FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Satın Alırken

14 Ekim 2013 03:03
Satın Alırken
Tweet It! Facebook

“Yeni bir otomobil satın almak keyif işidir. Müşterinin mutluluğuna zarar vermemek gerekir!.. ”

Türkiye'de yeni model yılı artık 1 Ocak ile başlıyor. Yani. Avrupa'da 1 Ağustos'tan itibaren geçilen 2014 model yılı değişikliğine sahip yeni araçlar, şu anda 2013 olarak satılıyor.

İyi, güzel… Fakat, bayi teşkilatında satılan araçlarda ciddi bir karmaşa söz konusu!..

Bayilerde bir tarafta 31 Temmuz'a kadar üretilmiş 2013 modellerle, 1 Ağustos'tan sonra üretilmiş aslında 2014 model yılı değişikliğine sahip ototmobiller yan yana duruyor.

A markanın K modelinin Y donanım paketini satın almaya kalktığınızda ise, karışıklık başlıyor…

Ana marka, Y paketinde 2013 model yılından 2014 model yılına geçişte çok önemli donanım değişikliği yapmış olabilir!..

Örneğin, 2013'lerde yer alan arka park sensöleri, deri kumaş kombine koltuklar, kromaj süslemeler, büyük jantlar gibi ilk bakışta bile fark edilen standart donanım, 2014 için üretilmiş aynı donanım seviyesinde olmayabiliyor!..

31 Temmuz öncesi modellerdeki "zenginlik", 2014'lerde ana markanın karlılığı arttırma mantığında azaltılmış olabiliyor!..

Ve; müşteriler de, internette ve hatta broşürlerde yazan standart donanımı satın aldıkları araçlarda bulamayabiliyorlar!.. Çünkü, donanım listeleri güncellenmemiş şekilde kalmış olabiliyor!..

Malum, yepyeni bir ürün, ilk kez yollara çıktığında rekabetçi olabilmek için donanımla yüklendikçe yüklenir ve hem potansiyel müşterilerin hem de rakiplerin gözleri boyanır… Sonra facelft dönemine doğru donanımları azaltılır ve ekonomikleştirilir!..

En yüksek donanım seviyesinde deri koltuklar bile, model yılı değişiklikleriyle kumaş koltuklara doğru yavaş yavaş eksiltilebilir!.. Ancak bahsettiğimiz Y paket fiyatı ise genellikle hiç değişmez!..

K modelini 2013 başında alan biri ile aynı Y paketini 2013 sonunda alanın araçlarındaki fiyat aynı iken, standart donanımın eksik olması, pek keyifli bir sohbet öaşlangıcı olmaz!..

Markalar, paketleri eksilttikçe, bunu müşterilere yansıtabilmeli ve fiyatları da düşürebilmeliler!..

Elbette her işletme, en yüksek karlılık için kurulur. Fakat, müşteri, "bunlar böyle geliyor" diye kandırılamaz!.. Aynı showroom'da yan yana duran aynı seviyedeki Temmuz ve Ağustos üretimi iki aynı modelin, o kadar farklı olması ve hatta farlarırnın bile değişik olması, kafaları karıştırıyor!..

Bir de müşteri temsilcisi Sizlere net bilgiler aktaramıyorsa, gördüğünüz eksik donanım "nerede" sorularınıza cevap veremiyorsa, işte o zaman kabus başlıyor… 

Hele ki. yükselen döviz kurları nedeniyle her ay başında zam yapılırken, ayın son günü bayiye gittiğinizde ertesi gün daha yüksek fiyatla araç satacağını bilen satıcının bilerek ilgisiz davranması, işlemlerinizi isteksizce yavaş yavaş yürütmesi, Sizleri yeni otomobil almaktan bile vazgeçirebiliyor!..

Elbette, her markanın her bayisi böyle alakasız değil, fakat tek bir kötü örnek bile markanın tüm imajını aşağıya çekebilir, yıllarca oluşmuş güveni yıkabilir!..

Siz en iyisi, bir model piyasaya yeni çıkmışken alın!..

Ve; bayilere ay sonlarında uğramayın!..

Bu arada yollara çıkalı bir kaç yıl olmuş bazı "yeni" modeller için yapılan kampanyalara pek kulak asmayın!..

Bu değerlendirme, 7 Ekim 2013 AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Otomobil bayi satın alma para bütçe teşkılat satıcı etiket imaj donanım eğitim sunum aksesuar model yeni

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..