FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Audi'nin Macan'ı

20 Nisan 2014 05:50
Audi'nin Macan'ı
Tweet It! Facebook

“İlk 4 kapılı TT mi desek, yoksa Q2 mi ya da Q4 mü?.. Her ne ise, Audi'nin bu kompakt SUV hali, Q3 ve Q5'ten bile çok daha çekici, çok daha sportif!..”

Audi, Pekin fuarında sürpriz bir SUV formatı daha ortaya çıkardı: TT Offroad Concept.
Bir Coupe'nin sportifliği ve bir kompakt SUV'nin pratikliği...

4.39 metre uzunluk, 1.85 metre genişlik ve 2.63 metre dingil mesafesiyle Audi Q3 ile aynı ölçülere sahip TT Offroad Concept, 1.53 metrelik yüksekliğiyle Q3'e göre 8 santimetre daha kısa boylu!..
Birçoklarının iddiası gibi BMW X4'ün rakibi de olamayacak olan TT Offroad Concept, diğer Bavyeralı X4'ten tam 290 milimetre daha kısa olarak hazırlanmış...

Yeni TT Coupe'nin tasarımının yükseltilmiş şekli olarak duran TT OffRoad fikrindeki ön panjurun şekli, ön ve arka tasarım ile kabin içi, Audi'nin en sportif anlayışını yansıtıyor...

Konseptin taşıdığı Plug-In Hybrid sistemi oluşturan iki elektrik motorun 292 HP'lik 2.0 lt TFSI benzinliyle birlikte 408 HP ve 650 Nm maksimum tork sunması ise, tasarımı kadar performansının da etkileyici olduğunu gösteriyor... Ayrı bir debriyaj ile 2.0 TFSI'ın bir elektrik motoru gibi elektrik üretip 40 kW ve 220 Nm sağlaması da söz konusu...

Ön tekerleklere torkunu gönderen asıl elektrik motorunun 6-ileri e‑S tronic şanzımanla entegre olması ve arka aksta öndeki sistemle ilgisi olmayan ikinci elektrik motorunun maksimum gücünün 114 HP ve torkunun da 270 Nm olması, TT Offroad konseptinin dinamizmi hakkında iyi fikir veriyor.

Diğer yanda da 100 kilometredeki ortalama tüketimin 1.9 litre olarak açıklanması, emisyon değerinin kilometrede 45 gram CO2 olarak söylenmesi, ilk 50 kilometreyi sadece elektrikli olarak geçmesi, 880 kilometrelik menzili olduğundan bahsedilmesi, Audi TT Offroad Concept'inin çevreci olduğunu da vurguluyor...

0-100 km/h hızlanması 5.2 saniye olan TT Offroad Concept, aslında doğrudan bir sportif SUV olarak, Mercedes GLA ile BMW X4 arasına giriyor!.. Hatta, işin aslını da söyleyecek olursak; bu TT Offroad ile Porsche Macan arasındaki pek fark da yok!..

Etiketler: Audi Beijing Pekin TT OffRoad 4x4 konsept concept Q4 Q2

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..