Zorlu Fiat
Tweet It! Facebook
20 Temmuz 2013 20:39

Zorlu Fiat

“Onlarca yeni modeli, sadece 2014 yılı için planlayan FIAT Grubu, Alfa Romeo'dan Jeep'e üreteceği yeni ürünler için İtalyan hükümetiyle ciddi bir pazarlık yapıyor... İtalya'daki iş şartları iyileşmezse, yeni yatırımlarına başka ülkelerde devam edebileceklerini fısıldıyor.”

Yeni Fiat, Alfa Romeo ve Jeep modellerinin üretimi, İtalya dışındaki tesisler için planlanabilir mi?.. 

İtalya'daki sendikaların ve hükümetin baskısı, oradaki fabrikalara yeni yatırımları zorlamaya başlarken, "ekstra" üretimin Türkiye, Çin, Brezilya, A.B.D. ve Sırbistan gibi "dış" tesislerde gerçekleştirilmesi, Fiat yönetimi tarafından daha mantıklı olarak görülüyor. Marchionne, İtalya'daki üretime yeniden konsantre olabilmeleri için, kendi önerdikleri esnek çalışma sisteminin kabul edilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak, tüm taraflarca anlaşma olmadığı takdirde, yeni modellerin mecburen başka ülkelere "kaçacağı"nı da gizlemiyor.

Jeep'in yeni küçük SUV'u ve Fiat 500, Melfi yerine 500L'leri üreten ve kapasite sorunu olmayan Sırbistan'da da üretilebileceği örneğinden başlayarak; Maserati Levante isimli yeni büyük SUV'u da, Miafiori yerine Detroit'te üretime girebileceği söyleniyor… Alfa Romeo'nun yeni "best seller"i olacak olan Orta Sınıf Sedan ve SW modeli Guilia da, Cassino yerine A.B.D.'deki Chrysler fabrikalarında değerlendirilebilirmiş!..

Diğer yanda hafif ticari araçlar ve yeni küçük modeller için Tofaş'ın kapasitesinden İtalya'ya transfer olmayacağı ve hatta, Tofaş'ın yeni B segmenti projelerinde İtalya'dan "iş" kaptığı da, da önceden beri biliniyor.

Aslında Fiat Grubu yönetiminin, Alfa Romeo ve Maserati markalarının 14 yeni modeli için ayırdığı 2 Milyar Euro'luk yatırımın tümünün İtalya'daki "az kullanılan" fabrikalara gideceği tahmin ediliyordu. Ghibli ve 4C, bu "yeniden ayağa kalkış"ın işaretiydiler… Yani, yeni canlılık, yepyeni iki heyecanlı modelle başlayacaktı…

Fakat, Marchionne'nin İtalya Hükümetinden istediği, Çin ve Brezilya gibi ülkelerdeki kadar bile olmasa da, en azından "pahalı" üretimin önüne geçecek "iş şartları"nın İtalya'da da oluşturulabilmesi!…

Yoksa, "kuşlar yuvadan kaçacak"!..

15 Temmuz tarihli AutoShow dergisinde de bu yazım yer almıştır.

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.