FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW F82 M4

15 Ağustos 2013 20:13
BMW F82 M4
Tweet It! Facebook

“Ve F82 kod ismiyle bilinecek olan BMW 4-Serisi'nin M şekli, yani kısaca M4, 435i M Performance'tan çok öte!.. Eski M3 Coupe ile yeni 4-serisi'nin en güzel ayrınıtlarını alan M4 Coupe, bu "son" konsept şekliyle bile kısaca "müthiş" olmuş!..”

Ne yazık ki, 4 nesildir "hastası olduğum"uz M3 Coupe'nin yerini alacak M4'ü halen tam olarak göremiyoruz!.. Bu gösterilen de, sonbaharda gösterilecek gerçek M4'ün konsepti... Fakat, artık üretime en yakın hale getirilmiş, "son" konsepti!.. 
Fakat, yine de 20 inçlik 5 çift kollu iki tonlu 343M jantlar ve M karbon seramik frenler ile sıralı 6 silindirli 3.0 litrelik TwinTurbo motorla 450 HP ve 550 Nm'ye sahip olacak gerçek M4 için iyi bir fikir sahibi olabiliyoruz... Sınırlı kaymalı diferansiyel ve 7 ileri çift debriyajlı şanzıman da, M4'ün sahip olacağı teknik hakkında bildiklerimizden...
ABD'nin en güzel batı köşesi Monterey'de her yıl düzenlenen Pebble Beach Concours d'Elegance antika otomobil buluşmasını, "Concept M4 Coupe" lansmanı için seçmiş olan BMW, "gerçek" M4'e  en yakın şekilde yeni "orta boy" performans numunesini sergiliyor!..
M4 Coupe ve Cabriolet'den biraz daha farklı bir tasarıma sahip olacak olan 4 kapılı yeni (F80) M3'ü ise, Detroit NAIAS otomobil fuarına saklıyor!..

LED farlarının yanında ilk göze çarpan farklılıklar ise, BMW'nin yeni Air Curtain ve Air Breather sistemlerinin birer fonksiyon parçası olan çok iri ön hava ağızları ve yan hava çıkışları... Power Dome denilen, motor kaputu üstündeki yükseltinin, eski M3'e göre daha küçük olması ise, çok ilginç!.. 4'lü arka egzost çıkışları ve difüzörün eskisiyle aynı olmasına ise, çok şaşırdık!.. Fakat, karbon fiberden yapılmış olmasını ise, yine de, "yeni" olarak kabul edebiliyoruz... Ventile ön "fender" ve entegre bagaj kapağı ucu spoiler çıkıntısı ise, umarız, gerçek M4'te de karşımıza çıkar!..
Sürücü tarafından arkaya doğru uzanan "M" renklerindeki gömme şeritle süslü karbon fiberden yapılmış tavanı, bu konsept için özel olarak hazırlanmış "Aurum Dust" gövde renginin üzerinde oldukça şık duruyor.

Çevik, dinamik ve süper performans için olabilecek her ayrıntısında karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik "CFRP" (carbon fiber reinforced plastics) formülünü kullanacak olan M4, BMW M mühendislerinin güce, hassas kontrole ve olabilecek en iyi yol tutuşa yönelik zirve çalışması olacak!.. Yani hem yarış pisti üzerinde, hem de normal yol asfaltında, olabilecek en büyük sürüş tecrübesi için!..
 

BMW Concept M4 Coupe, BMW"nin "M" felsefesinin ideal formu olarak gösteriliyor!.. 

Etiketler: BMW F82 M4 4 4-Serie 4-Serisi performans performance M GmbH Coupe M Coupe konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..