FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Jaguar Borusan'da

20 Ağustos 2014 20:23
Jaguar Borusan'da
Tweet It! Facebook

“Tam 29 yıldır Ortaklar'ın getirdiği Jaguar, artık sadece 1 yaş daha büyük Borusan Otomotiv'in distribütörlüğünde Türkiye satışlarını arttırmaya çalışacak!..”

Jaguar, artık Ford yönetiminin baskıları altında bir iki modelle şans arayan bir marka değil...
Yeni yatırımcısı Tata'ya müthiş bir karlılık sunan, getirilerini her yıl arttıran bir marka!..
BMW ve Mercedes ile belki Audi gibi premium Almanların karşısında her segmentte iddialı olmaya çalışan, nicelikte olmasa bile nitelikte premium İngiliz olarak satışlarını her yıl neredeyse "misli" arttırmayı başaran, çok hızlı bir marka!..
Bir tarafta Land Rover, diğer tarafta da Jaguar'ın yeni model hücumu, tüm otomotiv dünyasını şaşırtıyor...
Yenilenen XJ, XF ve XK'ların yanına F-Type Coupe ve Roadster geldi... Şimdi sıra, Orta Sınıf XE ve C-X17 konseptinden gerçekleşecek ilk SUV modeline geliyor!..


Başkalarında olmayan yepyeni teknolojiler, aluminyum gövde ve elbette çarpıcı tasarım... Diğer yanda yepyeni "Ingenium" isimli, tümüyle kendilerine ait yeni 4 silindirli motor ailesi...
Yeni fabrika yatırımları, yeni pazarlama aktiviteleri ve tüm dünyada yeniledikleri distribütör ve bayi teşkılatı...
Bunun Türkiye yansıması da, bugün gerçekleşti...
Jaguar markası, kendisini 29 yıldır başarıyla temsil eden Ortaklar'dan, Land Rover'ın daha da başanılı temsilcisi Borusan Otomotiv'e geçti!..
Jaguar Land Rover, tüm dünyadaki distribütörlerinde her iki markasının "aynı elde" olmasını istiyordu!..
Ortaklar'ın kısıtlı imkanlarıyla Land Rover'ın Jaguar'ın yanına gelmesi yerine, Borusan'ın geniş imkanlarıyle Jaguar'ın Land Rover'ın yanına gelmesi tercih edildi...
Böylece, Borusan Otomotiv'in BMW, BMW motorsiklet, MINI ve Land Rover markalarının yanında artık Jaguar için de yer açılacak!.. Elbette, biten Aston Martin temsilciliği ya da eski Rover organizasyonu kadar dar çaplı değil, çok daha büyük hacimler söz konusu, Jaguar için!..
Neden mi; çünkü, Jaguar artık sadece 5.0 litrelik 550 HP'lik dev motorlara sahip değil... Yeni nesil 2.0 litreden küçük dizel motor seçenekleri ve BMW 3-Serisi'nin bire bir rakibi olacağı D segmenti XE modelleriyle de "volüm" yapabilecek bir marka oldu!.. Belki, yakın gelecekte, egzotik versiyonlarının yanında C segmenti hatchback'leri bile olabilecek!..
Sonuçta, Land Rover ve Jaguar, artık Türkiye'de de bir araya geliyor... Ve, bu müşteriler için önemli avantajların ortaya çıkmasını sağlıyor!..

Şimdi, Borusan Otomotiv'in açıklamasına bakalım:

30. yılında Borusan Otomotiv yelpazesine Jaguar katıldı.
Jaguar Land Rover Limited’in, tüm dünya ülkelerinde Jaguar ve Land Rover markalarının aynı distribütör tarafından temsil edilmesine yönelik küresel stratejisine paralel olarak Türkiye’de de  Borusan Otomotiv, 1998 yılından beri Türkiye Distribütörlüğü’nü yaptığı Land Rover markasının yanı sıra, Jaguar markasının da Türkiye Distribütörlüğü’nü üstlenmiştir.
30 yıldır otomobil sevdalılarının ilk tercihi olmak vizyonuyla, müşteri memnuniyeti ve sadakatini benimsemiş olan Borusan Otomotiv,  Türkiye’deki Premium SUV Segmenti müşterilerinin ilk tercihi haline getirdiği Land Rover markasına olduğu gibi Jaguar markasına da aynı özen ile hizmet verecek ve markayı  daha da yukarılara taşıyacak satış ve satış sonrası ağını oluşturmak için çalışmalarına başlamıştır.
Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız “portföyümüze katmış olmamızın bizleri olduğu kadar seçkin müşteri kitlesini de heyecanlandıracağına inandığımız Jaguar markasına, 30 yıllık birikimimizin verdiği güvenle hizmet etmek üzere altyapı çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz, en yakın zamanda ileriye dönük planlarımızı paylaşacağız” dedi.

Bugün Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin duyurduğu bu konudaki ilk haber ise:

İngiliz Jaguar, 29 yıldan bu yana Türkiye’de temsilcisi olan Ortaklar Otomotiv’le yollarını ayırdı. Hintli Tata’nın bünyesinde yer alan İngiliz Jaguar Land Rover (JLR) Grubu, Türkiye’de yeni distribütör olarak Borusan Otomotiv’i seçti. Borusan, JLR Grubu’nun bünyesindeki Land Rover’dan sonra ikinci markası Jaguar’ın da Türkiye temsilcisi oldu. Bugünden itibaren geçerli olacak anlaşmayla birlikte Borusan Otomotiv’in bünyesindeki marka sayısı yeniden 4’e yükselecek. Daha önce Aston Martin’i bünyesine katan ancak fizibıl bulmadığı için anlaşmayı bitiren Borusan Otomotiv’in bünyesinde bugünden itibaren BMW, MINI, Land Rover ve Jaguar yer alacak.
Jaguar’ın 29 yıllık Türkiye distribütörü Ortaklar Otomotiv ise kamuoyuna yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Aradan geçen 29 yıllık süre zarfında Jaguar markasını tüm zorlu rekabet koşullarına rağmen ülkenin prestijli olarak bilinen markalarından birisi haline getirdik.  Ancak Jaguar ürün gamının, rekabet ettiği markalara göre daha sınırlı olması, otomotiv ile ilgili JLR firmasının geleceğe yönelik Türkiye vizyonu ile kendi vizyonumuzun örtüşmemesi, bizleri şirketimizin geleceğine yönelik olarak farklı arayışlara itmiştir. Şirketimiz, yine otomotiv sektöründe, ancak ülke ekonomisi ve mevzuatına uygun ürün gamını pazara sunan volume (çok satan) bir marka ile işbirliği yaparak sizlere hizmet vermeye devam edecektir.  Jaguar müşterilerine servis, kaporta ve boya gibi hizmetlere devam edeceğimiz de bildirmek isteriz."
Borusan Otomotiv’in Jaguar’ın distribütörlüğünü almasının ardından, Ortaklar Otomotiv’in bahsettiği volume marka ile işbirliğinin BMW bayiliği olabileceği söyleniyor.

Etiketler: Borusan otomotiv Jaguar Land Rover JLR british XE XF XJ F-Type Supercharger Ingenium C-X17

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..