FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

AutoBest 2014 Hyundai i10

13 Aralık 2013 06:21
AutoBest 2014 Hyundai i10
Tweet It! Facebook

“AutoBest 2008 Fiat Linea, AutoBest 2009 Renault Symbol ve şimdi de AutoBest 2014 Hyundai i10! "Best Buy" mantığında uluslararası AutoBest ünvanına ulaşan üçüncü “yerli” otomobilimiz!..”

Türkiye’nin en yeni “yerli” otomobili, benim de aralarında bulunduğum 15 ülkenin uzman otomobil gazetecisinin oluşturduğu jürinin testleri ve oylamalarının ardından AutoBest 2014 ünvanına layık görüldü. 854 puanla birinci olan Hyundai i10′un sadece dört puan gerisinde ise 850 puan toplayan Peugeot 2008 yer aldı.  Peugeot’nun 2008 modeli ile sunduğu farklı yaşam kavramı ile popüler otomobil trendi “downsizing”e en iyi modern örnek olan i10, tüm ayrıntılarıyla farklı olsalar da, aslında AutoBest’in 13 kriterinde birbirlerine denktiler… Bambaşka endüstriyel ve pazarlama segmentlerdeki bu iki otomobil arasındaki seçim, bu yıl biz AutoBest üyelerini fazlasıyla uğraştırırken, diğer finalistlerin başarısı da, ayrıca takdiri hak ediyordu. 

Finalist beş otomobil arasında Nissan Note, tüm değerlendirmelerin ardından 726 puanla üçüncü sıraya, 694 puanla Chevrolet Trax dördüncü sıraya ve 476 puanla Mitsubishi Space Star ise beşinci sıraya yerleştiler… Son beş otomobilden önce AutoBest finalistliği için Toyota Corolla ve Renault Captur gibi 20’den fazla çok “güçlü” ve yeni model seçeneğinin de incelenmiş olduğunu hatırlatarak, ilk beşe kalan tüm markaların haklı bir gurur yaşayabileceklerini söylememiz gerekiyor.

Türkiye Otomotiv Endüstirisini AutoBest 2014 ünvanıyla onurlandıran Hyundai i10, tüm Hyundai mühendis ve tasarımcıları, ayrıca Türkiye’deki Hyundai Assan fabrikasında i10′u üstün bir işçilik kalitesiyle üreten tüm çalışanlar, bu muhteşem zaferi sonuna kadar hak ediyorlar!..  Hatta, bugünden itibaren, 2014′ün satın alınmayı en çok hak eden otomobilini ürettiklerini de söyleyebilirler!.. 

Bu yıl 12. kez gerçekleştirilen AutoBest oylamasında “Made In Turkey” damgalı bir otomobilin 3. kez zirveye çıkabilmesi, Avrupa, Doğu Avrupa ve Rusya ile dünyanın dört bir yanından gelen otomobil üretimleri arasındaki üstünlüğümüzü de bir kez daha kanıtlamış oldu. Türkiye’deki otomobil fabrikalarının her yıl, “en kaliteli üretim” ödüllerini almaları, “yerli” modellerimizin AutoBest şampiyonluklarıyla paralel ilerliyor!..

Taraf olmadan oylamada bulunmama rağmen, yine bir “yerli” otomobilin bu önemli ünvana kavuşması, tüm sektör emekçileri gibi beni de fazlasıyla memnun edecekti!.. Fakat, küçük ölçülerine rağmen Hyundai i10’un tüm iyi nitelikleriyle büyük ölçülü rakiplerini sollayabilmiş olmasına aslında fazla da şaşırmamak gerek!.. Çünkü bunun, “yola yeni çıkan” yerli i10’umuzun, son ödülü olmadığına da inandık!.. Kullanıldıkça, değeri Batı Avrupa’da da anlaşıldıkça, AutoBest’in yanına diğer Yılın Otomobili ödülleri de gelecektir!.. Ve, kazanan yine Türkiye Otomotiv Endüstrisi olacaktır!..

 

Etiketler: AutoBest 2014 bust buy Hyundai i10 Turkish Assan Made In Turkey Avrupa emerging markets eco ekonomik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Bronco Geri Geldi

Geçmişin asi iki kapılı Amerikan OffRoad aracı Ford Bronco da, artık modern dünyanın teknolojileriyle yenilendi... Fakat, tasarımı yine de retro ve ruhi halen çılgın gibi!..

Elektrikli Ford Canavarı

Tam elektrikli Mustang Cobra Jet 1400'ün izinden gelen Mustang Mach-E 1400, yedi motoru ve ultra yüksek bataryasıyla 257km/h hıza 1.419HP ve 1 tonu aşan downforce ile ulaşıyor!

ilk BMW BEV SUV iX3

iX3 ile ürün gamına tamamen elektrikli bir model daha ekleyecek olan BMW, elektrifikasyon stratejisini adım adım hayata geçiriyor. Çok yönlülüğü ve sağlamlığını, emisyon içermeyen tamamen elektrikli sürüş keyfiyle birleştiren Yeni BMW iX3, X3'lere benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk seri olma özelliği de verdi... Bu arada iX3'ün diğer elektrikli rakiplerine göre en büyük farkı, bir BMW gibi gidecek olması!..

Black Series AMG GT

İlk kez Mercedes-AMG GT Black Series V8 ile Flat-Plane krank mili kullanılıyor. Silindirler ise, 1 - 8 - 2 - 7 - 4 - 5 - 3 - 6 sırasıyla ateşleniyor!.. Her detayı ekstrem hızlar için geliştirilmiş bu pistlerden fırlamış arkada üstü otomatik flaplı çift kanatlı ve AMG Dynamics aktif flaplı yıldızlı canavar, 730HP 800Nm ile 0-100km/h 3.2 saniye ve 0-200km/h <9 saniye!.. Ön alt spoileri de pist için öne uzatılabiliyor!..

Nissan Ariya Dönemi

% 100 elektrikli Ariya, sadece yepyeni bir BEV değil, aynı zamanda Nissan markasında yeni bir dönemi başlatan çok önemli bir model... Japonya WLTC ölçümlerine göre 610km'ye kadan menzili olan yepyeni platformdaki bu şık Nissan, 0-100km/h hızlanmasını da 5.1 saniyede tamamlıyor. Yarım saatte 375km menzillik şarjını da tamamlaması, kendi kendine şerit değiştirebilen ProPilot 2.0 robotik sistemi de, Alexa gibi bağlanabilirliği de, gerçekten başarılı...

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.