FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Cadillac ELR

08 Şubat 2013 20:26
Cadillac ELR
Tweet It! Facebook

“ELR ile Cadillac, bir kez daha öne geciyor. Şarj istasyonu veya büyük bir priz aramayı gerektirmeyen uzatılmış menzilli mantığını, olabilecek en şık tasarımla sunuyor.”

Gelecekten günümüze gelmiş bir uzay çağı otomobili…Cadillac ELR, en az 20 yıl sonra çıkar diye düşündüğümüz Cadillac'ın en ilerici prototiplerinden biriydi… 4 yıl önce Converj konsept olarak bu çılgın Cadillac ile tanışmış idik… Fakat, lüks ve çevrecilik bir otomobilde buluşabilmeliydi!.. Ve nihayet, o hayal gerçekleşti ve Detroit fuarında karşımıza çıktı… Üstelik, üretime hazır olarak!.. Lüks bir Coupe olarak, fakat alt yapısında geleceğin teknolojilerini taşıyarak… Chevrolet Volt'un yürür aksamanı modifiye eden ve hatta fazlasıyla iyileştiren ELR, uzatılmış menzilli bir elektrikli araç!.. General Motors'un en üstün mühendisliğinin gösterildiği bu Cadillac, aklımıza, aslında geçmişte de Cadillac'ların rakiplerin hep 20 yıl ilersinde olduğunu getirdi!.. İlk dijital göstergeler, ilk LED ışıklar, vesaire, hep önce Cadillac'lardaydı… Şimdi bayrak ELR'a geçiyor… 
Rakipleri rüya kurarken, Cadillac geleceği gerçekleştiriyor… Tasarımda diğer tüm Cadillac'lardan farklı olarak, tüm model ailesinin yeni başlayacak değişimine de ışık tutan ELR, 480 km'lik bir menzille rakiplerini geride bırakıyor… Menzilini uzatan jeneratörü sayesinde elektrikli sürüşünü kesintisiz sürdüren ELR, limited edition olarak sadece çok şanslı kişiler için üretilecek… Yani volüm üretim olmayacak… Değerini korumak için sınırlı sayıda üretilecek… Regen On Demand teknolojisiyle ELR'nin momentumundan sadece gerektiğinde elektrik üretecek olan bu yeşil Cadillac'ın sürücüsü istediğinde direksiyon altındaki düğmelerle bu sistemi açıp istediği zaman elektrik depolamaya da başlayabiliyor… 20 inçlik fakat düşük sürtünmeli özel lastikleri, deri ve krom ile süslü kabin içi, CUE iletişim ve bilgi sistemindeki 3 boyutlu navigasyon sistemi gibi bilinen modern lüksün yanında programlanabilir araç şarj sistemi gibi yeni tanıştığımız teknolojilere de sahip olan ELR, güvenlik refleksli koltukları, önden çarpışma ve şeritten çıkma uyarı sistemi, arka çapraz trafiği kontrol eden yan kör nokta alarmları, maksimum hızda da çalışabilen adaptif hız sabitleyici, kesintisiz amortisör ayarıyla her zeminde yol tutuş ve konfor gibi ekstraları standardında taşıyor.
T şekilli 16.5 kWh'lik lityum iyon bataryasıyla 56 km menzile kadar sıfır emisyon ile dolaşabilen ELR, 1.6 metre uzunluktaki ve 198 kg ağırlıktaki bu bataryanın gelecekte küçülmesi ve daha yüksek kapasiteye ulaşmasıyla çok daha "yeşil" bir araca dönüşecektir… 4.5 saatte tümüyle şarj edilebilen ELR'nin menzil uzatmaya yarayan yani araç yoldayken bataryasını şarj eden ek motoru, 1.4 litrelik bir benzinli!.. Bu şekilde 207 beygir gücü ve 400 Nm maksimum torklu bir performans da ELR'de gizlenmiş… 161 km/h maksimum hız ve 0-100 km/h'ye 8 saniyede hızlanma da, ELR'nin dinamik karakterini kanıtlıyor… CDC elektronik kontrollü amortisörleri ve hidrolik HiPer ön suspansiyon sisteminin üstündeki Cadillac'ın en pahalı şıklığıyla doldurulmuş 2+2 kişilik kabin içinin konforu, 8 inçlik büyük ekranındaki alışkın olmadığımız grafikler ile en üst seviyeye çıkarılmış...
İşte, "yeşil" otomobiller arasında bir seksi "Amerikan"...

Etiketler: Cadillac ELR uzatılmış menzil Detroit elektrikli elektrik Converj GM Volt HiPer Regen on demand

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..