FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Amerikan Coupe'si

16 Ağustos 2013 06:35
Amerikan Coupe'si
Tweet It! Facebook

“GM, tasarım ustası olduğunu bir kez daha kanıtlıyor!.. Ciel'den sonra bir rüya Cadillac'ını daha ortaya çıkarıyor!.. Elmiraj, umarız, üretilebilir!.. Umarız, muhafazakar Almanlara, lüks segmentte "güzellik"in olabileceği bir kez daha gösterilebilir!..”

Yine Monterey'deki Peeble Beach Concours d'Elegance antika otomobil sergisinde Cadillac, bir müthiş konseptini göstermiş ve otomotiv dünyasına "geri döndü"ğünü duyurmuştu!.. İki yıl önceki o Ciel, droptop tavanlı ve 4 kapılı olmasının yanında dizayn detaylarıyla, günümüzün en yeni Cadillac'larına da ilham vermişti.


Şimdi ise, Elmiraj Coupe konsepti gösteriliyor!..
Cadillac'ın en son Art & Science dizayn DNA'sını taşıyan Elmiraj, gelecek nesil CTS Coupe için bir fikir olarak sergileniyor. 5.258 mm uzunluk, 1.930 mm genişlik ve 1.397 mm yüksekliğe sahip olan Elmiraj, iki kapılı CTS'e çok yakın ölçüleriyle, segmentini belirliyor.
Klasik GranTurismo formülü olan, uzun motor kaputu, kısa ön "overhang" yani tekerleklerin burna yakınlığı, arkaya doğru alçalan tavan ve kısa arka yapı formunda olabilecek en güzel şekli ve belki de geçmiş dev Cadillac Coupe'lerini andırması nedeniyle Elmiraj'ın hatlarına tek kelime ile bayıldık!..

Güçülü karakteristik çizgilerinin yanlarda uzayıp gitmesi, devasa 22 inçlik jantları, bu güzel Coupe'den gözlerimizi alamamızı sağlıyor. Modern Cadillac'ların "imza"sı dikey LED far elemanları ve dik arka stopları da, ancak bu kadar zarif ve yakışıklı durabilirmiş...

Bu arada Cadillac'ın yıllar sonra ilk çerçevesiz logosu da, Elmiraj üzerinde fark ediliyor!..
Cadillac'ın yeni "Vsport" model tanımlamasını da üstünde taşıyan Elmiraj'ın kaputunun altında yepyeni bir 4.5 litrelik TwinTurbo V8 yatıyor. Tahmini gücü 500 HP ve torku 678 Nm olan Elmiraj'ın 1.8 tonluk ağırlığını rahat rahat kaldırabileceğini de tahmin ediyoruz.
Kabin içinde de GT yani GranTurismo havasını bire bir yaşatan Elmiraj, önden arkaya doğru kesintisiz uzayan çok yüksek orta konsolu ve 4 kişilik özel oturma düzeniyle, sportiflik ve modernizmi birleştiriyor. Alttan aydınlatmalı titanyum kaplamalar ile karamel deri döşemenin tezat oluşturması ve elde 3 boyutlu dekoratif şekiller oluşturacak şekilde kesilmiş Brezilya gül ağacı ahşabı da, Elmiraj'ın Mercedes'lerin üstünde Rolls-Royce'ların seviyesinde görünmesini sağlıyor. Arka koltuklara geçişi kolaylaştırmak için ön koltukların 25 cm öne kayması ve arka koltukların da 10 cm öne gelmesi, yolcu oturunca da eski yerine geri dönmesi, aklımıza 60'ların ve 70'lerin konfor Amerikan'larını getiriyor!.. Hatta, arka koltuk sırtlarının daha da yatırılabilmesini de, 40 yıl öncesi Cadillac'lardan hatırlıyoruz!.. Fakat, tüm bunları, Cadillac'ın birilerini kopyalaması değil, 67 model Eldorado gibi kendi geçmişinden efsaneleri yeniden yorumlaması olarak kabul etmeliyiz!..

Etiketler: GranTurismo gran turismo GT Elmiraj Cadillac Coupe concept konsept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..

Absolut Jesko

En hızlısının daha da hızlısı nasıl yapılır?.. Savaş uçaklarının kuyrukları, otomobile taşınırsa işe yarar mı?.. Koenigsegg Jesko'sunun hızını artırmak ve daha da aerodinamik yapabilmek için yatay dev arka kanat yerine F-35'lerdeki gibi çift dik sivri arka "yüzgeç" deniyor...

Corvette C8 Stingray Convertible

Ortadan motorlu seksi C8 Corvette'in Coupe halinin tavanını çıkarıp Targa yapabilseniz de, şimdi gerçek anlamda üstsüz haliyle de Avrupalı Roadster SuperSport'lara kafa tutan bir C8 Convertible var!..

1250HP Czinger 21C

0-100km/h hızlanmaları 2 saniyenin altına inen HyperCar dünyasında baş döndüren gelişmeler var!.. 1250 beygirlik Czinger 21C ile artık küçük mühendislik garajlarının da, EV dünyası için müthiş örnekler hazırlayabilecekleri resmen kanıtlandı!..