FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Opel Korunacak!

24 Ocak 2013 15:31
Opel Korunacak!
Tweet It! Facebook

“28 Ocak 2013 AutoShow AutomotiveInsider: "Opel'siz Olmaz" diyen GM Başkanı Dan Akerson, General Motors'un Opel'i gözden çıkardığına dair tüm dedikoduların asılsız olduğunu söylüyor ve kurtarma çalışmalarına dikkat çekiyor!..”

Detroit'teki 2013'ün ilk uluslararası otomobil fuarı NAIAS'ın basın günlerinin ardından Automotive News World Congress gerçekleştirildi. Kürsüye çıkan konuşmacılardan Morgan Stanley'in Genel Müdürü Adam Jonas, "GM, artık 14 Milyar Dolar'ı bulan Opel zararını artık taşıyamıyor. Opel'i, kim ne derse desin, elinden çıkarmak zorunda!.." dedi. Gelen sorularda; Opel'in GM için bir teknoloji üssü olduğu belirtildiğinde ise, Jonas "Farkında mısınız, son yıllarda Opel'in en iyi çalışan en karlı tesisleri, Opel'in elinden alınıyor, GM tarafından resmen satın alınıyor!.. Bunlara Ar-Ge ve dizayn merkezleri de dahil!" diyordu…

Bu iddialar, elbette Almanya'da özellikle IG Metall gibi 20.000 işçinin bağlı olduğu dev bir sendikayı da rahatsız ediyor ve GM'in Opel çalışanlarının ücretlerini donduramayacağını açıklıyordu. Hatta, Opel'in artık diğer üreticilerin ücret seviyelerinin çok altında kaldığını söyleyerek, 2013 için zamlı maaşların başlatılmasını istiyordu. Halbuki, GM yönetimi, zamları açıklamazken, Avrupa Birliği'ndeki durgunluğun Almanya'ya da gelebileceğini ve Opel'in "kurtarılma" planlarında aksaklık yaşanabileceği için tedbirli olmak istemişti. Fransa, İspanya ve İtalya'daki düşüşlerin önüne geçilemezken, Almanya ve Rusya'nın da yavaşlamaya başladığı fark edilirken, yani Avrupa'daki felaket senaryolarına rağmen, GM'in Opel'i tekrar karlı ve verimli bir marka oluncaya kadar desteklemeye devam etmek istediği açıklanıyordu! O sebeple, Opel'de zorunlu olarak gerçekleşen "kemer sıkma" için GM'in Alman işçi sendikalarından sabırlı olmalarını istemesinin anlayışla karşılanması gerekiyor. Yoksa, Zafira'ların üretildiği 3.100 kişinin çalıştığı Bochum fabrikasının 2016'da değil, planlanandan önce 2014'te kapatılması bile söz konusu olabilirmiş…

ACEA raporlarına göre 2012 yılında Opel'in EU ve EFTA ülkeleri satışları yüzde 16 oranında 824.790 adetlere düşmüş. Bu rakam, Ford'un 3, PSA'nın 1 fabrika kapatmak zorunda kaldığı toplamda yüzde 7.8 düşüş yaşayan Avrupa pazarlarına göre bile ciddiyet kazanıyor. Belki de bu sebeple GM, Opel'in Peugeot ve Citroen ile ortaklığının ilerlemesini çok istiyor. Fransızların da zarar eden operasyonlarının Opel ile karlılığa dönüşebileceğine inanıyor. Geçen yıl GM ve PSA arasında imzalanan ve geçtiğimiz hafta ayrıntıları açıklanan küresel stratejik ittifak anlaşması çerçevesinde, satın alma, lojistik ve ortak platformların Ar-Ge'si bir arada yürütülecek. Vauxhall'un da dahil olduğu bu anlaşmanın ilk bebekleri ise 2016 yılında yollara çıkacak. Dış yapıda her marka kendi karakteristiğini koruyacak, fakat alt yapılarda aynı olacak!.. Ve tüm markalar için zarar döneminin de böylece kapanacağı, her iki tarafça inanılıyor.

Saab'ı da hesaba katarak 2000 yılından bu yana Avrupa birimlerinde 16 Milyar USD kaybettiğini açıklayan GM, Avrupa'da sadece geçtiğimiz yıl 1.5 ila 1.8 Milyar USD daha eksi yazan Thomas Sedran'dan sonra, şimdi Karl-Thomas Neumann'ı Volkswagen'den alıp Opel'in CEO'luğuna getiriyor. VW Çin'de çok büyük başarılara imza atan Neumann, bakalım Opel ve Vauxhall'da "altın makas"ı ilk kullanan isim olacak!..

Fakat, önemli olan GM CEO'su Dan Akerson'un resmen, "Opel, satılık değildir!" demiş olması! Yani, GM tüm gücüyle Opel'i yaşatmaya devam edecek!.. Corvette Stingray gecesinde yakaladığımız Dan Akerson, "Opel'i başkasına vermek gibi bir niyetimiz, kesinlikle yok!" ve "Zararların azaltılması yönünde çok önemli planlarımız mevcut! Orta vadede Opel'i yeniden kar eder olarak göreceğiz!" diyordu!..

Diğer yanda PSA ile olan ittifakın Opel için bambaşka bir ufuk açacağına da işaret eden Dan Akerson, Latin Amerika ve Rusya'daki operasyonların da bu işbirliği ile genişleyeceğini ve bundan Opel'in avantaj sağlayacağını söylüyordu. Hatta Opel'in bu yıl tam 23 modelle yeniden güçleneceğini ve taptaze bir portfolyo ile müşterilerin karşısına çıkacağının altını çiziyordu. Dan Akerson, Avrupa'nın bugünkü şartlarına göre en doğru üretimi yapabilmek için çok büyük adımlar attıklarından da bahsederken, 2009 yılında GM'in iflastan kurtarma planlarıyla ayakta kaldığını ve yeniden yapılanırken kimsenin hoşuna gitmeyen önlemlerin ABD'de bile alındığını hatırlatıyordu!.. "Fakat, GM, artık yeniden kar eden, borçlarını ödeyen bir grup!" şeklinde konuşarak, Opel için de zor günlerin atlatılacağına inandığını belirtiyordu!

Etiketler: GM General Motors Vauxhall Opel ride kurtarma zarar kar Dan Akerson Dan Akerson PSA Peugeot Citroen

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..