FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Amerikan Coupe'si

16 Ağustos 2013 06:35
Amerikan Coupe'si
Tweet It! Facebook

“GM, tasarım ustası olduğunu bir kez daha kanıtlıyor!.. Ciel'den sonra bir rüya Cadillac'ını daha ortaya çıkarıyor!.. Elmiraj, umarız, üretilebilir!.. Umarız, muhafazakar Almanlara, lüks segmentte "güzellik"in olabileceği bir kez daha gösterilebilir!..”

Yine Monterey'deki Peeble Beach Concours d'Elegance antika otomobil sergisinde Cadillac, bir müthiş konseptini göstermiş ve otomotiv dünyasına "geri döndü"ğünü duyurmuştu!.. İki yıl önceki o Ciel, droptop tavanlı ve 4 kapılı olmasının yanında dizayn detaylarıyla, günümüzün en yeni Cadillac'larına da ilham vermişti.


Şimdi ise, Elmiraj Coupe konsepti gösteriliyor!..
Cadillac'ın en son Art & Science dizayn DNA'sını taşıyan Elmiraj, gelecek nesil CTS Coupe için bir fikir olarak sergileniyor. 5.258 mm uzunluk, 1.930 mm genişlik ve 1.397 mm yüksekliğe sahip olan Elmiraj, iki kapılı CTS'e çok yakın ölçüleriyle, segmentini belirliyor.
Klasik GranTurismo formülü olan, uzun motor kaputu, kısa ön "overhang" yani tekerleklerin burna yakınlığı, arkaya doğru alçalan tavan ve kısa arka yapı formunda olabilecek en güzel şekli ve belki de geçmiş dev Cadillac Coupe'lerini andırması nedeniyle Elmiraj'ın hatlarına tek kelime ile bayıldık!..

Güçülü karakteristik çizgilerinin yanlarda uzayıp gitmesi, devasa 22 inçlik jantları, bu güzel Coupe'den gözlerimizi alamamızı sağlıyor. Modern Cadillac'ların "imza"sı dikey LED far elemanları ve dik arka stopları da, ancak bu kadar zarif ve yakışıklı durabilirmiş...

Bu arada Cadillac'ın yıllar sonra ilk çerçevesiz logosu da, Elmiraj üzerinde fark ediliyor!..
Cadillac'ın yeni "Vsport" model tanımlamasını da üstünde taşıyan Elmiraj'ın kaputunun altında yepyeni bir 4.5 litrelik TwinTurbo V8 yatıyor. Tahmini gücü 500 HP ve torku 678 Nm olan Elmiraj'ın 1.8 tonluk ağırlığını rahat rahat kaldırabileceğini de tahmin ediyoruz.
Kabin içinde de GT yani GranTurismo havasını bire bir yaşatan Elmiraj, önden arkaya doğru kesintisiz uzayan çok yüksek orta konsolu ve 4 kişilik özel oturma düzeniyle, sportiflik ve modernizmi birleştiriyor. Alttan aydınlatmalı titanyum kaplamalar ile karamel deri döşemenin tezat oluşturması ve elde 3 boyutlu dekoratif şekiller oluşturacak şekilde kesilmiş Brezilya gül ağacı ahşabı da, Elmiraj'ın Mercedes'lerin üstünde Rolls-Royce'ların seviyesinde görünmesini sağlıyor. Arka koltuklara geçişi kolaylaştırmak için ön koltukların 25 cm öne kayması ve arka koltukların da 10 cm öne gelmesi, yolcu oturunca da eski yerine geri dönmesi, aklımıza 60'ların ve 70'lerin konfor Amerikan'larını getiriyor!.. Hatta, arka koltuk sırtlarının daha da yatırılabilmesini de, 40 yıl öncesi Cadillac'lardan hatırlıyoruz!.. Fakat, tüm bunları, Cadillac'ın birilerini kopyalaması değil, 67 model Eldorado gibi kendi geçmişinden efsaneleri yeniden yorumlaması olarak kabul etmeliyiz!..

Etiketler: GranTurismo gran turismo GT Elmiraj Cadillac Coupe concept konsept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..