FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

AutoBest 2014 Hyundai i10

13 Aralık 2013 06:21
AutoBest 2014 Hyundai i10
Tweet It! Facebook

“AutoBest 2008 Fiat Linea, AutoBest 2009 Renault Symbol ve şimdi de AutoBest 2014 Hyundai i10! "Best Buy" mantığında uluslararası AutoBest ünvanına ulaşan üçüncü “yerli” otomobilimiz!..”

Türkiye’nin en yeni “yerli” otomobili, benim de aralarında bulunduğum 15 ülkenin uzman otomobil gazetecisinin oluşturduğu jürinin testleri ve oylamalarının ardından AutoBest 2014 ünvanına layık görüldü. 854 puanla birinci olan Hyundai i10′un sadece dört puan gerisinde ise 850 puan toplayan Peugeot 2008 yer aldı.  Peugeot’nun 2008 modeli ile sunduğu farklı yaşam kavramı ile popüler otomobil trendi “downsizing”e en iyi modern örnek olan i10, tüm ayrıntılarıyla farklı olsalar da, aslında AutoBest’in 13 kriterinde birbirlerine denktiler… Bambaşka endüstriyel ve pazarlama segmentlerdeki bu iki otomobil arasındaki seçim, bu yıl biz AutoBest üyelerini fazlasıyla uğraştırırken, diğer finalistlerin başarısı da, ayrıca takdiri hak ediyordu. 

Finalist beş otomobil arasında Nissan Note, tüm değerlendirmelerin ardından 726 puanla üçüncü sıraya, 694 puanla Chevrolet Trax dördüncü sıraya ve 476 puanla Mitsubishi Space Star ise beşinci sıraya yerleştiler… Son beş otomobilden önce AutoBest finalistliği için Toyota Corolla ve Renault Captur gibi 20’den fazla çok “güçlü” ve yeni model seçeneğinin de incelenmiş olduğunu hatırlatarak, ilk beşe kalan tüm markaların haklı bir gurur yaşayabileceklerini söylememiz gerekiyor.

Türkiye Otomotiv Endüstirisini AutoBest 2014 ünvanıyla onurlandıran Hyundai i10, tüm Hyundai mühendis ve tasarımcıları, ayrıca Türkiye’deki Hyundai Assan fabrikasında i10′u üstün bir işçilik kalitesiyle üreten tüm çalışanlar, bu muhteşem zaferi sonuna kadar hak ediyorlar!..  Hatta, bugünden itibaren, 2014′ün satın alınmayı en çok hak eden otomobilini ürettiklerini de söyleyebilirler!.. 

Bu yıl 12. kez gerçekleştirilen AutoBest oylamasında “Made In Turkey” damgalı bir otomobilin 3. kez zirveye çıkabilmesi, Avrupa, Doğu Avrupa ve Rusya ile dünyanın dört bir yanından gelen otomobil üretimleri arasındaki üstünlüğümüzü de bir kez daha kanıtlamış oldu. Türkiye’deki otomobil fabrikalarının her yıl, “en kaliteli üretim” ödüllerini almaları, “yerli” modellerimizin AutoBest şampiyonluklarıyla paralel ilerliyor!..

Taraf olmadan oylamada bulunmama rağmen, yine bir “yerli” otomobilin bu önemli ünvana kavuşması, tüm sektör emekçileri gibi beni de fazlasıyla memnun edecekti!.. Fakat, küçük ölçülerine rağmen Hyundai i10’un tüm iyi nitelikleriyle büyük ölçülü rakiplerini sollayabilmiş olmasına aslında fazla da şaşırmamak gerek!.. Çünkü bunun, “yola yeni çıkan” yerli i10’umuzun, son ödülü olmadığına da inandık!.. Kullanıldıkça, değeri Batı Avrupa’da da anlaşıldıkça, AutoBest’in yanına diğer Yılın Otomobili ödülleri de gelecektir!.. Ve, kazanan yine Türkiye Otomotiv Endüstrisi olacaktır!..

 

Etiketler: AutoBest 2014 bust buy Hyundai i10 Turkish Assan Made In Turkey Avrupa emerging markets eco ekonomik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..