FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Devasa Lüks Speed

16 Eylül 2014 18:40
Devasa Lüks Speed
Tweet It! Facebook

“Mulsanne Speed, seçkin, sakin, rahatlatıcı, fakat yola her an bağlı!.. Ve istendiği anda da acımasız bir dinamik performansa hazır!..”

Aslında tüm lüks konforu içinde en büyük sportifliği göstermekle “görevli” Bentley’in dev sedanı Mulsanne, artık nihayet daha sportif!.. “Dünyanın en hızlı ultra-lüks sürüş deneyimi” düşüncesiyle tasarlanmış olan Mulsanne Speed, öncelikle ağırbaşlılığını bir derece ortadan kaldırarak daha canlı Spectre, Candy Red, Camel ve Marlin olarak dört yeni renk sunuyor.

Radyatör ızgarasına koyu renkli bir boyama da yapılan Mulsanne Speed’te, alt tampon ağızları ve yan kanat açıklıkları da aynı şekilde koyu tonlu renklendirilmiş. 21 inçlik devasa jantların da aynı koyu tonla işlenmiş olmasına rağmen, bize göre, ne karbon rengi ne de boyalı şekli değil, krom parlaklığı Speed’ler için çok daha uygun gibi!..

Kabin için de benzer bir “sportif” dokunuş uygulanmış olan Mulsanne, yeni döşeme ve kaplamalarındaki renkler, elmas hatlı dikişleriyle koltuk ve kapılardaki aşırı pahalı deri kullanımı, özel yontma aluminyum pedallar ve içe doğru girintileri olan tavan kaplamasıyla da, fazlasıyla özel duruyor.

6.75 litrelik dev V8 motorun modifiye edilmesiyle “Speed” yapılmış olan Mulsanne, artık 537 HP ve 1.100 Nm torkuyla 0-100 km/h akselerasyonunu 2.685 kg’lık ağırlığına rağmen 4.9 saniyede gerçekleştiriyor!.. Maksimum hızın 305 km/h olduğunu da unutmadan söyleyelim!..

Bu arada düşük hızlardaki seyir esnasında silindir deaktivasyon yazılımıyla V4 olarak çalışan motorundan çıkan 342 gr/km CO2’in, bu motorun modifiyesiz şeklindeki 393 gr/km salımdan bile daha düşük olması çok ilginç!.. Diğer Mulsanne’lardaki yüzde 13’e kadar olan daha az tüketimle 100 km’de 14.6 litrelik ortalama da, böyle bir “otorite” için ekonomik sayılır!.. Böylece 80 km daha uzatılabilen menziliyle benzin istasyonlarına biraz daha uğrayacaksınız! :-)

Acaba bunda motorun çok daha hızlı tepki vermesini sağlayan revize edilmiş “S” modu olan 8 ileri otomatik şanzımanın etkisi var mı, şimdilik bilemiyoruz, fakat Mulsanne Speed, sanki tüm özellikleriyle optimumu sergiliyor!..

Daha fazla sürücüye odaklı Sport sürüş modu için Bentley, gövde kontrolünün geliştirilmesi için tüm havalı suspansiyonun artık daha sıkı yapıldığını ve direksiyon dinamiklerinin daha yüksek hisli ve keskin olması için yeniden ayarlandığını açıklıyor!..

Dr. Wolfgang Schreiber’in VW Grubu’nda daha yetkili bir pozisyona geçmesiyle yeniden Bentley Başkanı ve CEO’su olan Wolfgang Dürheimer ise, yeni Mulsanne Speed için “Bentley’i tarif eden model” diyor. “Lüks performans sürüşün lideri” olarak da Mulsanne Speed’i methediyor!.. 

Dürheimer, “Seçkin, sakin, rahatlatıcı, fakat yola her an bağlı ve istendiği anda da acımasız bir dinamik performansa hazır!” şeklinde konuşarak da ultra-lüks rakiplere gözdağı veriyor.

Bu kış yollara çıkacak olan Bentley Mulsanne Speed’in AB ülkelerindeki satış fiyatı 315.000 Euro’dan başlayacak olması ise, rakipleri için başka bir “tehdit”!..

Etiketler: Bentley V8 V4 Mulsanne Speed Mulsanne Speed VW Dürheimer Schreiber ultra-lux ultra lüks F-Segmenti lüks performans dinamik limuzin Spectre Candy Red Camel Marlin Paris

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..