FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Zorlu Fiat

20 Temmuz 2013 20:39
Zorlu Fiat
Tweet It! Facebook

“Onlarca yeni modeli, sadece 2014 yılı için planlayan FIAT Grubu, Alfa Romeo'dan Jeep'e üreteceği yeni ürünler için İtalyan hükümetiyle ciddi bir pazarlık yapıyor... İtalya'daki iş şartları iyileşmezse, yeni yatırımlarına başka ülkelerde devam edebileceklerini fısıldıyor.”

Yeni Fiat, Alfa Romeo ve Jeep modellerinin üretimi, İtalya dışındaki tesisler için planlanabilir mi?.. 

İtalya'daki sendikaların ve hükümetin baskısı, oradaki fabrikalara yeni yatırımları zorlamaya başlarken, "ekstra" üretimin Türkiye, Çin, Brezilya, A.B.D. ve Sırbistan gibi "dış" tesislerde gerçekleştirilmesi, Fiat yönetimi tarafından daha mantıklı olarak görülüyor. Marchionne, İtalya'daki üretime yeniden konsantre olabilmeleri için, kendi önerdikleri esnek çalışma sisteminin kabul edilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak, tüm taraflarca anlaşma olmadığı takdirde, yeni modellerin mecburen başka ülkelere "kaçacağı"nı da gizlemiyor.

Jeep'in yeni küçük SUV'u ve Fiat 500, Melfi yerine 500L'leri üreten ve kapasite sorunu olmayan Sırbistan'da da üretilebileceği örneğinden başlayarak; Maserati Levante isimli yeni büyük SUV'u da, Miafiori yerine Detroit'te üretime girebileceği söyleniyor… Alfa Romeo'nun yeni "best seller"i olacak olan Orta Sınıf Sedan ve SW modeli Guilia da, Cassino yerine A.B.D.'deki Chrysler fabrikalarında değerlendirilebilirmiş!..

Diğer yanda hafif ticari araçlar ve yeni küçük modeller için Tofaş'ın kapasitesinden İtalya'ya transfer olmayacağı ve hatta, Tofaş'ın yeni B segmenti projelerinde İtalya'dan "iş" kaptığı da, da önceden beri biliniyor.

Aslında Fiat Grubu yönetiminin, Alfa Romeo ve Maserati markalarının 14 yeni modeli için ayırdığı 2 Milyar Euro'luk yatırımın tümünün İtalya'daki "az kullanılan" fabrikalara gideceği tahmin ediliyordu. Ghibli ve 4C, bu "yeniden ayağa kalkış"ın işaretiydiler… Yani, yeni canlılık, yepyeni iki heyecanlı modelle başlayacaktı…

Fakat, Marchionne'nin İtalya Hükümetinden istediği, Çin ve Brezilya gibi ülkelerdeki kadar bile olmasa da, en azından "pahalı" üretimin önüne geçecek "iş şartları"nın İtalya'da da oluşturulabilmesi!…

Yoksa, "kuşlar yuvadan kaçacak"!..

15 Temmuz tarihli AutoShow dergisinde de bu yazım yer almıştır.

Etiketler: Italia İtalya Fiat Alfa Romeo Jeep Maserati Tofaş Maserati Chrysler Giulia 500 500L 500X Marchionne

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..

Hibrit McLaren Artura

İngiltere'de içten yanmalı motorların yasaklanmasına doğru İngiliz markalar teker teker tümüyle elektrikliye geçeceklerini açıklıyorlar... Hatta, en egzotik SuperSport markalar bile... Belki de bu sebeple; V8 motorlara veda etmek üzere olan McLaren’den de, adı “Art” ve "Futura"dan yaratılmış, geleceğin otomotiv sanatı iddiasında V6 hibrit motorlu bir "yeşil" seçenek hazırladı...