Cadillac ELR
Tweet It! Facebook
08 Şubat 2013 20:26

Cadillac ELR

“ELR ile Cadillac, bir kez daha öne geciyor. Şarj istasyonu veya büyük bir priz aramayı gerektirmeyen uzatılmış menzilli mantığını, olabilecek en şık tasarımla sunuyor.”

Gelecekten günümüze gelmiş bir uzay çağı otomobili…Cadillac ELR, en az 20 yıl sonra çıkar diye düşündüğümüz Cadillac'ın en ilerici prototiplerinden biriydi… 4 yıl önce Converj konsept olarak bu çılgın Cadillac ile tanışmış idik… Fakat, lüks ve çevrecilik bir otomobilde buluşabilmeliydi!.. Ve nihayet, o hayal gerçekleşti ve Detroit fuarında karşımıza çıktı… Üstelik, üretime hazır olarak!.. Lüks bir Coupe olarak, fakat alt yapısında geleceğin teknolojilerini taşıyarak… Chevrolet Volt'un yürür aksamanı modifiye eden ve hatta fazlasıyla iyileştiren ELR, uzatılmış menzilli bir elektrikli araç!.. General Motors'un en üstün mühendisliğinin gösterildiği bu Cadillac, aklımıza, aslında geçmişte de Cadillac'ların rakiplerin hep 20 yıl ilersinde olduğunu getirdi!.. İlk dijital göstergeler, ilk LED ışıklar, vesaire, hep önce Cadillac'lardaydı… Şimdi bayrak ELR'a geçiyor… 
Rakipleri rüya kurarken, Cadillac geleceği gerçekleştiriyor… Tasarımda diğer tüm Cadillac'lardan farklı olarak, tüm model ailesinin yeni başlayacak değişimine de ışık tutan ELR, 480 km'lik bir menzille rakiplerini geride bırakıyor… Menzilini uzatan jeneratörü sayesinde elektrikli sürüşünü kesintisiz sürdüren ELR, limited edition olarak sadece çok şanslı kişiler için üretilecek… Yani volüm üretim olmayacak… Değerini korumak için sınırlı sayıda üretilecek… Regen On Demand teknolojisiyle ELR'nin momentumundan sadece gerektiğinde elektrik üretecek olan bu yeşil Cadillac'ın sürücüsü istediğinde direksiyon altındaki düğmelerle bu sistemi açıp istediği zaman elektrik depolamaya da başlayabiliyor… 20 inçlik fakat düşük sürtünmeli özel lastikleri, deri ve krom ile süslü kabin içi, CUE iletişim ve bilgi sistemindeki 3 boyutlu navigasyon sistemi gibi bilinen modern lüksün yanında programlanabilir araç şarj sistemi gibi yeni tanıştığımız teknolojilere de sahip olan ELR, güvenlik refleksli koltukları, önden çarpışma ve şeritten çıkma uyarı sistemi, arka çapraz trafiği kontrol eden yan kör nokta alarmları, maksimum hızda da çalışabilen adaptif hız sabitleyici, kesintisiz amortisör ayarıyla her zeminde yol tutuş ve konfor gibi ekstraları standardında taşıyor.
T şekilli 16.5 kWh'lik lityum iyon bataryasıyla 56 km menzile kadar sıfır emisyon ile dolaşabilen ELR, 1.6 metre uzunluktaki ve 198 kg ağırlıktaki bu bataryanın gelecekte küçülmesi ve daha yüksek kapasiteye ulaşmasıyla çok daha "yeşil" bir araca dönüşecektir… 4.5 saatte tümüyle şarj edilebilen ELR'nin menzil uzatmaya yarayan yani araç yoldayken bataryasını şarj eden ek motoru, 1.4 litrelik bir benzinli!.. Bu şekilde 207 beygir gücü ve 400 Nm maksimum torklu bir performans da ELR'de gizlenmiş… 161 km/h maksimum hız ve 0-100 km/h'ye 8 saniyede hızlanma da, ELR'nin dinamik karakterini kanıtlıyor… CDC elektronik kontrollü amortisörleri ve hidrolik HiPer ön suspansiyon sisteminin üstündeki Cadillac'ın en pahalı şıklığıyla doldurulmuş 2+2 kişilik kabin içinin konforu, 8 inçlik büyük ekranındaki alışkın olmadığımız grafikler ile en üst seviyeye çıkarılmış...
İşte, "yeşil" otomobiller arasında bir seksi "Amerikan"...

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.