AutoBest 2014 Hyundai i10
Tweet It! Facebook
13 Aralık 2013 06:21

AutoBest 2014 Hyundai i10

“AutoBest 2008 Fiat Linea, AutoBest 2009 Renault Symbol ve şimdi de AutoBest 2014 Hyundai i10! "Best Buy" mantığında uluslararası AutoBest ünvanına ulaşan üçüncü “yerli” otomobilimiz!..”

Türkiye’nin en yeni “yerli” otomobili, benim de aralarında bulunduğum 15 ülkenin uzman otomobil gazetecisinin oluşturduğu jürinin testleri ve oylamalarının ardından AutoBest 2014 ünvanına layık görüldü. 854 puanla birinci olan Hyundai i10′un sadece dört puan gerisinde ise 850 puan toplayan Peugeot 2008 yer aldı.  Peugeot’nun 2008 modeli ile sunduğu farklı yaşam kavramı ile popüler otomobil trendi “downsizing”e en iyi modern örnek olan i10, tüm ayrıntılarıyla farklı olsalar da, aslında AutoBest’in 13 kriterinde birbirlerine denktiler… Bambaşka endüstriyel ve pazarlama segmentlerdeki bu iki otomobil arasındaki seçim, bu yıl biz AutoBest üyelerini fazlasıyla uğraştırırken, diğer finalistlerin başarısı da, ayrıca takdiri hak ediyordu. 

Finalist beş otomobil arasında Nissan Note, tüm değerlendirmelerin ardından 726 puanla üçüncü sıraya, 694 puanla Chevrolet Trax dördüncü sıraya ve 476 puanla Mitsubishi Space Star ise beşinci sıraya yerleştiler… Son beş otomobilden önce AutoBest finalistliği için Toyota Corolla ve Renault Captur gibi 20’den fazla çok “güçlü” ve yeni model seçeneğinin de incelenmiş olduğunu hatırlatarak, ilk beşe kalan tüm markaların haklı bir gurur yaşayabileceklerini söylememiz gerekiyor.

Türkiye Otomotiv Endüstirisini AutoBest 2014 ünvanıyla onurlandıran Hyundai i10, tüm Hyundai mühendis ve tasarımcıları, ayrıca Türkiye’deki Hyundai Assan fabrikasında i10′u üstün bir işçilik kalitesiyle üreten tüm çalışanlar, bu muhteşem zaferi sonuna kadar hak ediyorlar!..  Hatta, bugünden itibaren, 2014′ün satın alınmayı en çok hak eden otomobilini ürettiklerini de söyleyebilirler!.. 

Bu yıl 12. kez gerçekleştirilen AutoBest oylamasında “Made In Turkey” damgalı bir otomobilin 3. kez zirveye çıkabilmesi, Avrupa, Doğu Avrupa ve Rusya ile dünyanın dört bir yanından gelen otomobil üretimleri arasındaki üstünlüğümüzü de bir kez daha kanıtlamış oldu. Türkiye’deki otomobil fabrikalarının her yıl, “en kaliteli üretim” ödüllerini almaları, “yerli” modellerimizin AutoBest şampiyonluklarıyla paralel ilerliyor!..

Taraf olmadan oylamada bulunmama rağmen, yine bir “yerli” otomobilin bu önemli ünvana kavuşması, tüm sektör emekçileri gibi beni de fazlasıyla memnun edecekti!.. Fakat, küçük ölçülerine rağmen Hyundai i10’un tüm iyi nitelikleriyle büyük ölçülü rakiplerini sollayabilmiş olmasına aslında fazla da şaşırmamak gerek!.. Çünkü bunun, “yola yeni çıkan” yerli i10’umuzun, son ödülü olmadığına da inandık!.. Kullanıldıkça, değeri Batı Avrupa’da da anlaşıldıkça, AutoBest’in yanına diğer Yılın Otomobili ödülleri de gelecektir!.. Ve, kazanan yine Türkiye Otomotiv Endüstrisi olacaktır!..

 

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.