FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Zorlu Fiat

20 Temmuz 2013 20:39
Zorlu Fiat
Tweet It! Facebook

“Onlarca yeni modeli, sadece 2014 yılı için planlayan FIAT Grubu, Alfa Romeo'dan Jeep'e üreteceği yeni ürünler için İtalyan hükümetiyle ciddi bir pazarlık yapıyor... İtalya'daki iş şartları iyileşmezse, yeni yatırımlarına başka ülkelerde devam edebileceklerini fısıldıyor.”

Yeni Fiat, Alfa Romeo ve Jeep modellerinin üretimi, İtalya dışındaki tesisler için planlanabilir mi?.. 

İtalya'daki sendikaların ve hükümetin baskısı, oradaki fabrikalara yeni yatırımları zorlamaya başlarken, "ekstra" üretimin Türkiye, Çin, Brezilya, A.B.D. ve Sırbistan gibi "dış" tesislerde gerçekleştirilmesi, Fiat yönetimi tarafından daha mantıklı olarak görülüyor. Marchionne, İtalya'daki üretime yeniden konsantre olabilmeleri için, kendi önerdikleri esnek çalışma sisteminin kabul edilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak, tüm taraflarca anlaşma olmadığı takdirde, yeni modellerin mecburen başka ülkelere "kaçacağı"nı da gizlemiyor.

Jeep'in yeni küçük SUV'u ve Fiat 500, Melfi yerine 500L'leri üreten ve kapasite sorunu olmayan Sırbistan'da da üretilebileceği örneğinden başlayarak; Maserati Levante isimli yeni büyük SUV'u da, Miafiori yerine Detroit'te üretime girebileceği söyleniyor… Alfa Romeo'nun yeni "best seller"i olacak olan Orta Sınıf Sedan ve SW modeli Guilia da, Cassino yerine A.B.D.'deki Chrysler fabrikalarında değerlendirilebilirmiş!..

Diğer yanda hafif ticari araçlar ve yeni küçük modeller için Tofaş'ın kapasitesinden İtalya'ya transfer olmayacağı ve hatta, Tofaş'ın yeni B segmenti projelerinde İtalya'dan "iş" kaptığı da, da önceden beri biliniyor.

Aslında Fiat Grubu yönetiminin, Alfa Romeo ve Maserati markalarının 14 yeni modeli için ayırdığı 2 Milyar Euro'luk yatırımın tümünün İtalya'daki "az kullanılan" fabrikalara gideceği tahmin ediliyordu. Ghibli ve 4C, bu "yeniden ayağa kalkış"ın işaretiydiler… Yani, yeni canlılık, yepyeni iki heyecanlı modelle başlayacaktı…

Fakat, Marchionne'nin İtalya Hükümetinden istediği, Çin ve Brezilya gibi ülkelerdeki kadar bile olmasa da, en azından "pahalı" üretimin önüne geçecek "iş şartları"nın İtalya'da da oluşturulabilmesi!…

Yoksa, "kuşlar yuvadan kaçacak"!..

15 Temmuz tarihli AutoShow dergisinde de bu yazım yer almıştır.

Etiketler: Italia İtalya Fiat Alfa Romeo Jeep Maserati Tofaş Maserati Chrysler Giulia 500 500L 500X Marchionne

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..