava dolu plastik panelleri yerleştirilmiş. Aracın arka tarafında ise daha geleneksel bir tasarım dili hakim, çünkü Yeni Berlingo’nun arkası eski model ile neredeyse aynı görünüyor.

2018 model Berlingo, PSA Grubu tarafından geliştirilen yeni EMP2 platformu üzerine inşa edildi. Elektrikli direksiyon sayesinde manevra kabiliyeti daha da atik ve hızlı hale gelen modelin dönüş açısı azaltılmış. Diğer çoğu Citroen modelinde olduğu gibi yeni Berlingo’da da “air bump” adı verilen, Cactus modellerinden aşina olduğumuz plastik çıkıntılar kullanılmış. Çarpma anında kapıların daha güvenli olmasını sağlayan bu plastik çıkıntılar, araca ekstra bir güzellik de katıyor... Yeni Citroen Berlingo’nun iç mekanı da büyük değişikliklerden nasibini almış. Citroen yetkilileri aracın iç mekan kalitesi olarak bir jenerasyon şıçraması gerçekleştiğini iddia ediyorlar. İç mekandaki yüzeylerin malzeme kalitesi arttırılmış. İç mekanda döşeme renkleri de çeşitlenmiş. Yeni Berlingo iç mekanda 8 inçlik dokunmatik ekran, kablosuz telefon şarjı, 3 boyutlu navigasyon, head-up display, Apple CarPlay ve Android Auto gibi teknolojiler barındırıyor.

Berlingo’da güvenlik teknolojileri açısından da bir çağ atlanmış. Araçta 19 farklı sürücü yardımcı sistem seçeneği sunuluyor. Uyarlanabilir hız sabitleme kontrolü, otonom frenleme, kör nokta izleme sistemi ve park yardımcısı bu teknolojiler arasında en dikkat çekenleri. Yeni Citroen Berlingo yeni bir platform üzerinde geliştirilmiş. Bu platform önde PSA grubunun EMP2 platformu ile arkada eski Berlingo platformunun elden geçmiş bir versiyonunun birleşiminden oluşuyor. Aynı segmenti paylaştığı çoğu modelde olduğu gibi Berlingo da farklı varyasyonlarla müşterilerin beğenisine sunuluyor. Berlingo M modeli 4.4 metre uzunluğa, Berlingo XL ise 4.75 metre uzunluğa sahip. Her iki araçta da 5 veya 7 koltuk seçeneği mevcut. Bu özellikleriyle Berlingo, sınıfının en geniş iç hacmini sunuyor. Araç 4.4 metrelik ‘M’ modeli ve 4.75 metrelik uzun ‘XL’ modeli olmak üzere iki boy seçeneğine sahip. XL modelinde 7 koltuk seçeneği mevcut. Beş kişilik modda M modelleri 775 litrelik bagaj hacmi sunarken, XL versiyonu beş koltuklu halde iken 1.050 litrelik bagaj hacmine sahip. Kabin aynı zamanda 28 saklama bölmesine sahip. Bu saklama bölmeleri araca 186 litrelik bir alan daha ekliyor.

110 ve 130 beygir güç üretebilen 1.2 benzinli motorun yanı sıra 75, 100 ve 130 beygirlik dizel motor seçenekleri de Berlingo müşterilerini karşılayacak. Motoruna göre değişmekle birlikte sekiz ileri otomatik veya altı ileri manuel vites de tercih edilebilecek. Araç ilk başta iki farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak. 1.2 litre hacimli Puretech turbo benzinli motor 108 beygir ve 6 ileri manuel şanzıman şeçeneği ile veya 2019 yılından itibaren 128 beygir ve 8 ileri otomatik vites konfigürasyonu ile alınabilecek. 1.5 litrelik dizel motor ise 74, 99 ve 128 beygirlik versiyonlara sahip. Bunlardan 128 beygirlik olanı 8 ileri otomatik vites konfigürasyonu ile alınabilecek.

Etiketler: Citroen PSA Berlingo MPV Multispace LCV hafif ticari binek LAV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..