FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Başkan Otomobilleri

23 Mart 2013 06:00
Başkan Otomobilleri
Tweet It! Facebook

“Obama'nın US 1 plakalı Cadillac'ına dizel yerine benzin konulunca, aklıma geldi... Car dergisi Nisan 2012'de yayınlanmış bu yazım, sanıyorum, "sıcak gündem"e ek bilgi sağlayacaktır...”

Bir bizim bindiğimiz normal otomobiller, bir de "Başkan"ların otomobilleri vardır!..
"Halk" olan normal müşteriler, bütçe, beğeni ve ihtiyaçlarına göre otomobillerini seçerler. "Başkan"lar ise, elbette önce ülkenin en yüksek makamının güvenliği ve prestiji için adeta tekerlekli başkanlık ofislerine layık görülürler.
2012 Cenevre Fuarı, "Başkan"lar içir hazırlanmış otomobiller ile de doluydu. Şimdi, hemen Maybach 57 S mi, Bentley Mulsanne Mulliner mi, yoksa Rolls-Royce Phantom Series II mi diyeceksiniz?..
Kesinlikle, hayır! Bir "Başkan" ne de olsa, bir "seçilmiş" kişi olduğu için, "kral"ların otomobillerine de binmemelidir!.. "Para"nın gerçek sahiplerinin otomobilleridir, onlar!
O zaman, biz hemen bakışlarımızı Mercedes S600 Pullman Guard ve BMW 760iL'e çevirebiliriz… İşte, bu ikisi, modern zamanların "Başkan" otomobilidir.
20. Yüzyılın "Başkan"larının otomobillerinin listesini de her yerde bulabilirsiniz, burada uzun uzun yazmayalım…
Geçmişte ise, normal demokrasiler olmadığı ve normal "Başkan"lar da olmadığı için, "Başkan" otomobilleri de biraz farklıydı. Biraz bunları, hatırlatmak istiyorum...
İlk otomobilli ABD Başkanı Thomas Jefferson'ın kullandığı Oliver Evans'ın hazırladığı 1805 model buhar gücüyle çalışan yüzer Oruktor Amphibolos örneğinden olduğu gibi… Elbette, bu bir otomobil değildi! Fakat, 1899 yılında bir otomobilin arka koltuğundaki ilk "Başkan" McKinley idi, ancak bu da buhar gücüyle çalışan bir Locomobile idi! Bir Packard Twin Six ise, "Başkan"lık devir tesliminde kullanılmış ilk otomobil olmuş… Kendisine ait otomobilden bir "halka sesleniş" konuşmasında bahseden ilk Başkan da Nixon'muş. "Benim bir 1950 model, Oldsmobile'im var" demiş!.. "Başkan" Johnson ise tam bir arkadan motorlu araç hastasıymış. Bir Amphicar ve bir Fiat 500 Jolly'si varmış. 
Peki, "Başkan"lar, hep arkada mı oturdular? Hiç mi, bu "Başkan" otomobillerini kullanmadılar? Çok ilginç; hiçbir ABD "Başkan"ı, kendisinin makam aracı olan "Başkan"lık otomobilini kullanmamış. Bu zırhlı ve iri limuzinleri kullanan şoförlerin, Gizli Servis tarafından eğitilmiş olması ve ileri sürücülük ustası olması gerektiğini de tahmin edebilirsiniz...
Bu arada çok ilginç bir veri: ABD "Başkan"larından 7'inin ismi, 8 otomobil markası olmuş! Ford, Lincoln, Cleveland, Davis, Monroe, Grant ve Franklin Pierce…
İlginç değil mi?.. 

Etiketler: President Başkan Presidential Limousine guard guarded zırhlı limuzin

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..